BIOGRAFPREMIERER I DANMARK



Denne liste indeholder samtlige premierer i spillefilmslængde (over ca. 45 min.) i de danske biografer indtil marts 2020. I de førte årtier vil der være noteret film på listen, der har været kortere, idet der i en del tilfælde har hersket usikkerhed om længden. Ligeledes har der i enkelte tilfælde hersket tvivl eller været modstridende oplysninger om originaltitel eller oprindelsesland. Dette er anført med spørgsmålstegn. En række tegnefilmshows er ofte dansk sammensatte programmer af nye og gamle kortfilm og disse kan variere i længde rundt om i landet. Nogle film har ikke haft dansk distributør og er derfor angivet uden og for nogle ældre films vedkommende, har det ikke været muligt med sikkerhed at fastslå dansk distributør på tidspunktet for premieren. Derudover har mange film skiftet dansk distributør gennem tiden, efterhånden som rettigheder er blevet fornyet. Dette er så vidt muligt noteret ved film, der har haft ordinær repremiere i København. En del af tidligere tiders rejsefilm er udeladt, hvor der primært har været tale om kortere film, oftest smalfilm med ledsagende billeder og foredrag. Kortere film kan være medtaget med notering af længde, såfremt de selvstændigt har dannet titel til et samlet program.

Kun film der har været vist offentligt i egentlige biografer samt drive-in biografer, er medtaget. Undtaget er dermed visninger på filmfestivaler og film, der kun har været præsenteret til en enkelt forestilling eller to uden noget egentligt distributionsforløb. Det er særligt de senere år, det har været nødvendigt at selektere. I nyere tid hvor der ofte afholdes mange forpremierer, anses disse som et regulært premiereforløb, hvis filmen har spillet i en biograf til offentlige visninger over minimum tre sammenhængende dage og anføres da med første visningsdag som premieredag.


Alle film er noteret med premieredato, evt. repremieredato og for næsten samtliges vedkommende også slutdato i københavnske biografer. Som udgangspunkt regnes de københavnske biografer som dem beliggende i Københavns- og Frederiksberg Kommune. Hvor der efter slutdato er angivet fx lø/sø og så endnu en dato, betyder det, filmen har spillet videre alle lørdage og søndage til efterfølgende slutdato. For premierefilm der flyttes over til anden premierebiograf, er spilleforløbet dér også noteret.  Det samme er repremierer, dog primært i premierebiografer i centrum, som er noteret i kursiv, incl. fx samtlige James Bond kavalkader eller tilsvarende. Film der blot er genoptaget op til én enkelt visning eller én dag i kavalkade, er normalt ikke noteret. Der er ikke skelnet mellem versionerne; om det er original- eller dansk tale, 2D eller 3D eller anden version end originalsproget. Det er dog noteret, når en stumfilm har været vist i en talefilmsversion eller omvendt, hvilket der er enkelte eksempler på. Samme gør sig gældende, når en version adskiller sig markant i længde.

 

Idet det før omkring år 2000 var så godt som umuligt at finde information om provinsbiografers program i landsdækkende aviser, er fokus på premiererne i de storkøbenhavnske biografer og premierelistens tidslinje derfor også bygget op omkring disse. Det er dog noteret hvornår og så vidt muligt hvor en film har haft premiere i provinsen, hvis denne dato er tidligere end i København. Det samme gælder film, der ikke har været vist i København eller omegn. Der vil dog være film i de første årtier, der har haft danmarkspremiere i provinsen, uden det har været muligt at finde oplysninger om tid og sted.

 

Filmlisten er opbygget i tidslinje med dansk biograftitel/titler, censur, original biograftitel/titler samt distributør(er) og produktionsland(e) samt årstal for produktionen efter bedste evne angivet ud fra året, filmen vistes første gang i en endelig udgave. Ved co-produktioner mellem mange lande er max fem noteret og hovedlandets titel noteret (evt. også engelsk).
Listen er udarbejdet ved optegnelser gennem fyrre år samt gennemgang af avisernes daglige biograflister, filmstof og anmeldelser siden 1910/11, hvor de første film nåede op over 45 minutters varighed. Desuden i de tidlige år også for at titelbestemme hidtil uregistrerede premierefilm krydstjek i de eksisterende censurlister fra Danmark samt Norge og Sverige foruden sammenhold af oplysninger fra tidligere tiders (i den henseende relativt mangelfulde) filmbøger. Statslig dansk filmcensur blev indført i 1913 og tidligere premierer noteret (16) er derfor en senere afgørelse.

 

Alle film kan med meget få undtagelser ud fra den danske eller originaltitlen findes på IMDb for supplerende oplysninger. Filmenes antal af solgte billetter i de danske biografer fra og med 1976 kan søges på Danmarks Statistik med forbehold for de fejl og enkelte mangler, denne statistik indeholder på flere film; særligt i årene mellem 1990 og 2000 men også herefter. Bemærk også Danmarks Statistiks manglende registrering af især indiske og tyrkiske filmpremierer de senere år.


”Å” i titlerne er af praktiske søgehensyn i alle tilfælde stavet sådan og ikke evt. ”aa”. Dette gælder også filmpremierer før 1948. Vær også opmærksom på dette ved søgning af ældre titler på fx IMDb. Det samme gælder titler indeholdende tal, der i listen herunder oftest vil være stavet med bogstaver i den danske titel.

 

 

PREMIEREBIOGRAFER I LISTEN - KØBENHAVN OG OMEGN

 

ABCinema, Rådhuspladsen, 1973-1989. D-salen (fra 1977) genåbnet som Gloria 1995à

Aladdin, Amagerbrogade, 1923-1971

Albertslund, Bibliotekstorvet, 1974à
Alexandra, Gl. Torv, 1942-1981

Alexandra Teatret, Nygade, 1924-1940. Senere reetableret som biograf under navnet Nygade (Nygade Teatret).

Allé Teatret, Jægersborg Allé, 1935-1971

Amager Bio, Amagerbrogade, 1940-1986. Særvisninger sidst i 1990’erne.

Amager Center Bio = Merry 1-2-3, Amager Centret, 1975-1990. Omdøbt til Amager Center Bio i 1978.

Apollo = Folkebiografen, Langelandsvej, 1907-1957. Omdøbt til Apollo i 1912.

Arena, Vester Boulevard (=H.C. Andersens Boulevard, i Tivoli), 1926-1928

Atlantic, Christianshavns Torv, 1941-1976

Atlas Biograferne, Rødovre Centrum, 2013à

Audience = Tre Falke. Screeningsbiograf i 2000-tallet med en enkelt officiel repremiere på “The Last Temptation of Christ” i 2005.

Bagsværd Bio = Gladsaxe Bio = Bibliografen (ombygget), Bagsværd Hovedgade, 1972à

Ballerup Bio, Ballerup Centret, 1974-1991

Baltoppen, Baltorpvej, 1991à

Bella Bio, Frederikssundsvej, 1936-1966

Bellevue, Strandvejen (Klampenborg), teater siden 1936, biografdrift i perioden 1937-1990.

Bergthora, Isafjordsgade, 1927-1963

Big Bio Nordhavn, Hamborg Plads, 2019à

Bil Bio, Rødovre Centret, 1971-1982

Biografen = Gl. Kongevejs Teater = Luxi Teater, Gl. Kongevej, 1906-1929

Biografen i Huset = Delta = Græshoppen = Luna = Husets Biograf, Magstræde, 1973à. Omdøbt til Biografen i Huset i 1976.

Biografteatret (Biograftheatret = Københavns Biografteater), Vimmelskaftet (Strøget), 1905-1926

Bio Lyngby (Lyngby Bio), Jernbanevej, 1938-1999. Kaldet Bio Lyngby fra 1944.

Biorama, Østerbrogade, 1905-1926

BioCity Taastrup = BioTrio, City 2, 1975à. Omdøbt til BioCity i 1993.

BioTrio = BioCity Taastrup, City 2, 1975à

Bispebjerg Bio, Frederiksborgvej, 1940-1973

Boulevard Teatret = Camera = Boulevarden, Sdr. Boulevard, 1923-1983

Boulevarden = Camera = Boulevard Teatret, Sdr. Boulevard, 1923-1983. Omdøbt til Boulevarden i 1975.

Bristol, Frederiksberggade (Strøget), 1940-1966. Lokalerne husede før da Kinografen.

Broadway Bio 1&2, Vesterbrogade, 1976-1983.

Cafe Biografen, Kompagnistræde, 1974-1981

Camera = Boulevard Teatret = Boulevarden, Sdr. Boulevard, 1923-1983. Omdøbt til Camera i 1965.

Capitol = Lyngbyvejens Kino = Øbro, Lyngbyvej, 1930-1961

Carlton, Vesterbrogade, 1928-1988

Casino, Istedgade, 1943-1966
Center Bio, Nærumvænge Torv, 1959-1982

Central Teatret, Vestergade/Rådhuspladsen (i Politikens Hus), 1923-1929

Cinema I-II-III = Cinema I-II-III-IV-V (Cinema I-V) = Cinema I-VI = Cinema 1-8 = Cinema, Vesterbrogade, 1974-1992

Cinemateket, Gothersgade, 1996à

Cinemaxx, Kalvebod Brygge, 2000à

City Bio = Vesterbros Teater = Vester Bio, Vesterbrogade, 1913-1987. Omdøbt til City Bio i 1972.

Colosseum, Jagtvej, 1924-1983

Dagmar, Jernbanegade, 1939à

Delta = Græshoppen = Luna = Biografen i Huset = Husets Biograf, Magstræde, 1973à

Delta Bio, Kompagnistræde, 1977-1993  

Det Lille Teater = Scala Bio, Vesterbrogade, 1922-1964

Dragør Bio, Jan Timanns Plads, 1928à

Drive-In = Drive-in Lynge, Nymøllevej Lynge, 1961à

Drive-In Copenhagen, Holmen, 1998-1999

D.S.B. Kino (Den Vide Verden = Statsbanernes Biograf), Hovedbanegården, 1935-1971

Edison, Frederiksberg Allé, 1908-1926

Empire, Guldbergsgade, 2001à

Empire Teatret = Metropolteatret = Grand, Mikkel Bryggersgade, 1913à

Enghave Bio, Enghavevej (=Borgbjergsvej), 1938-1972

Falkoner, Sylows Allé, 2007à

Fields, Ørestads Boulevard, 2015à

Fasan, Fasanvej, 1923-1973. Kortvarigt kaldet Scala Bio i 1972.

Forum, Rosenørns Allé, 1926à. Kun benyttet som biograf ved enkelte lejligheder.

Gentofte Kino, Gentoftegade, 1938à

Gl. Kongevejs Teater = Luxi Teater = Biografen, Gl. Kongevej, 1906-1929. Omdøbt til Gl. Kongevejs Teater i 1914.

Gladsaxe Bio = Bagsværd Bio = Bibliografen (ombygget), Bagsværd Hovedgade, 1972à. Omdøbt til Gladsaxe Bio i 1973.

Gloria = D-salen i ABCinema fra 1977 = Biffen (screeningsbiograf), Rådhuspladsen, 1995à

Glostrup Bio, Hovedvejen (Bryggergårdsvej), 1947à

Grand (Grand Teatret) = Empire Teatret = Metropolteatret, Mikkel Bryggersgade, 1913à. Omdøbt til Grand i 1923.

Greve Bio, Greve Strandvej, 1947-1983

Græshoppen = Luna = Delta = Biografen i Huset = Husets Biograf, Magstræde/Rådhusstr., 1973à. Omdøbt til Græshoppen i 1989.

Grøndal (Grøndals Teatret), Godthåbsvej, 1937-1984

Herlev Bio = Herlev Teaterbio, Herlev Bygade, 1958-2001

Hjerter Dame = Københavneren = Nørrebros Biograf(teater), Nørrebrogade, 1921-1986. Omdøbt til Hjerter Dame i 1972.

Husum Bio, Frederikssundsvej, 1955-1989

Husets Biograf = Græshoppen = Luna = Biografen i Huset = Delta, Magstræde/Rådhusstr., 1973à. Omdøbt til Husets Biograf i 1992.

Hvidovre Bio, Hvidovre Stationscenter, 1979-1989

Hvidovre Kino, Vigerslev Allé, 1940-1964

Højbro Teatret, Købmagergade, 1923-1931

Imperial, Ved Vesterport, 1961à

Ishøj Bio 1-2, Ishøj Bycenter, 1976-1981

Ishøj Bio 1-2-3, Ishøj Bycenter, 1985à

Islev Bio, Slotsherrensvej, 1951-1989

Istedgades Biograf, Dannebrogsgade, 1913-1941

Kastrup Bio, Kastrupvej, 1954à

Kinografen, Frederiksberggade (Strøget), 1906-1939. Lokalerne blev herefter bygget om til biografen Bristol.

Kino Lyngby (Lyngby Kino), Lyngby Torv, 1934-1978

Kino-Palæet, Gl. Kongevej, 1918-1944 samt 1950-1960

Kinopalæet (ASA-Bio), Gl. Kongevej, 1959-1981

Kinopalæet Lyngby (Nordisk Film Biografer Lyngby), Klampenborgvej, 2001à

Kino Kosmos, Vester Voldgade, 1977-1993

Klaptræet, Kultorvet, 1977-1991

Kosmorama, Østergade (Strøget), 1904-1923

Kæmpe-Biografen, Åboulevard, 1912-1917

Københavneren = Nørrebros Biograf(teater) = Hjerter Dame, Nørrebrogade, 1921-1986. Omdøbt til Københavneren i 1977.

Luna = Delta = Græshoppen = Biografen i Huset = Husets Biograf, Magstræde/Rådhusstræde, 1973à. Omdøbt til Luna i 1984.

Luxi Teater = Gl. Kongevejs Teater = Biografen, Gl. Kongevej, 1906-1929. Omdøbt til Luxi Teater i 1928.
Lyngby Biografteater, Jernbanevej, 1908-1938

Lyngbyvejens Kino = Capitol = Øbro, Lyngbyvej, 1930-1961. Omdøbt til Lyngbyvejens Kino i 1931.

Lyngby Teatret = Rialto 2, Lyngby Storcenter, 1973-2001. Omdøbt til Lyngby Teatret i 1982.

Løvebiografen = Luksustoget, Amagertorv (Strøget), 1908-1911

Mercur (=Art Cinema), Nyropsgade. Teater, sporadiske bio-visninger fra 1956, ordinære premierer i 1966. Regulær biograf 1971-1978.

Merry, Amagerbrogade, 1940-1975

Merry 1-2-3 = Amager Center Bio, Amager Centret, 1975-1990

Merry Teatret, Amagerbrogade, 1918-1940

Metropol, Frederiksberggade (Strøget), 1923-1980

Metropol = Palladium, Vesterbrogade, 1979-2010. Omdøbt til Metropol i 2005.

Metropolteatret = Empire Teatret = Grand, Mikkel Bryggersgade, 1913à. Omdøbt til Metropolteatret i 1914

Napoli, Falkoner Allé, 1914-1928

Nora, Nørrebrogade, 1935-1977

Nygade (Nygade Teatret), Nygade (Strøget), 1946- officielt 1958-1986. Tidl. (bio) Alexandra Teatret 1924-1940, alm. teater 1941-1958.

Nørrebros Biografteater = Nørrebros Biograf = Hjerter Dame = Københavneren, Nørrebrogade, 1921-1986

Nørrebros Teater (=Det Ny Scala), Ravnsborggade, 1932à. Teater, enkelte rejsefilm, senere også ”Windjammer” (efter Forum).

Nørreport Bio, Nørre Voldgade, 1938-1981

Nørreport Teater, Frederiksborggade, 1923-1931

Odd-Fellow Palæet, Bredgade, 1755-1992 (den store sal nedbrændte i 1992, resten står endnu), sporadisk film her fra 1912-1952.

Odeon, Fælledvej, 1925-1958

Palads, Axeltorv, 1918à

Palads Teatret, Gl. Hovedbanegård, 1912-1917

Palladium, Vesterbrogade, 1938-1976

Palladium = Metropol, Vesterbrogade, 1979-2010

Palæ Bio, Klerkegade, 1931-1945 (særvisninger i 1946)

Palæ-Biografen, Store Kongensgade, 1922-1924

Panoptikon, Vesterbrogade, 1910-1927

Park Teatret (=Park Bio fra 1977), Østerbrogade, 1926à

Phønix Teatret (=Falke-Biografen), Falkoner Allé, 1908-1918. Omdøbt til Phønix Teatret i 1912.

Platan Biografen, Vesterbrogade, 1939-1976

Posthus Teatret, Rådhusstræde 1973à

Rahbek Teater, Vesterbrogade, 1924-1939

Regina Teatret, H.C. Ørstedsvej, 1917-1962

Reprise Teatret (=Holte Bio/Reprisen), Øverødvej, 1919à

Rialto, Smallegade, 1924-1980

Rialto 2 = Lyngby Teatret, Lyngby Storcenter, 1973-2001

Rio Bio, Roskildevej, 1934-1959

Roxy, Godthåbsvej, 1928-1976

Royal Biograf, Vesterbrogade, 1906-1912

Royal Teatret = Aaboulevardens Biograf Teater, Aaboulevard, 1913-1925

Ryesgades Kino = Ry-Kino = Røde Mølle, Ryesgade, 1926-1959. Omdøbt til Ryesgades Kino i 1931.

Ry-Kino = Ryesgades Kino = Røde Mølle, Ryesgade, 1926-1959. Omdøbt til Ry-Kino i 1933.

Røde Mølle = Ry-Kino = Ryesgades Kino, Ryesgade, 1926-1959

Saga, Vesterbrogade, 1941-1985. Saga sal 2+3 fortsat som Studio 3+4 indtil 1989.

Scala Biograferne, Axeltorv/Vesterbrogade, 1989-2001 + (som Scala Biografer) 2007-2009.

Scala Bio = Det Lille Teater, Vesterbrogade, 1922-1964. Omdøbt til Scala Bio i 1932.

Skovshoved Teater, Skovshoved Strandvej, 1937-1963

Standard Biograf, Falkoner Allé, 1908-1941

Stefans Biograf-Teater, Nørrebrogade, 1906-1913

Strand Teatret, Hellerup Strandvej, 1926-1971

Studio 1-2 = Studio 1-4, Vesterbrogade, 1976-1991

Søborg, Søborg Hovedgade, 1916-1978. Stor ombygning i 1947 med ny biografsal.

Tivoli Bio, Vesterbrogade, 1976-1989

Toftegaards Bio (Toftegård), Toftegårds Plads, 1937-1976

Tre Falke (3 Falke Bio) = Audience. Falkoner Allé, 1958-1982. Særvisninger i 1983. Senere i brug som screeningsbiografen Audience.

Triangel Teatret, Østerbrogade, 1926-1979

TV 2 Folkets Bio, St. Kongensgade, 1975-1977

Tycho Brahe Planetarium, Gl. Kongevej, 1989à

Valby Teater, Valby Langgade, 1916-1964

Valby Kino, Gl. Jernbanevej, 2013à

Vanløse Bio (Bio Vanløse), Jernbane Allé, 1962-2018. Stor ombygning i 2005/06 med ny biografsal.

Vester Bio = Vesterbros Teater = City Bio, Vesterbrogade, 1913-1987. Omdøbt til Vester Bio i 1958.

Vesterbros Teater = Vester Bio = City Bio, Vesterbrogade, 1913-1987. Lokalet fra 1860’erne var tidligere varietéteater, også kortfilm.

Vester Vov Vov, Absalonsgade, 1975à

Victoria, Frederiksberggade (Strøget), 1911-1923

Viften, Rødovre Parkvej, 1989à

Villabyerne (Villabyernes Bio), Vangedevej, 1955-1978

Windsor (Cavalcadeteatret), Peter Bangsvej, 1933-1970/1988. Egentlig drift ophørt 1970, herefter særvisninger + drift sommer 1988.

World Cinema, Axeltorv/Cirkusbygningen, 1917-1982 + 1992

Øbro = Capitol = Lyngbyvejens Kino, Lyngbyvej, 1930-1961. Omdøbt til Øbro 1950.

 

PREMIERELISTEN

 

23.1.1911

DEN HVIDE SLAVEHANDELS SIDSTE OFFER (A) – Nordisk – Danmark 1911

Panoptikon 26.2

 

21.3.1911

DEN FARLIGE ALDER (A) – Das gefährliche Alter – Fotorama – Tyskland 1911

Royal 18.4

 

6.4.1911

HELVEDE (A) – L’inferno – Italien 1911

Stefans Biograf 15.4

 

8.5.1911

EN HJEMLØS FUGL (A) – Fotorama – Danmark 1911

Kosmorama 10.5

 

19.6.1911

BOKSEKAMPEN I RENO (A) – Jeffries-Johnson World’s Champion Contest – USA 1910

Panoptikon 1.7

 

19.7.1911

EN LEKTION - AVIATIKEREN OG JOURNALISTENS HUSTRU (A) – Fotorama – Danmark 1911

Panoptikon 10.8

 

11.8.1911

EKSPEDITRICEN = UNGDOM OG LETSIND (A) – Fotorama – Danmark 1911

Panoptikon 3.9

Repremiere Panoptikon 21.9.1914-27.9.1914

 

DEN SORTE DRØM (16) – Fotorama – Danmark 1911

Panoptikon 17.9

Repremiere Palads Teatret 25.10.1915-3.11.1915

 

14.8.1911

ZIGOMAR (A) – Zigomar, roi des voleurs – Frankrig 1911

Kinografen 27.8

 

10.9.1911

DEN FARLIGE LEG (A) – Fotorama – Danmark 1911

Kosmorama 1.10

 

2.10.1911

MORMONENS OFFER (A) – Fotorama – Danmark 1911

Panoptikon 15.10

 

16.10.1911

DET BØDES DER FOR! (16) – Fotorama – Danmark 1911

Biografteatret 1.11

 

16.10.1911

FOLKETS VILJE = KONGEMAGT (A) – Fotorama – Danmark 1911

Panoptikon 1.11

 

GØGLERBLOD (A) – Constantin – Danmark 1911

Royal 14.11

 

2.11.1911

I DET STORE ØJEBLIK (A) – Im grossen Augenblick – Fotorama – Tyskland 1911

Panoptikon 15.11

 

22.1.1912

LIVETS MASKERADE (A) – Maskierte Liebe – Tivoli Film – Tyskland 1912

Royal 25.2

 

STRANDINGEN I VESTERHAVET = PIGEN FRA REDNINGSSTATIONEN (A) – Fotorama – Danmark 1912

Panoptikon 11.2

 

21.3.1912

DEN STORE ELSKOV (A) – Die Verräterin – Fotorama – Tyskland 1911

Kosmorama 27.3

 

23.3.1912

ZIGOMAR II (A) – Zigomar contre Nick Carter – Kinografen – Frankrig 1912

Kinografen 31.3

 

1.4.1912

FRØKEN NITOUCHE (A) – Santarellina – Kinografen – Italien 1912

Kinografen 6.4

 

8.4.1912

LUMPACIVAGABUNDUS (A) – Biorama – Danmark 1912

Kæmpe-Biografen (åbningsfilm) 14.4

 

13.4.1912

DØDENS BRUD (A) – Fotorama – Danmark 1912

Panoptikon 3.5

 

17.4.1912

DET BLÅ BLOD (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1912

Victoria 28.4

 

6.5.1912

EFTER DØDSSPRINGET (A) – Kinografen – Danmark 1912

Kinografen 26.5

 

PARIS MYSTERIER (16) – Les mystères de Paris – Kinografen – Frankrig 1912

Kæmpe-Biografen 19.5

 

8.5.1912

BJØRNETÆMMEREN (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1912

Victoria 30.5

 

22.5.1912

JERNBANENS DATTER (A) – Fotorama – Danmark 1912

Panoptikon 9.6

 

27.5.1912

NANA = STORSTADENS HYÆNE (A) – Biorama – Danmark 1912

Kæmpe-Biografen 9.6

 

12.6.1912

DEN SORTE KANSLER = DEN SORTE PANTER (A) – Kinografen – Danmark 1912

Kinografen 30.6

Repremiere Kosmorama 24.3.1919-9.4.1919

 

23.6.1912

DEN VILDE JÆGER = GULDETS MAGT (A) – Die macht des Goldes – Dansk-Svensk – Tyskland 1912

Victoria 30.6

 

1.7.1912

STEPHAN HULLERS ED (A) – Der Eid des Stephan Huller – Dansk-Svensk – Tyskland 1912

Victoria 14.7

 

7.8.1912

DET RØDE RUSLAND - NIHILISTINDEN OG DET HEMMELIGE RUSSISKE POLITI (A) – Biorama – Danmark 1912

Biorama 28.8, Kæmpe-Biografen 13.8

 

12.8.1912

DEN SIDSTE HURDLE (A) – Kinografen – Danmark 1912

Kinografen 18.8

 

23.8.1912

STORSTADSVILDT (A) – Kinografen – Danmark 1912

Kinografen 1.9

 

25.8.1912

UNGE HJERTER = DEN FREMMEDE FUGL (A) – Der fremde Vogel – Fotorama – Tyskland 1911

Phønix 8.9

 

29.8.1912

EN FRYGTELIG FEJLTAGELSE (A) – Copenhagen Film Co. – Danmark 1912

Biografen 4.9

 

12.9.1912

DYDEN SEJRER = SAVOYARDPIGEN = GUD RÅDER (A) – Skandinavia Film – Danmark 1912

Kæmpe-Biografen 18.9

 

5.10.1912

EN MÉSELLIANCE (A) – Copenhagen Film Co. – Danmark 1912

Biografen 13.10

 

17.10.1912

GENERALENS BØRN (A) – Die Kinder des Generals – Kinografen – Tyskland 1912

Palads Teatret (åbningsfilm) 28.10

 

4.11.1912

NÅR MASKEN FALDER (A) – Wenn die Maske fällt – Kinografen – Tyskland/Danmark 1912

Palads Teatret 10.11

 

2.12.1912

SLÆGTEN (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1912

Victoria 9.12

Repremiere Victoria 9.11.1914-12.11.1914

 

9.12.1912

KADOR-KLIPPENS HEMMELIGHED (A) – Le mystère des roches de Kador – Kinografen – Frankrig 1912

Palads Teatret 15.12

 

26.12.1912

DEN KVINDELIGE SPION FRA BALKAN = GENERALENS SØN (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1912

Biorama 5.1

 

DE ULYKKELIGE (A) – Les misérables – Dansk-Svensk – Frankrig 1912

Odd-Fellow Palæet 1.1 samt Palads Teatret 13.1-2.2

Repremiere Palads Teatret 3.12.1914-23.12.1914

 

30.12.1912

TAG DIG AF AMÉLIE = TAG DIG LIDT AF AMÉLIE (A) – Occupe-toi d’Amélie – Kinografen – Frankrig 1912

Kosmorama 8.1

 

3.1.1913

DEN LILLE JAKOB (16) – Le petit Jacques – Dansk-Svensk – Frankrig 1912

Victoria 12.1

 

3.2.1913

UNGDOM OG DÅRSKAB (A) – Jugend und Tollheit – Kinografen – Tyskland 1912

Palads Teatret 16.2

 

6.3.1913

BALLONEKSPLOSIONEN (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1913

Victoria 12.3

 

10.3.1913

KAPTAJN SCOTTS SIDSTE REJSE (A) – The Undying Story of Captain Scott – Kinografen – England 1913  

Palads Teatret 30.3

 

24.3.1913

DEN ANDEN (A) – Der Andere – Dansk-Svensk – Tyskland 1913

Victoria 11.4

 

7.4.1913

TIGEREN (A) – Tigris – Kinografen – Italien 1913

Kinografen 13.4

 

14.4.1913

STORFYRSTENS DOBBELTGÆNGER (16) – Sui gradini del trono – Kinografen – Italien 1912

Kinografen 24.4

 

21.4.1913

ALDERENS FØRSTE SPOR (A) – Der Alters erste Spuren = Der Wurm des Alters – Dansk-Svensk – Tyskland 1913

Victoria 23.4

 

25.4.1913

QUO VADIS? (A) – Quo Vadis? – Dansk-Svensk – Italien 1913

Palads Teatret 23.6 + 1.7-7.7

Repremiere Palads Teatret (sidste film) 17.4.1917-30.4.1917

 

13.5.1913

KRIGSKORRESPONDENTER (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1913

Victoria 21.5

 

22.5.1913

FLUGTEN GENNEM SKYERNE = FLUGTEN GENNEM LUFTEN (A) – Fotorama – Danmark 1913

Panoptikon 1.6

Repremiere som ”Flugten gennem luften” Victoria 20.11.1914-25.11.1914

 

23.5.1913

FANTOMAS (A) – Fantômas = Fantômas - À l’ombre de la guillotine – Kinografen – Frankrig 1913

Kinografen 1.6

 

9.6.1913

UNDER MINDERNES TRÆ (A) – Fotorama – Danmark 1913

Panoptikon 15.6

 

12.6.1913

SPANSK ELSKOV (A) – Der Tod in Sevilla – Dansk-Svensk – Tyskland 1912

Palads Teatret 30.6

 

9.7.1913

DØDEDANSEN (16) – Dansk-Svensk – Danmark 1913

Palads Teatret 20.7

 

14.7.1913

DEBUTANTINDEN = SKÆBNENS VEJE (A) – Fotorama – Danmark 1913

Panoptikon 23.7

 

17.7.1913

DR. NICHOLSON OG DEN BLÅ DIAMANT (A) – Kinografen – Danmark 1913

Kinografen 27.7

 

24.7.1913

STÅLKONGENS VILJE (A) – Fotorama – Danmark 1913

Panoptikon 31.7

 

4.8.1913

BARNET FRA PARIS (A) – L’enfant de Paris – Fotorama – Frankrig 1913

Palads Teatret 24.8

Repremiere Vesterbros Teater 20.7.1914-26.7.1914 + 25.6.1917-1.7.1917 + 24.10.1921-30.10.1921, Palads Teatret 7.2.1916-15.2.1916

 

18.8.1913

ILDFLUEN (A) – Kinografen – Danmark 1913

Kinografen 27.8

 

20.8.1913

FRELST FRA FORBRYDELSENS VEJ (A) – Biorama – Danmark 1913

Biorama 26.8

 

25.8.1913

FÆDRENES SYND (A) – Die Sünden der Väter – Dansk-Svensk – Tyskland/Danmark 1913

Palads Teatret 7.9

 

27.8.1913

BLODHÆVNEN (A) – Biorama – Danmark 1913

Biorama 31.8

 

1.9.1913

DEN RØDE HERTUG (A) – Biorama – Danmark 1913

Biorama 7.9

 

MEDENS PESTEN RASER = UNDER PESTEN (A) – Fotorama – Danmark 1913

Panoptikon 14.9

 

8.9.1913

HVOR ER COLETTI? (A) – Wo ist Coletti? – Dansk-Svensk – Tyskland 1913

Palads Teatret 21.9

 

15.9.1913

DEN STORE CIRKUSBRAND (A) – Kinografen – Danmark 1913

Kinografen 21.9

 

SKAMPLETTEN (A) – Roger la Honte – Dansk-Svensk – Frankrig 1913

Victoria 21.9

 

22.9.1913

FOR EVIGT (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1913

Victoria 28.9

 

26.9.1913

BALLETTENS DATTER (A) – Fotorama – Danmark 1913

Panoptikon 8.10

 

29.9.1913

DRONNINGENS SMYKKE (A) – Il gioiello della regina – Dansk-Svensk – Italien 1913

Victoria 5.10

 

4.10.1913

POMPEJIS SIDSTE DAGE (A) – Gli ultimi giorni di Pompei – Dansk-Svensk – Italien 1913

Palads Teatret 28.10 + lø 15.11

 

6.10.1913

MED DØDEN FOR ØJE (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1913

Victoria 12.10

 

9.10.1913

BRODER MOD BRODER = I FLYVENDE TRAPEZ (A) – Fotorama – Danmark 1913

Panoptikon 19.10

 

12.10.1913

GERMINAL = FRA GRUBEARBEJDERENS LIV (A) – Germinal – Dansk-Svensk – Frankrig 1913

Odd-Fellow Palæet 19.10 samt Palads Teatret 29.10-4.11

 

13.10.1913

PÅ DØDENS TÆRSKEL (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1913

Victoria 19.10

 

20.10.1913

BRISTET LYKKE (A) – Fotorama – Danmark 1913

Panoptikon 9.11

 

24.10.1913

DE DØDES Ø (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1913

Victoria 9.11

 

27.10.1913

DEN RARE FORHØRSDOMMER (A) – Le bon juge – Frankrig 1913

Kosmorama 29.10

 

30.10.1913

UNDER MØLLEVINGEN (A) – Kinografen – Danmark 1913

Kinografen 2.11

 

5.11.1913

SCENENS BØRN (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1913

Palads Teatret 16.11

 

7.11.1913

FANTOMAS II - OPDAGER LUTZ PÅ SPORET (A) – Juve contre Fantômas – Kinografen – Frankrig 1913

Kinografen 12.11

 

10.11.1913

EVA (A) – Eva – Dansk-Svensk – Tyskland 1913

Victoria 16.11

 

13.11.1913

IVANHOE (A) – Ivanhoe – Tivoli Film – USA 1913

Kinografen 19.11

 

17.11.1913

DEN SORTE DIAMANT (A) – Le diamant noir – Belgien 1913

Kosmorama 23.11

 

SKYLDIG (A) – Schuldig – Dansk-Svensk – Tyskland 1913

Victoria 23.11

 

20.11.1913

PRINSESSE ELENA (A) – Fotorama – Danmark 1913

Panoptikon 30.11

 

22.11.1913

STEMMERETSDAMEN (A) – Die Suffragette – Dansk-Svensk – Tyskland 1913

Palads Teatret 4.12

 

24.11.1913

KATASTROFEN I DOKKEN (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1913

Victoria 30.11

 

1.12.1913

BLODETS RØST (A) – Blodets röst – Dansk-Svensk – Sverige 1913

Victoria 7.12

 

DE SORTE 13 (A) – The Black 13 – Kinografen – Tyskland 1913

Kinografen 7.12

 

8.12.1913

OCEANDAMPERENS UNDERGANG = ATLANTERHAVS-KATASTROFEN (A) – Perils of the Atlantic – Kinografen – Frankrig/Italien 1912

Kinografen 14.12

 

SMUGLERNE (A) – På livets ödesväger = Fiskarens son – Dansk-Svensk – Sverige 1913

Victoria 14.12

 

20.12.1913

LILLE CLAUS OG STORE CLAUS (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1913

Palads Teatret 4.1

 

26.12.1913

ATLANTIS (A) – Fotorama – Danmark 1913

Palads Teatret 1.2

Repremiere Vesterbros Teater 11.5.1914-17.5.1914

 

EDISONS TALENDE FILM (A) – (fem kortfilm) – Edison – USA 1913

Empire Teatret (åbningsfilm) 9.1

 

UNDER BLINKFYRETS STRÅLER = PIGEN FRA FYRET (A) – Fotorama – Danmark 1913

Vesterbros Teater (åbningsfilm) 14.1

 

29.12.1913

FRA FYRSTE TIL KNEJPEVÆRT (A) – Fotorama – Danmark 1913

Panoptikon 9.1

 

5.1.1914

LIVETS UBØNHØRLIGHED (A) – Kinografen – Danmark 1914

Kinografen 7.1

 

8.1.1914

HALVBLOD (A) – Halvblod – Dansk-Svensk – Sverige 1913

Victoria 14.1

 

9.1.1914

MARA-ONGA - KAMPEN OM TESTAMENTET (A) – Biorama – Danmark 1914

Biorama 15.1

 

10.1.1914

MODEREN (A) – Fotorama – Danmark 1914

Panoptikon 21.1

 

12.1.1914

LOTUS (A) – Lotus, die Tempeltänzerin – Kinografen – Tyskland 1913

Kinografen 15.1

 

AMERIKA-EUROPA I LUFTSKIB (A) – Amerika-Europa im Luftschiff = Ein Zukunftsbild aus dem Jahre 2000 – Fotorama – Tyskland 1913

Vesterbros Teater 26.1

 

17.1.1914

MIRZI (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1914

Victoria 26.1

 

18.1.1914

LUFTENS BEHERSKER (A) – Un drame de l’air – Dansk-Svensk – Frankrig 1913

Empire Teatret 23.1

 

19.1.1914

FORBANDELSESN (16) – Kinografen – Danmark 1914

Kinografen 25.1

 

22.1.1914

ELSKOVSLEG (A) – Fotorama – Danmark 1914

Panoptikon 2.2

 

26.1.1914

DEN GALE KOMTESSE (A) – Komtesse Ursel – Dansk-Svensk – Tyskland 1913

Victoria 1.2

 

27.1.1914

GIV OS I DAG (A) – Ingeborg Holm – Dansk-Svensk – Sverige 1913

Palads Teatret 11.2

 

28.1.1914

DEN SORTE FAMILIE (A) – Fotorama – Danmark 1914

Vesterbros Teater 11.2

 

2.2.1914

FANTOMAS III (A) – Fantomas III - Le mort qui tue – Kinografen – Frankrig 1913

Kinografen 8.2

 

LYKKELIGT ÆGTESKAB (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1914

Victoria 8.2

 

3.2.1914

EN NYDELIG ÆGTEMAND - HR. GENERALKONSULEN (A) – Fotorama – Danmark 1914

Panoptikon 22.2

 

FRØKEN FUGLELIM (A) – La Glu – Dansk-Svensk – Frankrig 1913

Kosmorama 27.2

 

8.2.1914

TANGO-PRINSESSEN (A) – Die Tango-königin – Dansk-Svensk – Tyskland 1913

Empire Teatret 14.2

 

9.2.1914

DEN RØDE DRØM (A) – Heimdal – Danmark 1914

Kinografen 11.2

 

11.2.1914

DEN LILLE ENGEL (A) – Engelein – Dansk-Svensk – Tyskland/Danmark 1914

Palads Teatret 11.3 samt Vesterbros Teater 15.5-21.5

 

12.2.1914

GREV ZARKAS BANDE (A) – Fotorama – Danmark 1914

Vesterbros Teater 22.2

 

LETSIND (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1914

Victoria 23.2

 

15.2.1914

GRÆNSEFOLK - BRODER MOD BRODER (A) – Gränsfolken – Dansk-Svensk – Sverige 1913

Empire Teatret 21.2

 

16.2.1914

I TRONENS SKYGGE (A) – Kinografen – Danmark 1914

Kinografen 20.2

 

22.2.1914

HERKULESPILLERNE = DET LYSTIGE APOTEK (A) – Les ruses de l’amour – Biorama – Frankrig 1913

Empire Teatret 1.3

 

23.2.1914

ELSKOVS NÅDE = AF ELSKOVS NÅDE (16) – Fotorama – Danmark 1914

Panoptikon 8.3

 

24.2.1914

KÆRLIGHEDENS FORSVAR (A) – Das Weg des Lebens – Dansk-Svensk – Tyskland 1913

Victoria 1.3

 

2.3.1914

GULDHORNENE (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1914

Victoria 8.3

 

8.3.1914

DEN BLÅ MUS (A) – Die blaue Maus – Fotorama – Tyskland 1913

Metropolteatret 22.3 samt Vesterbros Teater 23.3-29.3

 

9.3.1914

FAMILIEN BOLERO (A) – La famille Boléro – Dansk-Svensk – Frankrig 1913

Victoria 11.3

 

MILLIONÆRDRENGEN (A) – Fotorama – Danmark 1914

Panoptikon 15.3

 

12.3.1914

FILMPRIMADONNAEN (A) – Die Filmprimadonna – Dansk-Svensk – Tyskland 1913

Palads Teatret 18.3

 

PROFESSOR MYSTICUS (A) – Nick Winter et le professuer Mystère – Dansk-Svensk – Frankrig 1914

Victoria 18.3

 

16.3.1914

DEN RØDE KLUB (16) – Kinografen – Danmark 1914

Kinografen 24.3

 

EXPRESSENS MYSTERIUM - ENE MED SATAN (16) – Fotorama – Danmark 1914

Kosmorama 22.3

 

STÆRKERE END DYNAMIT (A) – Das Rote Pulver – Fotorama – Tyskland 1913

Vesterbros Teater 22.3

 

19.3.1914

JUDITH OG HOLOFERNES (A) – Judith of Bethulia/Her Condoned Sin – Dansk-Svensk – USA 1914

Palads Teatret 30.3

 

SPARTACUS = SPARTACUS - GLADIATORERNES OPRØR (A) – Spartaco – Kinografen – Italien 1913

Odd-Fellow Palæet 19.3 + 22.3

Repremiere Kinografen 5.4.1915-10.4.1915

 

23.3.1914

DET HEMMELIGHEDSFULDE X (A) – Dansk Biograf Kompagni – Danmark 1913

Metropolteatret 3.5 + 30.7-15.8 samt Vesterbros Teater 4.5-10.5 + 22.5-24.5

 

25.3.1914

GIDSLET (A) – Kinografen – Danmark 1914

Kinografen 2.4

 

30.3.1914

SFINXEN = LYKKEN SVUNDEN OG GENVUNDEN (A) – Fotorama – Danmark 1913

Vesterbros Teater 5.4

 

31.3.1914

DEN STORE MAGT (16) – Le pouvoir surnaturel – Dansk-Svensk – Frankrig 1913

Palads Teatret 6.4

 

6.4.1914

ZIGO (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1914

Victoria 19.4

 

7.4.1914

PROTEA (A) – Protéa – Dansk-Svensk – Frankrig 1913

Palads Teatret 15.4

 

13.4.1914

LEJLA (A) – Kinografen – Danmark 1914

Kinografen 17.4

 

16.4.1914

CLEOPATRA (A) – Marc’Antonio e Cleopatra – Dansk-Svensk – Italien 1913

Palads Teatret 17.5

 

TUGTHUSFANGE NR. 97 (A) – Fotorama – Danmark 1914

Panoptikon 26.4

 

17.4.1914

UNDER INDIENS GLØDENDE SOL (16) – Fra uomini e belve – Fotorama – Italien 1913

Vesterbros Teater 22.4

 

20.4.1914

ROCAMBOLE (A) – Rocambole – Dansk-Svensk – Frankrig 1914

1. del: Victoria 29.4

2. del: Vesterbros Teater 22.2.1915-28.2.1915

3. del: Vesterbros Teater 1.3.1915-8.3.1915

4. del: Vesterbros Teater 22.11.1915-28.11.19.2015

5. del: Vesterbros Teater 29.11.1915-5.12.1915

6. del: Vesterbros Teater 3.4.1916-9.4.1916

 

22.4.1914

DET STORE KUP (A) – Kinografen – Danmark 1914

Kinografen 26.4

 

23.4.1914

ARVINGEN TIL SKJOLDBORG (A) – Fotorama – Danmark 1914

Vesterbros Teater 3.5

 

27.4.1914

FANGENS SØN (A) – Fotorama – Danmark 1914

Kosmorama 3.5

Provinspremiere: 6.3.1914 – Fotorama Århus

 

30.4.1914

GEORGES CARPENTIER - VERDENSMESTEREN (A) – Le roman de Carpentier – Kinografen – Frankrig 1914

Victoria 6.5

 

4.5.1914

KONGEN (A) – Der König – Tivoli Film – Tyskland 1913

Metropolteatret 10.5

 

WILHELM TELL (A) – Willhelm Tell – Kinografen – Schweiz 1912

Kinografen 6.5

 

7.5.1914

LYKKEN DRÆBER = UNDER SKÆBNENS HJUL (A) – Fotorama – Danmark 1914

Panoptikon 13.5

 

9.5.1914

ILDEN (A) – Das Feuer – Dansk-Svensk – Tyskland 1914

Palads Teatret 19.5

 

11.5.1914

DEN MYSTISKE VILLA (A) – Stuart Webb: Die geheimnisvolle Villa – Fotorama – Tyskland 1914

Metropolteatret 17.5 samt Vesterbros Teater 25.5-30.5

 

TIGER-KOMTESSEN (A) – Kinografen – Danmark 1914

Kinografen 14.5

 

16.5.1914

UNGDOMSSYND (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1914

Victoria 21.5

 

18.5.1914

SKIBSDRENGEN (A) – Le roman d’un mousse – Dansk-Svensk – Frankrig 1914

Palads Teatret 8.6

Repremiere Palads Teatret 17.8.1914-4.9.1914

 

19.5.1914

FANGEN I HAREMET (A) – A Prisoner in the Harem – Kinografen – USA 1913

Kinografen 21.5

 

21.5.1914

DET GÅDEFULDE SKUD (A) – Geschwister – Continental – Tyskland 1913

Biografteatret 12.6

 

22.5.1914

DET HEMMELIGHEDSFULDE HUS (A) – The Harper Mystery – Kinografen – USA 1913

Kinografen 26.5

 

27.5.1914

UNDER VÅBNENE: VÉ DE BESEJREDE (A) – Vae Victis! – Kinografen – Tyskland 1914

Kinografen 1.6

Repremiere Kinografen10.8.1914-18.8.1914

 

29.5.1914

HVOR LAND OG HAV MØDES (A) – Um das Glück betrogen – Dansk-Svensk – Tyskland 1914

Victoria 7.6

 

1.6.1914

MANDEN I KÆLDEREN (A) – Stuart Webbs: Der Mann im Keller – Fotorama – Tyskland 1914

Metropolteatret 13.6 samt Vesterbros Teater 15.6-21.6

 

9.6.1914

UDE OG HJEMME (A) – Heimat und Fremde – Dansk-Svensk – Tyskland 1913

Palads Teatret 15.6

 

11.6.1914

TØFFELHELTEN (A) – Fotorama – Danmark 1914

Panoptikon 18.6

 

14.6.1914

BLODIGE RENTER - STUDENTEN FRA PRAG (A) – Der Student von Prag – Dansk-Svensk – Tyskland 1913

Metropolteatret 27.6 samt Vesterbros Teater 29.6-5.7

 

15.6.1914

PIGEN FRA HIDALGO FYRET (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1914

Victoria 27.6

 

17.6.1914

S. 1. (A) – S 1 – Dansk-Svensk – Tyskland 1913

Palads Teatret 5.7

 

22.6.1914

MOULIN ROUGE (A) – Moulin Rouge – Kinografen – Tyskland 1914

Kinografen 30.6

 

28.6.1914

HENDES HØJHED MORER SIG (A) – Ihre Hoheit – Dansk-Svensk – Tyskland 1914

Metropolteatret 11.7 samt Vesterbros Teater 13.7-19.7

 

29.6.1914

BALLETEUSENS HÆVN (A) – Tivoli Film – Danmark 1914

Victoria 5.7

 

12.7.1914

FILMENS DRONNING (A) – Die Filmprinzessin – Dansk-Svensk – Tyskland 1914

Metropolteatret 26.7 samt Vesterbros Teater 27.7-2.8

 

13.7.1914

DEN DØDE, DER DRÆBER (16) – Dansk-Svensk – Danmark 1914

Victoria 19.7

 

27.7.1914

BLODETS RØST (A) – La calvaire – Dansk-Svensk – Frankrig 1914

Kinografen 2.8

 

KVINDER (16) – Dansk-Svensk – Danmark 1914

Victoria 9.8

 

LIVETS KONFLIKTER (A) – Livets konflikter – Dansk-Svensk – Sverige 1913

Metropolteatret 29.7

 

3.8.1914

EVENTYRERSKEN (A) – Fotorama – Danmark 1914

Panoptikon 16.8

 

SHYLOCK FRA KRAKAU (A) – Der Shylock von Krakau – Constantin – Tyskland 1913

Palads Teatret 16.8

 

10.8.1914

DETEKTIVENS BARNEPIGE (A) – Fotorama – Danmark 1914

Vesterbros Teater 16.8

 

16.8.1914

SPØGERIET HOS PROFESSOREN (A) – Stuart Webbs: Der Spuk im Haus des Professors – Fotorama – Tyskland 1914

Metropolteatret 29.8 samt Vesterbros Teater 31.8-6.9

 

17.8.1914

ARVEPRINSEN (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1914

Victoria 23.8

 

19.8.1914

FYRTÅRNETS HEMMELIGHED (A) – Kinografen – Danmark 1914

Kinografen 25.8

 

5.9.1914

TYROL I VÅBEN (A) – Tirol in Waffen – Dansk-Svensk – Tyskland 1914

Palads Teatret 27.9

 

7.9.1914

EKSPLOSIONEN (A) – Kinografen – Danmark 1914

Kinografen 13.9

 

OLIVER TWIST (A) – Oliver Twist – Fotorama – USA 1912

Vesterbros Teater 20.9

 

10.9.1914

PRÆSTEN (A) – Prästen – Dansk-Svensk – Sverige 1914

Metropolteatret 23.9

 

ZIGEUNEREN RAPHAEL (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1914

Victoria 23.9

 

14.9.1914

DE, SOM DØR, NÅR DE ELSKER (16) – Welche sterben, wenn sie lieben – Kinografen – Tyskland 1913

Kinografen 20.9

 

16.9.1914 

DEN MODERNE MESSALINA (16) – Biorama – Danmark 1914

Biorama 27.9

 

21.9.1914

DJÆVLEØJET (A) – Das Teufelsauge – Kinografen – Tyskland 1914

Kinografen 27.9

 

24.9.1914

KRIMINALGÅDEN I PANSERHVÆVLNINGEN (A) – Stuart Webbs: Das Panzergewölbe – Fotorama – Tyskland 1914

Metropolteatret 8.10

 

28.9.1914

ARBEJDET ADLER (A) – Fotorama – Danmark 1914

Panoptikon 8.10

 

DEN HVIDE SLAVEHANDEL (16) – The Inside of the White Slave Traffic – Dansk-Svensk – USA 1913

Palads Teatret 27.10

 

PROTEA OG DJÆVLEBILEN (A) – Protéa II ou Protéa et l’auto infernale – Fotorama – Frankrig 1914

Vesterbros Teater 11.10

 

12.10.1914

ELSKOVSBARNET (A) – Fotorama – Danmark 1914

Kinografen 18.10

 

JUVELTYVEN PÅ EVENTYR (A) – Dania – Danmark 1914

Kosmorama 18.10

 

KAPTAJN GRANTS BØRN (A) – Les enfants du Capitaine Grant – Fotorama – Frankrig 1914

Vesterbros Teater 25.10

 

15.10.1914

DEN BLÅ MUS PÅ NYE EVENTYR - VERDEN UDEN MÆND (A) – Die blaue Maus - 2. Teil – Fotorama – Tyskland 1914

Metropolteatret 21.10

 

22.10.1914

STORMFUGLEN (A) – Stormfågeln – Dansk-Svensk – Sverige 1914

Metropolteatret 28.10

 

26.10.1914

DEN STORE SYNDERINDE (A) – Die grosse Sünderin – Fotorama – Tyskland 1914

Vesterbros Teater 1.11

 

GAR-EL-HAMA III (16) – Fotorama – Danmark 1914

Panoptikon 4.11

 

28.10.1914

RICHARD WAGNERS LIV OG LEVNED I FILM = RICHARD WAGNER (A) – Richard Wagner – Kinografen – Tyskland 1913

Palads Teatret 16.11

 

29.10.1914

BANKHVÆLVNINGENS HEMMELIGHED (A) – Tivoli Film – Danmark 1914

Metropolteatret 4.11

 

30.10.1914

ANSIGTET BAG RUDEN (A) – Dania – Danmark 1914

Victoria 8.11

 

2.11.1914

BASKERVILLES HUND (A) – Der Hund von Baskerville – Fotorama – Tyskland 1914

Kosmorama 8.11, Vesterbros Teater 15.11

 

BORGKÆLDERENS MYSTERIUM (A) – Kinografen – Danmark 1914

Kinografen 8.11

 

5.11.1914

DET SKÆBNESVANGRE SKUD (A) – Skottet – Dansk-Svensk – Danmark 1914

Metropolteatret 11.11

 

9.11.1914

SMUGLERENS DATTER (A) – Kinografen – Danmark 1914

Kinografen 11.11

 

12.11.1914

DEN HVIDE HEST (A) – Das weisse Pferd – Kinografen – Tyskland 1914

Kinografen 15.11

 

16.11.1914

BARNET FRA HOFFET = FYRSTENS BARN (A) – L’enfant de la roulotte – Fotorama – Frankrig 1914

Vesterbros Teater 23.11

 

17.11.1914

DEN GLADE EVA - DAMEN FRA NATKAFÉEN (16) – Die Welt ohne Männer – Dansk-Svensk – Tyskland 1914

Palads Teatret 2.12

 

18.11.1914

UDEN FÆDRELAND (A) – Fotorama – Danmark 1914

Panoptikon 26.11

 

19.11.1914

EN KVINDE AF FOLKET (A) – Gretchen Wendland – Dansk-Svensk – Tyskland 1914

Metropolteatret 26.11

 

26.11.1914

LØJTNANT SHANNON AF SJETTE (A) – Shannon of the Sixth – Kinografen – USA 1914

Kinografen 29.11

 

27.11.1914

DE KÆRE NEVØER = DEN STORE ARV (A) – Fotorama – Danmark 1914

Panoptikon 5.12

 

DEN SORTKLÆDTE HÆVNERSKE (A) – La mia vita per la tua! – Dansk-Svensk – Italien 1914

Metropolteatret 10.12

 

30.11.1914

BØRSSPEKULANTEN = AKTIESPEKULANTEN (A) – Ultimo – Kinografen – Tyskland 1913

Kinografen 3.12

 

MILLIONROVET (A) – Ein Millionenraub – Dansk-Svensk – Tyskland 1914

Kosmorama 6.12, Vesterbros Teater 6.12

 

6.12.1914

MILLIONÆR FOR EN DAG (A) – Fotorama – Danmark 1914  

Panoptikon 17.12

 

7.12.1914

ROBINSON CRUSOE (A) – Robinson Crusoe – Fotorama – USA 1913

Vesterbros Teater 20.12

 

10.12.1914

SHERLOCK HOLMES CONTRA DR. MORS (A) – Detektiv Braun = Sherlock Holmes Versus Dr. Mors – Fotorama – Tyskland 1914

Kinografen 17.12

 

11.12.1914

JESU LIV = JESU LIV OG LEVNED (A) – La Passion – Dansk-Svensk – Frankrig 1914

Metropol Teatret 17.12

 

14.12.1914

DRØMMENES DAL (A) – Das Tal des Traumes – Fotorama – Tyskland 1914

Kosmorama 20.12, Vesterbros Teater 20.12

 

15.12.1914

HANS FADERS ÆRE (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1914

Victoria 26.12

 

18.12.1914

UNDERVANDSBÅDEN (A) – Kinografen – Danmark 1914

Kinografen 23.12

 

26.12.1914

ELENA FONTANA (A) – Das Kind ruft – Dansk-Svensk – Tyskland 1914

Palads Teatret 7.1

 

ET LÆREÅR (A) – Fotorama – Danmark 1914

Panoptikon 10.1

 

GULD, DER HÆVNER (A) – Kinografen – Danmark 1914

Kinografen 29.12

 

JUNGLENS HERRE (A) – Thor, Lord of the Jungles – Dansk-Svensk – USA 1913

Victoria 6.1

 

UNDER VAMPYRENS KLØER (16) – Biorama – Danmark 1914

Biorama 17.1

 

28.12.1914

ONKEL LYSTIGS GALANTE EVENTYR = ANDEN DØR TIL VENSTRE (A) – Zweite Tür links – Fotorama – Tyskland 1914

Vesterbros Teater 3.1

 

1.1.1915

BADEHOTELLET (A) – Kinografen – Danmark 1914

Kinografen 10.1

 

HOTELVÆRELSE NR. 13 (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1914

Metropolteatret 7.1

 

4.1.1915

MANDEN MED JERNVILJEN (A) – Detektiv Brown – Fotorama – Tyskland 1914

Kosmorama 10.1, Vesterbros Teater 10.1

 

8.1.1915

CABIRIA (A) – Cabiria – Dansk-Svensk – Italien 1914

Palads Teatret 1.2

 

FRA STORBYENS DYB (16) – Die Nacht zuvor (?) – Dansk-Svensk – Tyskland 1913

Metropol Teatret 14.1

 

11.1.1915

FOR LYKKE OG ÆRE = FADER OG SØN (A) – Fotorama – Danmark 1915

Panoptikon 20.1

 

GULDKONGEN (A) – La marche des rois – Fotorama – Frankrig 1914

Vesterbros Teater 17.1

 

NATTENS GÅDE (A) – Fotorama – Danmark 1915

Kosmorama 17.1

 

18.1.1915

FLYVERSPIONEN (A) – Dania – Danmark 1915

Victoria 24.1

 

PENGEDJÆVELEN (A) – Der Excentric-Club – Kinografen – Tyskland 1914

Kinografen 21.1

 

21.1.1915

MIT FÆDRELAND, MIN KÆRLIGHED = SPIONEN (A) – Fotorama – Danmark 1915

Panoptikon 30.1

 

25.1.1915

OTTE DØTRE OG INGEN SØN (A) – Malheurchen Nummer 8 – Fotorama – Tyskland 1914

Vesterbros Teater 31.1

 

LEVENDE BEGRAVET (A) – Buried Alive in a Coal Mine – Biorama – USA 1913

Kinografen 27.1

 

1.2.1915

UNDERVANDSHUSET (A) – Der Hund von Baskerville, 2. Teil: Das einsame Haus – Fotorama – Tyskland 1914   

Kosmorama 7.2, Vesterbros Teater 7.2

 

2.2.1915

SMUKKE NELLY (A) – Nelly – Dansk-Svensk – Tyskland 1914

Palads Teatret 12.2

 

3.2.1915

LEOPARDENS PLEJEBARN (A) – The Leopard’s Foundling – Dansk-Svensk – USA 1914

Kinografen 7.2

 

8.2.1915

DEN SIDSTE NAT (A) – Fotorama – Danmark 1915

Panoptikon 17.2

 

DEN SKÆBNESVANGRE SKYGGE (A) – Der Schatten ihres Glücks – Dansk-Svensk – Tyskland 1913

Victoria 15.2

 

FANTOMAS?! (A) – Le faux magistrat – Kinografen – Frankrig 1914

Kinografen 14.2

 

12.2.1915

MAISON FIFI (A) – Maison Fifi – Dansk-Svensk – Tyskland 1914

Metropolteatret 18.2

 

13.2.1915

CORBILLONS PARISERREJSE (A) – Le voyage de Corbillon – Dansk-Svensk – Frankrig 1914

Palads Teatret 3.3

 

KAPTAJN KLEINSCHMIDTS POLAR-EKSPEDITION = POLAR-JAGT EKSPEDITIONEN (A) – Captain F.E. Kleinschmidt’s Arctic Hunt –
Kinografen – USA 1914

Palads Teatret 3.3

 

15.2.1915

SYNDEFALDET (16) – Alexandra – FotoramaàKinografen – Tyskland 1914

Kosmorama 21.2, Vesterbros Teater 21.2

Repremiere Kinografen 22.10.1919-9.11.1919 + 26.8.1921-28.8.1921

 

18.2.1915

EVANGELIEMANDENS LIV (A) – Fotorama – Danmark 1915

Panoptikon 7.3

Repremiere Panoptikon 12.8.1918-25.8.1918

 

19.2.1915

FORTIDENS SKYGGER (A) – Shadows of the Past – Dansk-Svensk – USA 1915

Metropolteatret 25.2

 

25.2.1915

STATENS KURÉR (A) – Kinografen – Danmark 1915

Kinografen 28.2

 

26.2.1915

NÅR KUNSTNERE ELSKER (A) – När konstnärer älska – Dansk-Svensk – Sverige 1915

Metropolteatret 4.3

 

1.3.1915

DEN KVINDELIGE SHERLOCK HOLMES (A) – Plus fort que Sherlock Holmes – Biorama – Frankrig 1913
Biografteatret 7.3 samt Vesterbros Teater 12.4-18.4

 

UNDER GALGEN (A) – Kinografen – Danmark 1915

Kinografen 7.3

 

4.3.1915

CHÉRI-BIBI (16) – Les prèmieres aventures de Chéri Bibi – Kinografen – Frankrig 1915

Palads Teatret 16.3

 

ZATANSTEINS BANDE (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1915

Victoria 16.3

 

8.3.1915

BLANDT LONDONS SVINDLERE (A) – In the Hands of London Crooks – Tivoli Film – England 1913

Vesterbros Teater 14.3

 

DRANKERSKEN (A) – Fotorama – Danmark 1915

Kosmorama 14.3

 

HAREMETS PERLE (A) – Fotorama – Danmark 1915

Kinografen 10.3

 

TROLD KAN TÆMMES (A) – Fotorama – Danmark 1915

Panoptikon 18.3

 

11.3.1915

CHIFFERLÅSEN (A) – Das Geheimschloss – Kinografen – Tyskland 1914 

Kinografen 14.3

 

DET RØDE TÅRN (A) – Det röda tornet – Dansk-Svensk – Sverige 1914

Victoria 17.3

 

12.3.1915

DEN SORTE HÅNDS SIDSTE BEDRIFT (A) – Die schwarze Hand – Dansk-Svensk – Tyskland 1914

Metropolteatret 18.3

 

15.3.1915

KRIGSFANGENS ELSKERINDE (A) – Bergnacht – Fotorama – Tyskland 1914

Vesterbros Teater 21.3

 

17.3.1915

MÅNEBARNET (A) – Zwei Freunde – Kinografen – Østrig 1914

Palads Teatret 7.4

 

18.3.1915

DEN STÆRKESTE (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1915

Victoria 24.3

 

19.3.1915

EN DØD I SKØNHED (A) – Fotorama – Danmark 1915

Panoptikon 27.3

 

GADENS PIGE (A) – Gatans barn – Dansk-Svensk – Sverige 1914

Metropolteatret 25.3

 

22.3.1915

DEN SKÆBNESVANGRE DIAMANT (A) – I diamanti rosa – Biorama – Italien 1913

Biograf-Teatret Aalborg

Ingen premiere fundet i København

 

DRONNINGENS VEN (A) – Le roi de l’air – Kinografen – Frankrig 1913

Kinografen 28.3

 

MANEGENS BØRN (A) – Fotorama – Danmark 1915

Kosmorama 28.3, Vesterbros Teater 28.3

 

25.3.1915

I STORM OG STILLE (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1915

Victoria 3.4

 

26.3.1915

HVEM VAR ROBIN? (A) –  (?) – Dansk-Svensk – England

Metropolteatret 3.4

 

29.3.1915

SEXTON BLAKE - GENGÆLDELSENS STUND (A) – Fotorama – Danmark 1915

Vesterbros Teater 5.4

 

5.4.1915

BØRSSPEKULANTEN = BØRSSPEKULANTENS OFFER (A) – För sin kärleks skull – Dansk-Svensk – Sverige 1914

Victoria 11.4

 

JUNGLEN (16) – The Jungle – Dansk-Svensk – USA 1914

Metropolteatret 11.4

 

6.4.1915

DE TRE MUSKETERER (A) – The Three Musketeers – Tivoli Film – USA 1914

Vesterbros Teater 11.4

 

8.4.1915

GOLEM - MENNESKE ELLER DÆMON (A) – Der Golem – Kinografen – Tyskland 1915

Palads Teatret 20.4

 

11.4.1915

DET INDISKE GUDEBILLEDE (A) – Kinografen – Danmark 1915

Kinografen 14.4

 

12.4.1915

AGNES - EN KVINDES SKÆBNE (16) – The Girl From Prosperity – Dansk-Svensk – USA 1915

Victoria 21.4

 

DØMMER IKKE…! (A) – Dömen icke – Dansk-Svensk – Sverige 1914

Metropolteatret 18.4

 

19.4.1915

EN UNGDOMSSYND (A) – Kinografen – Danmark 1915

Kinografen 22.4

 

HANS OG HANNI (A) – Hans und Hanni – Fotorama – Tyskland 1915

Kosmorama 25.4

 

TELEFON FRA GRAVEN (16) – Das Todestelephon – Fotorama – Tyskland 1915

Vesterbros Teater 25.4

 

21.4.1915

DEN TRÆTTE FREDERIK (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1915

Palads Teatret 19.5

 

22.4.1915

PIGEN FRA KULLEN (A) – Nordlandrose – Fotorama – Tyskland 1914

Victoria 28.4

 

23.4.1915

HVAD DER SKETE I NAT-EXPRESSEN (A) – Blau-weisse Steine – Kinografen – Tyskland 1913

Kinografen 25.4

 

UDENFOR LOVENS GRÆNSER (A) – Der Stern – Dansk-Svensk – USA 1914

Metropolteatret 29.4

 

26.4.1915

MANDEN MED STÅLNERVERNE (A) – Fotorama – Danmark 1915

Kosmorama 2.5

 

28.4.1915

EN OPSTANDELSE (A) – Fotorama – Danmark 1915

Panoptikon 9.5

 

29.4.1915

SPORET I SNEEN (16) – Dansk-Svensk – Danmark 1915

Victoria 6.5

 

30.4.1915

EN AF DE MANGE… (A) – En av de många – Dansk-Svensk – Sverige 1915

Metropolteatret 6.5

 

1.5.1915

DE 100 DAGE: NAPOLEONS SIDSTE STORHED OG FALD (A) – I cento giorni di Napoleone – Kinografen – Italien 1914

Kinografen 5.5

 

3.5.1915

JAGTEN EFTER KÆMPEDIAMANTEN (A) – La fuga dei diamanti – Dansk-Svensk – Italien 1914

Vesterbros Teater 9.5

 

OPALSMYKKET (A) – Nick Winter et la parure d’opale – Dansk-Svensk – Frankrig 1915

Kosmorama 9.5

 

7.5.1915

KARNEVALS-MYSTERIET (A) – Il delitto della via di Nizza – Fotorama – Italien 1913

Victoria 12.5

 

LÆGENS DØDSDOM (A) – Urteil des Arztes – Kinografen – Tyskland 1914

Palads Teatret 19.5

 

10.5.1915

GODSFORVALTEREN = DE TRE TRIN (A) – Fotorama – Danmark 1915

Kosmorama 16.5, Vesterbros Teater 16.5

 

13.5.1915

HVAD SLOTSSØEN GEMTE (A) – Das Ende vom Liede – Dansk-Svensk – Tyskland 1915

Metropolteatret 22.5

 

17.5.1915

DEN DRÆBENDE GIFT (A) – Kinografen – Danmark 1915

Kinografen 22.5

 

INDIANER-BRUDEN (A) – Fotorama – Danmark 1915

Vesterbros Teater 24.5

 

20.5.1915

NEPTUNS DATTER (A) – Neptune’s daughter – Dansk-Svensk – USA 1914

Palads Teatret 8.6

 

25.5.1915

FIRMAETS STOLTHED (A) – Der Stolz der Firma = Siegmunds Werdegang – Fotorama – Tyskland 1914

Kosmorama 30.5, Vesterbros Teater 30.5

 

31.5.1915

DEN SIDSTE DANS (A) – L’ultima danza – Biorama – Italien 1914

Biorama 6.6

 

DJÆVLE-KLØFTEN (A) – Ninon = Wer hebt den Stein? – Fotorama – Tyskland 1913

Vesterbros Teater 6.6

 

3.6.1915

NATTENS DATTER (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1915

Victoria 13.6

 

4.6.1915

DOKTOR LUCAS - KAMPEN OM FARAOS RING (A) – Biorama – Danmark 1914

Lyngby Biografteater 6.6

Provinspremiere: 9.11.1914 – Biograf-Teatret Aalborg

 

7.6.1915

DØDSSEJLEREN (A) – Kinografen – Danmark 1915

Kinografen 10.6

 

MENNESKESKÆBNER (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1915

Biografteatret 13.6

 

14.6.1915

ENKEN (A) – Fotorama – Danmark 1915

Vesterbros Teater 20.6

 

MYSTICA (A) – Mystica – Kinografen – Italien 1915

Kinografen 20.6

 

PATRIA (A) – Patria! – Dansk-Svensk – Italien 1915

Victoria 20.6

 

17.6.1915

SKATTEN FRA LOUZAT (A) – Il tesoro dei Louzat – Biorama – Italien 1914      

Lyngby Biografteater 20.6

Provinspremiere: 1.2.1915 – Biograf-Teatret Aalborg

 

21.6.1915

DE ER SØDE I DEN ALDER (A) – Seine erste Liebe – Fotorama – Tyskland 1911

Vesterbros Teater 27.6

 

KONSERVESBARONENS GIFTERMÅL (A) – Die Konservenbraut – Dansk-Svensk – Tyskland 1915

Victoria 27.6

 

23.6.1915

BRANDMANDENS DATTER (A) – Fotorama – Danmark 1915

Panoptikon 4.7

 

28.6.1915

DIAMANTTYVENE FRA AMSTERDAM (A) – Der grosse Diamant – Fotorama – Tyskland 1914

Vesterbros Teater 4.7

 

EN MENNESKEDJÆVEL (A) – Une brute humaine – Dansk-Svensk – Frankrig 1914

Metropolteatret 4.7

 

5.7.1915

ELSKOVS SEJREN (A) – Fires of Affliction – Fotorama – Tyskland 1915

Vesterbros Teater 11.7

 

8.7.1915

VERA - EN FALDEN KVINDES ROMAN (16) – Dansk-Svensk – Danmark 1915

Victoria 21.7

 

12.7.1915

DA SLUSEN BRAST (A) – Die Schleuse – Fotorama – Tyskland 1914

Vesterbros Teater 18.7

 

DEN RØDE LILJE (A) – Titanic = L’acciaio formidabile – Kinografen – Italien 1914

Kinografen 18.7

 

19.7.1915

FORBRYDERKONGEN DR. MACK (A) – Zu hoch hinaus – Fotorama – Tyskland 1914 

Vesterbros Teater 26.7

 

THORNFIELD SLOTTETS HEMMELIGHED (A) – Il castello di Thornfield – Dansk-Svensk – Italien 1915

Metropolteatret 26.7

 

26.7.1915

EXPRESTOG 9,53 (A) – Un’avventura in treno – Kinografen – Italien 1914

Kinografen 28.7

 

FALSKMØNTNERNES DRONNING (A) – Queen of the London Counterfeiters – Dansk-Svensk – England 1914
Metropolteatret 1.8

 

30.7.1915

EXELSIOR = EXCELSIOR (A) – Excelsior – Dansk-Svensk – Italien 1913

Palads Teatret 15.8

 

5.8.1915

TELEGRAMTYVENE (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1915

Victoria 11.8

 

9.8.1915

FANGE NR. 555’s HEMMELIGHED (A) – Segreto di stato – Kinografen – Italien 1915

Kinografen 15.8

 

KVINDEN, HAN MØDTE (A) – Fotorama – Danmark 1915

Vesterbros Teater 15.8

 

MENS LONDON SOVER (A) – When London Sleeps – Dansk-Svensk – England 1914

Metropolteatret 15.8

 

12.8.1915

SKÆBNENS DOM (A) – Biorama – Danmark 1915

Biorama 18.8

Provinspremiere: 2.8.1915 – Biograf-Teatret Ålborg

 

19.8.1915

KÆRLIGHEDENS TRIUMF (A) – Fotorama – Danmark 1915

Panoptikon 11.9

 

23.8.1915

SONET SKYLD (A) – Sonad skuld – Dansk-Svensk – Sverige 1915

Metropolteatret 2.9

 

VIDENSKABENS MYSTERIUM = VIDENSKABENS MYSTERIER (16) – Die Rache des Blutes – Fotorama – Tyskland 1915  

Kosmorama 29.8

 

26.8.1915

SILISTRIAS HEMMELIGHED (A) – Il mistero di Silistria – Dansk-Svensk – Italien 1914

Victoria 1.9

 

30.8.1915

I SLAVEHANDLERENS VOLD - EN UNG PIGES LIDELSER (A) – I due sergenti (?) – Kinografen – Italien 1913

Kinografen 5.9

 

2.9.1915

BUDDHAS ØJE = JAGTEN EFTER PERLETYVEN (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1915

Victoria 9.9

 

3.9.1915

GULDMAGEREN (A) – La pépite d’or – Kinografen – Frankrig 1915

Palads Teatret 12.9 samt Kinografen 27.9-29.9

 

HVEM VAR 413? (A) – Four Thirteen – Dansk-Svensk – USA 1914

Metropolteatret 9.9

 

6.9.1915

SKILDPADDEN (A) – Kinografen – Danmark 1915

Kinografen 13.9

 

10.9.1915

DEN FALDNE KVINDE (16) – Shadows – Dansk-Svensk – England 1915

Metropolteatret 19.9

 

ENHVER (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1915

Victoria 22.9

 

12.9.1915

LILLE TEDDY (A) – Fotorama – Danmark 1915

Panoptikon 19.9

 

13.9.1915

SKÆBNENS SØN (A) – Madame de Thèbes – Dansk-Svensk – Sverige 1915

Palads Teatret 17.9

 

18.9.1915

NED MED VÅBNENE! (16) – Fotorama – Danmark 1915

Palads Teatret 11.10 samt Vesterbros Teater 1.11-7.11

 

20.9.1915

BORT FRA SYNDEN = SYNDENS VEJ (A) – Der Pfad der Sünde – Tivoli Film – Tyskland 1915

Metropolteatret 26.9

Repremiere som ”Syndens vej” Kinografen 27.5.1918-2.6.1918

 

FANGEN PÅ ZORA (A) – Kinografen – Danmark 1915

Kinografen 26.9

 

KÆRLIGHEDENS MARTYR (A) – Märtyrerin der Liebe – Fotorama – Tyskland 1915

Kosmorama 26.9, Vesterbros Teater 26.9

 

27.9.1915

DEN STRIBEDE DOMINO (A) – Der gestreifte Domino – Dansk-Svensk – Tyskland 1915

Metropolteatret 6.10

 

I DETTE TEGN SKAL DU SEJRE (A) – In hoc signo vinces – Fotorama – Italien 1913

Kæmpe-Biografen 3.10

 

MANDEN MED DE NI FINGRE (A) – Fotorama – Danmark 1915

Kosmorama 3.10, Vesterbros Teater 3.10

 

4.10.1915

MANDEN MED DE NI FINGRE 2. DEL: MYSTERIET I SOVEVOGNEN (A) – Fotorama – Danmark 1915

Vesterbros Teater 10.10

 

7.10.1915

EN STUDIE I RØDT (16) – A Study in Scarlet – Dansk-Svensk – England 1914

Metropolteatret 17.10

 

SELMA FRA ØEN (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1915

Victoria 13.10

 

11.10.1915

KVINDE-RØVEREN (A) – La petite Andalouse – Kinografen – Frankrig 1915

Kinografen 17.10

 

PÅ LONDONS ONDE VEJE (A) – The Rogues of London – Fotorama – England 1915

Vesterbros Teater 17.10

 

12.10.1915

TUNNELEN (A) – Der Tunnel – Dansk-Svensk – Tyskland 1915

Palads Teatret 25.10

 

18.10.1915

GITTERSLANGEN SOM ANSIGTSTYV (A) – Stuart Webbs: Die Toten erwachen – Fotorama – Tyskland 1915

Vesterbros Teater 24.10

 

SAMFUNDETS UDSTØDTE (A) – The Outcast – Dansk-Svensk – USA 1915

Metropolteatret 24.10

 

22.10.1915

I DE UNGE ÅR - SKOLEINSPEKTØRENS DATTER (A) – Fotorama – Danmark 1915

Panoptikon 27.10

 

25.10.1915

I PENGEDJÆVELENS KLØER - BORGHERRENS TESTAMENTE (A) – Heilig recht (?) – Fotorama – Holland 1914

Kosmorama 31.10, Vesterbros Teater 31.10

 

OPFINDERENS KÆRLIGHED (A) – Il segreto dell’inventore – Dansk-Svensk – Italien 1912

Metropolteatret 31.10

 

26.10.1915

NATTENS GÅDE (A) – Kinografen – Danmark 1915

Kinografen 31.10

 

28.10.1915

CIGARETPIGEN (16) – Fotorama – Danmark 1915

Panoptikon 9.11

 

1.11.1915

DET EVIGE HAD = HJERTESVINDLERE = HADET DRÆBER (A) – Fotorama – Danmark 1915

Kosmorama 7.11

 

MESTERTYVEN (A) – Mästertjuven – Dansk-Svensk – Sverige 1915

Metropolteatret 7.11

 

4.11.1915

KVINDEJÆGERNES OVERMAND = KÆMPERNES KONGE (A) – Maciste – Dansk-Svensk – Italien 1914

Palads Teatret 14.11 samt Vesterbros Teater som ”Kæmpernes konge” 6.12-12.12

 

SKYLDIG - IKKE SKYLDIG (A) – Biorama – Danmark 1915

Victoria 10.11

 

8.11.1915

STORBYENS NAT - SYNDENS FRUGT (A) – Fior di male – Dansk-Svensk – Italien 1915

Metropolteatret 14.11

 

13.11.1915

DØDSFYRET (A) – Il faro spento – Kinografen – Italien 1914

Kinografen 17.11

 

15.11.1915

REVOLUTIONSBRYLLUP (A) – Fotorama – Danmark 1915

Palads Teatret 28.11

 

VENUS UNDER MASKEN (A) – Im Banne der Vergangenheit – Fotorama – Tyskland 1915

Vesterbros Teater 21.11

 

18.11.1915

GENERAL VILLA (A) – The Life of General Villa – Biorama – USA 1914

Victoria 24.11

 

SLØR-DANSERINDEN (16) – Kinografen – Danmark 1915

Kinografen 5.12

Repremiere Kinografen 11.8.1918

 

22.11.1915

HANS HUSTRUS FORTID (A) – Hans hustrus förflutna – Dansk-Svensk – Sverige 1915

Metropolteatret 28.11

 

25.11.1915

OVERFALDET I VIADUKTEN (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1915

Victoria 1.12

 

29.11.1915

EN UNG PIGES HEMMELIGHED (A) – Nella fornace – Fotorama – Italien 1915

Metropolteatret 5.12

 

6.12.1915

JÆGERMESTERENS DATTER = FRELST FRA HAVET (A) – Biorama – Danmark 1915

Biorama 12.12

 

LANDSHØVDINGENS DØTRE (A) – Landshövdingens döttrar – Dansk-Svensk – Sverige 1915

Metropolteatret 12.12

 

9.12.1915

DOKTOR X - DEN SEJRENDE VILJE (A) – Fotorama – Danmark 1915

Palads Teatret 17.12

 

KAMPEN OM GULDET (A) – La padrona della miniera – Biorama – Italien 1915

Victoria 15.12

 

UNDER SKIBSKANONERNES ILD (A) – Im Feuer des Schiffskanonen – Kinografen – Tyskland 1915

Kinografen 12.12

 

10.12.1915

COWBOY-MILLIONÆREN = DIAMANTKONGENS DØD (A) – Fotorama – Danmark 1915

Panoptikon 19.12

 

13.12.1915

BARNET FRA GADEN (A) – Das Abenteur des Van Dola – Kinografen – Tyskland 1915   

Kinografen 15.12

 

HJERTET, DER BRAST (A) – Biorama – Danmark 1915

Metropolteatret 19.12

 

SLAVEHANDLERENS SIDSTE BEDRIFT (A) – Fotorama – Danmark 1915

Vesterbros Teater 19.12

 

18.12.1915

THE SPOILERS - GULDGRAVERNE I ALASKA (16) – The Spoilers – Dansk-Svensk – USA 1914

Palads Teatret 30.12

 

20.12.1915

JUVELERERNES SKRÆK - SKELETHÅNDENS SIDSTE BEDRIFT (A) – Fotorama – Danmark 1915

Vesterbros Teater 26.12

 

26.12.1915

FATTIG OG RIG (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1915

Victoria 1.1

 

27.12.1915

LONDON I LYGTESKÆR (A) – Lights of London – Biorama – England 1914

Vesterbros Teater 2.1

 

31.12.1915

PENGE (A) – Fotorama – Danmark 1915

Palads Teatret 10.1

 

2.1.1916

KAPTAJN ALVAREZ (A) – Captain Alvarez – Biorama – USA 1914

Victoria 14.1

 

3.1.1916

ENE I VERDEN (A) – Fotorama – Danmark 1915

Panoptikon 14.1

 

SYNDENS DATTER - PIGEN FRA BAGGÅRDEN = DEN, DER SEJRER (A) – Fotorama – Danmark 1915

Kosmorama 9.1, Vesterbros Teater 9.1

 

8.1.1916

DET RØDE ALFABET (A) – Alhambra Film – Danmark 1916

Metropolteatret 13.1

 

10.1.1916

DE KORSIKANSKE BRØDRE (A) – The Corsican Brothers – Biorama – USA 1915

Biorama 16.1

 

PIGEN FRA VAREHUSET (A) – Arme Maria Eine Warenhausgeschichte – Fotorama – Tyskland 1914

Kosmorama 16.1, Vesterbros Teater 16.1

 

11.1.1916

GUDERNES VREDE (A) – The Wrath of the Gods – Dansk-Svensk – USA 1914

Palads Teatret 20.1

 

15.1.1916

ELSKOVSBARNET (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1916

Victoria 23.1

 

17.1.1916

DANSERINDEN FRA NATCAFÉEN (A) – Nelly la gigolette – Fotorama – Italien 1915

Vesterbros Teater 23.1

 

DEN STØRSTE KÆRLIGHED = ET MODERHJERTE (A) – Fotorama – Danmark 1916

Kosmorama 23.1

 

21.1.1916

DEN STJÅLNE UNDERVANDSBÅD (A) – Lieutenant Pimple and the Stolen Submarine – Dansk-Svensk – England 1914
Metropolteatret 27.1

 

MIDNATSSOLEN (A) – Fotorama – Danmark 1914

Palads Teatret 30.1

 

24.1.1916

GLORIA (A) – Kinografen – Danmark 1916

Kinografen 30.1

 

MR. BARNES FRA NEW YORK (A) – Mr. Barnes of New York – Biorama – USA 1914

Victoria 30.1

 

RIVIERAENS SKRÆK = NIZZA-KARNEVALETS MYSTERIUM (A) – L’énigme de la Riviera – Fotorama – Frankrig 1915

Kosmorama 30.1, Vesterbros Teater 30.1

 

25.1.1916

DEN HVIDE DJÆVEL = DJÆVELENS PROTEGÉ (A) – Fotorama – Danmark 1915

Panoptikon 3.2

 

28.1.1916

KARFUNKELDRONNINGEN - DEN HVIDE SLAVEHANDELS METHODE (A) – Biorama – Danmark 1916

Metropolteatret 3.2

 

31.1.1916

EMIGRANTEN (A) – L’emigrante – Dansk-Svensk – Italien 1915

Palads Teatret 6.2

 

KÆRLIGHED OG SPØGELSER (A) – Fotorama – Danmark 1916

Biografteatret 6.2

 

4.2.1916

JUDASPENGE (A) – Judaspengar – Dansk-Svensk – Sverige 1915

Metropolteatret 10.2

 

KATASTROFEN I KATTEGAT = KATASTROFEN VED BLINKFYRET (A) – Fotorama – Danmark 1916

Panoptikon 10.2

 

7.2.1916

FANGEN PÅ ZENDA (A) – The Prisoner of Zenda – Fotorama – England 1915

Vesterbros Teater 13.2

 

VAMPYRERNE – Les vampires – Kinografen – Frankrig 1915

1. del (A): Kinografen 13.2

2. del (A): Kinografen 20.3-26.3

3. del (16): Kinografen 10.4-16.4

4. del (16): Kinografen 8.5-14.5

5. del (16): Kinografen 29.5-7.6

6. del (A): Kinografen 12.6-18.6

7. del (16): Vesterbros Teater 26.6-2.7

8. del (16): Kinografen 3.7-9.7

9. del (16): Vesterbros Teater 17.7-23.7

10. del (16): Kinografen 14.8-20.8, Vesterbros Teater 14.8-20.8

 

14.2.1916

LEDESTJERNEN (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1916

Victoria 20.2

 

LOTTE VIL PÅ LANDET (A) – Kinografen – Danmark 1916

Kinografen 20.2

 

RUPERT AF HENTZAU (A) – Rupert of Hentzau – Fotorama – England 1915

Vesterbros Teater 20.2

 

SKELETDANSEN = DE MYSTISKE Z-STRÅLER (A) – Fotorama – Danmark 1916

Kosmorama 20.2

 

16.2.1916

DEN FALSKE ASTA NIELSEN (16) – Die falsche Asta Nielsen – Dansk-Svensk – Tyskland 1915

Palads Teatret (dobbeltprogram) 27.2

 

DOLKEN (16) – Dolken – Dansk-Svensk – Sverige 1915

Palads Teatret (dobbeltprogram) 27.2

 

21.2.1916

PRO PATRIA (A) – Fotorama – Danmark 1915

Victoria 5.3

 

23.2.1916

DEN SKØNNE EVELYN (A) – Fotorama – Danmark 1916

Panoptikon 3.3

 

25.2.1916

DE LYSENDE FODSPOR = DOMKIRKEHVÆLVNINGENS HEMMELIGHED (A) – Footprints – Dansk-Svensk – USA 1914

Metropolteatret 2.3

 

28.2.1916

EVENTYRET (A) – Hans bröllopsnatt – Dansk-Svensk – Sverige 1916

Palads Teatret 5.3

 

SHERLOCK HOLMES’ SEJR (A) – Der Hund von Baskerville, 3. Teil: Das unheimliche Zimmer – Fotorama – Tyskland 1915

Kosmorama 5.3, Vesterbros Teater 5.3

 

4.3.1916

GENTLEMAN-SEKRETÆREN - MANDEN, DER KOM FOR AT STJÆLE (A) – Fotorama – Danmark 1916

Panoptikon 15.3

 

6.3.1916

EN RIG ONKEL ER EN GOD TING (A) – Janet of the Chorus – Fotorama – USA 1915

Biografteatret 12.3

 

JOE DEEBS OPLEVELSER - DA JEG GJORDE INDBRUD HOS MIG SELV (A) – Das Geheimsekretär – Fotorama – Tyskland 1915

Victoria 12.3, Vesterbros Teater 12.3

 

SCENEN LOKKER (A) – Die weisse Rose – Fotorama – Tyskland 1915

Palads Teatret 12.3

 

13.3.1916

DEN LILLE ENGELS BRYLLUP (A) – Engeleins Hochzeit – Dansk-Svensk – Tyskland/Danmark 1916

Palads Teatret 31.3 samt Vesterbros Teater 29.5-4.6

 

JOE DEEBS’ SVÆRESTE OPGAVE (A) – Sein schwierigster Fall – Fotorama – Tyskland 1915

Victoria 19.3, Vesterbros Teater 19.3

 

KORNSPEKULANTENS FORBRYDELSE = TO VERDENER (A) – Fotorama – Danmark 1916

Kosmorama 19.3

 

POLICE 1111 (A) – Police Nr. 1111 – Kinografen – Tyskland 1915

Kinografen 15.3

 

16.3.1916

KÆRLIGHEDS-LÆNGSEL = EN FADERS KÆRLIGHED – Fotorama – Danmark 1915

Panoptikon 24.3

 

17.3.1916

MYSTERIET PÅ DET SORTE SLOT (A) – Das dunkle Schloss – Fotorama – Tyskland 1915

Metropolteatret 23.3

 

20.3.1916

FANTOMAS - FINGERAFTRYKKENE = DEN DØDE MANDS FINGERAFTRYK (A) – Fantômas contre Fantômas – Fotorama – Frankrig 1914

Vesterbros Teater 26.3

 

FJENDENS GULD = FORRÆDERIETS MYSTERIUM (A) – (?) – Fotorama – Tyskland

Kosmorama 26.3

 

NED MED MÆNDENE (A) – Nur nicht heiraten – Dansk-Svensk – Tyskland 1915

Victoria 2.4

 

30.3.1916

DEN MUNTRE GARNISON (A) – Aus einer kleinen Garnison – Kinografen – Tyskland 1914

Kinografen 2.4

 

I LIVETS BRÆNDING = TJENEREN (A) – Fotorama – Danmark 1916

Panoptikon 10.4

 

1.4.1916

VERDENS UNDERGANG = FLAMMESVÆRDET (A) – Fotorama – Danmark 1916

Palads Teatret 12.4 samt Vesterbros Teater 22.5-28.5

 

3.4.1916

HENDES FORTID (A) – Fotorama – Danmark 1916

Victoria 11.4

 

MANEGENS DRONNING (A) – La regina del lago du Zurigo – Kinografen – Italien 1914

Kinografen 5.4

 

VILJELØS KÆRLIGHED = EN FREMMED VILJE (16) – Fotorama – Danmark 1916

Kosmorama 12.4

 

7.4.1916

DEN INDTAGENDE ENKE (A) – The Quest of the Widow – Fotorama – USA 1915

Metropolteatret 13.4

 

10.4.1916

DEN NØGNE SANDHED (A) – La donna nuda – Biorama – Italien 1914

Vesterbros Teater 16.4

 

12.4.1916

EN KÆRLIGHEDSPRØVE (A) – Fotorama – Danmark 1916

Victoria 24.4

 

13.4.1916

BØRSENS OFFER - LIVSFORSIKRING NR. 1111 (A) – Fotorama – Danmark 1916

Kosmorama 24.4 samt Vesterbros Teater 17.4-24.4

 

CIRKUS WOLFSONS SIDSTE GALLAFORESTILLING (A) – Il circo della morte – Dansk-Svensk – Italien 1916

Palads Teatret 9.5

Repremiere Metropolteatret 21.11.1921-27.11.1921

 

14.4.1916

TUSMØRKEMÆNDENE (A) – Biorama – Danmark 1916

Biograf-Teatret Aalborg

Ingen premiere fundet i København

 

24.4.1916

MØRKETS FYRSTE (A) – Kinografen – Danmark 1916

Kinografen 29.4

 

25.4.1916

HENDES UNGDOMSFORELSKELSE = GULDRINGENS HEMMELIGHED (A) – Fotorama – Danmark 1916

Victoria 2.5

 

MØRKET OG DETS GERNINGER - KAN FORBRYDERE FORBEDRES? (A) – Dämon und Mensch – Fotorama – Tyskland 1915

Kosmorama 30.4, Vesterbros Teater 30.4

 

30.4.1916

PIGEN FRA STRØGET (A) – Die Süsse Nelly – Kinografen – Tyskland 1915

Kinografen 3.5

 

1.5.1916

DEN HVIDE BØRNESLAVEHANDEL (A) – Kleine weisse Sklaven – Fotorama – Tyskland 1915

Vesterbros Teater 7.5

 

8.5.1916

GULDKVÆRNEN = DEN GERRIGE (A) – Biorama – Danmark 1916

Biograf-Teatret Aalborg

Ingen premiere fundet i København

 

ROVEDDERKOPPEN (A) – Fotorama – Danmark 1916

Vesterbros Teater 14.5

 

10.5.1916

NÅR DANSEN KALDER (A) – The Call of the Dance – Biorama – USA 1915

Victoria 14.5

 

15.5.1916

JOE DEEBS SORTE MODSTANDER (A) – Ein Blatt Papier – Fotorama – Tyskland 1916  

Victoria 21.5, Vesterbros Teater 21.5

 

KVINDE-ROVET (A) – The Love Route = The Woman of It – Kinografen – USA 1915

Kinografen 17.5

 

20.5.1916

DEN EVIGE KÆRLIGHED (A) – The Rosary – Dansk-Svensk – USA 1915

Palads Teatret 31.5

 

22.5.1916

DE EVIGE FLAMMER (A) – Fotorama – Danmark 1916

Kosmorama 28.5

 

HJERTETS SEJR (A) – Der Sieg des Herzens – Fotorama – Tyskland 1915

Victoria 28.5

 

25.5.1916

LOTTERISEDDEL NO. 22162 = DETEKTIVEN BLANDT APACHER (A) – Fotorama – Danmark 1916

Panoptikon 31.5

 

29.5.1916

HENDES LIVS MELODI (A) – Kammermusik – Fotorama – Tyskland 1916

Kosmorama 4.6

 

MUMIENS HALSBÅND = DET GÅDEFULDE HALSSMYKKE (A) – Fotorama – Danmark 1916

Victoria 6.6

 

1.6.1916

NÅR HJERTERNE SEJRER (A) – Skepp som mötas – Dansk-Svensk – Sverige 1916

Palads Teatret 16.6

 

5.6.1916

SPEJLETS SPÅDOM = SANCTE LUCIE NAT (A) – Fotorama – Danmark 1916

Kosmorama 12.6, Vesterbros Teater 12.6

 

7.6.1916

DEN FRELSENDE FILM (16) – Fotorama – Danmark 1916

Victoria 14.6

 

9.6.1916

FOR SIN DRENG (A) – Fotorama – Danmark 1916

Panoptikon 18.6

 

SMUKKE LEDAS ROMAN (A) – Sempre nel cor la patria – Fotorama – Italien 1915

Metropolteatret 15.6

 

13.6.1916

EN VANVITTIG BRYLLUPSNAT (A) – Die gestörte hochzeitsnacht – Fotorama – Tyskland 1914

Kosmorama 18.6, Vesterbros Teater 18.6

 

15.6.1916

TRUET LYKKE = ET SKUD I MØRKET (A) – Fotorama – Danmark 1916

Victoria 22.6

 

19.6.1916

BARNEHJERTETS HELTEMOD = DEN LILLE HELT (A) – Fotorama – Danmark 1916

Panoptikon 24.6

 

23.6.1916

TEATERLIV BAG KULISSERNE (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1916

Victoria 29.6

 

26.6.1916

DEN DØDES STEMME (16) – Die Stimme des Toten – Kinografen – Tyskland 1916

Kinografen 29.6

 

DET STJÅLNE NAVN = HENDES NAVN (A) – Fotorama – Danmark 1916

Kosmorama 2.7

 

NÅR HJERTERNE KALDER (A) – Fotorama – Danmark 1916

Panoptikon 2.7

 

30.6.1916

FRU EVA - HJERTESTORME (A) – Fotorama – Danmark 1916

Palads Teatret 12.7 samt Vesterbros Teater 28.8-3.9

 

HANS FADERS BRØDE (A) – Hans faders brott – Dansk-Svensk – Sverige 1915

Metropolteatret 6.7

 

UNGDOMSLETSIND (A) – Die Wellen schweigen – Fotorama – Tyskland 1915

Victoria 6.7

 

3.7.1916

LYKKEDRØMME (A) – Fotorama – Danmark 1916

Kosmorama 9.7, Vesterbros Teater 9.7

 

SYNDIG KÆRLIGHED (A) – Fotorama – Danmark 1916

Panoptikon 12.7

 

7.7.1916

BLADKONGEN = SENSATIONS-ARTIKLEN (A) – Fotorama – Danmark 1916

Victoria 12.7

 

13.7.1916

DET STJÅLNE ANSIGT (A) – Fotorama – Danmark 1916

Victoria 23.7

 

DØDSJOCKEYEN (A) – Il jockey della morte – Dansk-Svensk – Italien 1915

Palads Teatret 8.8 samt Vesterbros Teater 11.9-17.9

 

FRISTERINDEN (A) – Kinografen – Danmark 1916

Kinografen 16.7

 

PLIMSOLLEREN (A) – Fotorama – Danmark 1916

Panoptikon 21.7

 

22.7.1916

DEN OMSTRIDTE JORD (A) – Fotorama – Danmark 1916

Panoptikon 30.7

 

24.7.1916

SPIRITIST-SVINDLEREN (A) – Mera, the Medium – Fotorama – Tyskland 1914

Vesterbros Teater 30.7

 

28.7.1916

FRØKEN HOVMOD (A) – Fräulein Hochgemuth – Dansk-Svensk – Tyskland 1915

Metropolteatret 3.8

 

30.7.1916

SYNDERINDENS DATTER (A) – La falena – Kinografen – Italien 1916

Kinografen 2.8

 

31.7.1916

EN SØNS KÆRLIGHED = MODER OG SØN (A) – Fotorama – Danmark 1916

Panoptikon 9.8

 

SAGNET OM BASKERVILLES HUND (A) – Der Hund von Baskerville, 4. Teil – Fotorama – Tyskland 1915

Kosmorama 6.8, Vesterbros Teater 6.8

 

4.8.1916

SMUGLERBÅDENS HEMMELIGHED (A) – Havsgamar – Dansk-Svensk – Sverige 1915

Metropolteatret 10.8

 

7.8.1916

EN FORBRYDERS LIV OG LEVNED (A) – Fotorama – Danmark 1916

Vesterbros Teater 13.8

 

SELSKABSDAMEN (A) – Fotorama – Danmark 1916

Victoria 15.8

 

11.8.1916

ARVETANTEN (A) – Les fourberies de Pingouin – Kinografen – Frankrig 1916

Kinografen 13.8

 

14.8.1916

GREVINDE CLARA (A) – Fotorama – Danmark 1916

Kosmorama 20.8

 

16.8.1916

GULDETS GIFT = LERHJERTET (A) – Fotorama – Danmark 1916

Victoria 22.6

 

21.8.1916

MIRKO - BJERGENES KONGE (A) – Mirko Pasqua – Fotorama – Tyskland 1916

Kosmorama 27.8, Vesterbros Teater 27.8

 

23.8.1916

FORHUS OG BAGHUS (A) – Vordertreppe - Hintertreppe – Dansk-Svensk – Tyskland 1916

Palads Teatret 3.9

 

HENDES BEDSTE SKUD (A) – Ihr bester Schuss – Fotorama – Tyskland 1916

Victoria 31.8

 

24.8.1916

SMUKKE SASA (A) – Die falsche Zasa – Kinografen – Tyskland 1914

Kinografen 27.8

 

28.8.1916

MANDEN UDEN FREMTID (A) – Fotorama – Danmark 1916

Kosmorama 3.9, Panoptikon 10.9

 

SHERLOCK HOLMES OG DEN MYSTISKE DANSERINDE (A) – Ein Schrei in der Nacht – Fotorama – Tyskland 1915
Kinografen 31.8

 

1.9.1916

DEN GÅDEFULDE VILLA = VANDERHOFF-AFFÆREN (A) – The Vanderhoff Affair – Biorama – USA 1915

Victoria 7.9

 

4.9.1916

DEN GRØNNE BIL = BASKERVILLE-BJØRNENS MYSTERIUM (A) – Der Bär von Baskerville – Fotorama – Tyskland 1915

Kosmorama 10.9

 

KAMELIADAMEN (A) – La signora delle camelia – Fotorama – Italien 1915

Palads Teatret 15.9 samt Vesterbros Teater 9.10-15.10

 

MARODØR = USKYLDIG DØMT (A) – Biorama – Danmark 1916

Biografteatret 10.9

 

8.9.1916

PAVILLONENS HEMMELIGHED = GULDKUGLEN (A) – Fotorama – Danmark 1916

Victoria 17.9

 

11.9.1916

ET JUSTITSMORD (A) – Kinografen – Danmark 1916

Kinografen 17.9

 

SMUKKE HANNIS KÆRLIGHEDS-UDFLUGT (A) – Lache Bajazzo – Fotorama – Tyskland 1915

Kosmorama 17.9

 

STAKKELS META (A) – Fotorama – Danmark 1916

Panoptikon 21.9

 

15.9.1916

DR. MORS (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1916

Metropol Teatret 21.9

 

16.9.1916

PIGEN FRA MAGDALENEHJEMMET (A) – Das Schiksal der Gabriele Stark – Fotorama – Tyskland 1915

Palads Teatret 24.9

 

18.9.1916

FILMENS DATTER (A) – Fotorama – Danmark 1916

Kosmorama 24.9

 

FORTIDENS BRØDE (A) – L’ereditiera – Kinografen – Italien 1915

Kinografen 20.9

 

KVINDENS SVAGHED (A) – Die Stunde der Vegeltung – Fotorama – Tyskland 1914

Victoria 24.9

 

PROTEA 3. DEL - HENDES VÆDDELØB MED DØDEN (A) – Protéa III ou La course à la mort – Fotorama – Frankrig 1915

Vesterbros Teater 24.9

 

22.9.1916

EN SKILSMISSE = PROFESSOREN OG HANS DATTER (A) – Fotorama – Danmark 1916

Panoptikon 1.10

 

25.9.1916

DØDSKYSSET (A) – Bacio di morte – Kinografen – Italien 1916

Kinografen 1.10

 

HVEM ER HUN? (A) – Fotorama – Danmark 1916

Victoria 15.10

 

HÆVNENS NAT (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1916

Palads Teatret 15.10 samt Vesterbros Teater 6.11-12.11

 

KÆRLIGHED TILGIVER ALT (A) – Wenn Menschen reif zur Liebe werden – Fotorama – Tyskland 1916

Kosmorama 1.10

 

2.10.1916

LIVETS GENVORDIGHEDER = I KAMP MOD SKÆBNEN (A) – Fotorama – Danmark 1916

Panoptikon 8.10

 

PANTHER (A) – Panther – Kinografen – Italien 1916

Kinografen 8.10

 

PAPIRKNIVEN (A) – Der Brieföffner – Fotorama – Tyskland 1916

Kosmorama 8.10, Vesterbros Teater 8.10

 

9.10.1916

EN KÆRLIGHEDSBRØDE (A) – La gloria – Kinografen – Italien 1916

Biografteatret 15.10 samt Kinografen 30.10-1.11

 

12.10.1916

DANSERINDENS KÆRLIGHED (A) – La mano di Fatima – Kinografen – Italien 1916

Kinografen 15.10

 

13.10.1916

ET NATLIGT GENSYN (A) – Therèse – Dansk-Svensk – Sverige 1916

Metropolteatret 19.10

 

16.10.1916

ANKLAGEBÆNKEN (A) – Kinografen – Danmark 1916

Kinografen 22.10

 

ILDEN (16) – Il fuoco – Dansk-Svensk – Italien 1916

Palads Teatret 22.10

 

MANDEN MED DE NI FINGRE 3. DEL: DEN FALSKE INGENIØR (A) – Fotorama – Danmark 1916

Vesterbros Teater 22.10

 

SØNNEN (A) – Fotorama – Danmark 1916

Victoria 24.10

 

19.10.1916

DANSERINDENS HÆVN (A) – Fotorama – Danmark 1916

Panoptikon 29.10

 

MANDEN MED ARRET - MYSTERIET I DE NYGIFTES HJEM (16) – The Man with the Scar – Tivoli Film – USA 1915

Kosmorama 22.10

 

23.10.1916

DE HVIDE ROSER (A) – Die weissen Rosen – Kinografen – Tyskland 1916

Palads Teatret 29.10

 

GULDETS MAGT = DEN RØDE DJÆVEL (A) – Biorama – Danmark 1916

Biorama 29.10

 

MANDEN MED DE NI FINGRE 4. DEL: MYSTERIET I CITY-BANKEN (A) – Fotorama – Danmark 1916

Vesterbros Teater 29.10

 

30.10.1916

EN MODERS HJERTE (A) – Nebel und Sonne – Fotorama – Tyskland 1916

Kosmorama 5.11, Vesterbros Teater 5.11

 

JOHN GLAYDE’S ÆRE (A) – John Glayde’s Honor = The Man’s Honor – Fotorama – USA 1915

Palads Teatret 6.11

 

3.11.1916

MÅNEPRINSESSEN = KAMÆLEONEN (A) – Fotorama – Danmark 1916

Victoria 9.11

 

6.11.1916

FYRSTINDENS SKÆBNE (A) – Fotorama – Danmark 1916

Kosmorama 12.11

 

7.11.1916

SLÆGTENS ÆRE (A) – The Coward – Dansk-Svensk – USA 1915

Palads Teatret 13.11

 

9.11.1916

FOR HENDES SKYLD = VIKINGEBLOD (A) – Fotorama – Danmark 1916

Panoptikon 15.11

 

10.11.1916

HENNY PORTEN SOM MALKEPIGE (A) – Auf der Alm, da gibt’s ka Sünd – Fotorama – Tyskland 1915

Victoria 19.11

 

13.11.1916

SPØGELSESURET (A) – Die gespenster-Uhr – Fotorama – Tyskland 1916

Kosmorama 19.11, Vesterbros Teater 19.11

 

UDENFOR LOVEN = SKELETØENS HEMMELIGHED (A) – Kinografen – Danmark 1916

Kinografen 19.11

 

14.11.1916

BALLETTENS DRONNING (A) – Balettprimadonnan – Dansk-Svensk – Sverige 1916

Palads Teatret 19.11

 

KUNSTENS TORNEVEJ (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1916

Palads Teatret 19.11

 

16.11.1916

DU SKAL ELSKE DIN NÆSTE (A) – Fotorama – Danmark 1916

Panoptikon 26.11

 

17.11.1916

ULTUS - MANDEN DER KOM FRA DE DØDE (16) – Ultus, the Man from the Dead = Ultus 1: The Townsend Mystery – Dansk-Svensk – England 1915

Metropolteatret 23.11

 

20.11.1916

EN KRISTEN (A) – A Christian – Fotorama – England 1915

Palads Teatret 8.12 samt Vesterbros Teater 29.1-4.2

 

LONDONS FJENDER (A) – London’s Enemies – Fotorama – England 1915

Vesterbros Teater 26.11

 

NANA SAHIB - DET INDISKE OPRØR 1857 (A) – The Campbells Are Coming = The Yellow Streak – Biorama – USA 1915

Victoria 3.12

 

27.11.1916

I STORSTADENS EDDERKOPPENET (A) – In the Spider’s Web – Fotorama – USA 1914

Vesterbros Teater 3.12

 

30.11.1916

SOMME-SLAGET = DEN ENGELSKE BERETNING OM SOMME-SLAGET (A) – The Battle of the Somme – Dansk-Svensk – England 1916    

Metropolteatret 6.1 + 17.1-25.1 samt Vesterbros Teater 5.2-11.2

 

4.12.1916

AF PARIS’ MYSTERIER: APACHEPIGEN GULDHÅRS EVENTYR (A) – Chignon d’or – Kinografen – Frankrig 1916

Kinografen 13.12

 

FALDGRUBEN (A) – Peter Lump – Fotorama – Tyskland 1916

Kosmorama 10.12, Vesterbros Teater 10.12

 

FOR SIN FADERS SKYLD (A) – Fotorama – Danmark 1916

Panoptikon 13.12

 

LIVETS LØGNE (A) – Die Sünde der Helga Arndt – Fotorama – Tyskland 1916

Victoria 13.12

 

9.12.1916

DORA BRANDES (A) – Dora Brandes – Dansk-Svensk – Tyskland 1916

Palads Teatret 23.12

 

11.12.1916

GRUBEEJERENS DØD = FÆDRENES SYND (A) – Fotorama – Danmark 1916

Kosmorama 20.12

 

STORSTADEN LOKKER (A) – The Golden Pavement – Fotorama – England 1915

Vesterbros Teater 17.12

 

14.12.1916

GIFTPILEN (A) – Fotorama – Danmark 1916

Panoptikon 23.12

 

NATTENS DATTER II = KVINDEHAD (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1916

Victoria 26.12

 

SPRINGET FRA BALKONEN (A) – The Pitfall – Biorama – USA 1915

Biorama 20.12

 

18.12.1916

ULF LARSEN KALDET SØ-ULVEN = SØ-ULVEN (A) – The Sea Wolf – Fotorama – USA 1913

Vesterbros Teater 26.12

 

20.12.1916

TO MENNESKER (A) – Kinografen – Danmark 1916

Kinografen 23.12

 

26.12.1916

DE SYV SMÅ ENGLE (A) – Let Katie Do It – Dansk-Svensk – USA 1916

Palads Teatret 8.1

 

HVAD EN KVINDE TØR VOVE (A) – The Girl and the Game – Biorama – USA 1915

Biorama 31.12

 

HVO, SOM ELSKER SIN FADER = FAKLEN (A) – Fotorama – Danmark 1916

Kosmorama 1.1

 

MALKEPIGE-KOMTESSEN (A) – Fotorama – Danmark 1916

Panoptikon 14.1

 

27.12.1916

MANDEN, DER IKKE LADER SIG FANGE (A) – Arsene Lupin – Fotorama – England 1916

Vesterbros Teater 1.1

 

PIGEN FRA PALLS (A) – Fotorama – Danmark 1916

Victoria 14.1

 

1.1.1917

DET STORE CIRKUS-DRAMA - DE TO LUFTDJÆVLE (A) – Two Little Devils (italiensk titel ikke fundet) – Kinografen – Italien 1912

Kinografen 7.1

 

2.1.1917

JOE DEEBS’ SEJR (A) – Das Gesetz der Mine – Fotorama – Tyskland 1915

Kosmorama 7.1, Vesterbros Teater 7.1

 

8.1.1917

DEN NØGNE SANDHED (A) – Hypocrites – Biorama – England 1915

Biorama 15.1

 

FANGET AF LONDONS HAJER (16) – Trapped by the London Sharks – Fotorama – England 1915

Vesterbros Teater 14.1

 

HOMUNCULUS - MANDEN UDEN SJÆL (A) – Homunculus = Die Geburt des Homunculus – Kinografen – Tyskland 1916

Kinografen 19.1

 

9.1.1917

DEN RØDE STRIBE (A) – Der rote Streifen – Fotorama – Tyskland 1916

Palads Teatret 15.1

 

12.1.1917

ULTUS - RØVERIET AF DEN BLÅ BRILLANT (A) – Ultus 2: The Ambassador’s Diamond – Dansk-Svensk – England 1915

Metropolteatret 18.1

 

15.1.1917

DEN MYSTISKE SELSKABSDAME (A) – Fotorama – Danmark 1917

Panoptikon 23.1

 

JEANNE DORÉ (A) – Jeanne Doré – Biorama – Frankrig 1915

Victoria 21.1

 

MANDEN MED DE NI FINGRE 5. DEL: SEDDELPENGENE (A) – Fotorama – Danmark 1917

Vesterbros Teater 21.1

 

16.1.1917

DEN EVIGE JØDE (A) – L’ebreo errante – Dansk-Svensk – Italien 1912

Palads Teatret 22.1

 

17.1.1917

DEN FORSVUNDNE BANKIER (16) – Leiden eines Doppelgängers – Fotorama – Tyskland 1914

Kosmorama 21.1

 

19.1.1917

GULDEDDERKOPPEN (A) – Guldspindeln – Dansk-Svensk – Sverige 1916

Metropolteatret 25.1

 

SKÆBNENS GUDER (A) – The Gods of Fate – Kinografen – USA 1916

Kinografen 23.1

 

22.1.1917

DET 8. BUD - EN STORSPEKULANTS HÆVN (A) – Das achte Gebot – Fotorama – Tyskland 1915

Kosmorama 28.1, Vesterbros Teater 28.1

 

DOLLARPRINSESSENS PARAPLY (A) – Der Schirm mit dem Schwan – Dansk-Svensk – Tyskland 1916

Victoria 30.1

 

23.1.1917

ENEBOERENS HUSTRU (A) – Enslingens hustru – Dansk-Svensk – Sverige 1916

Palads Teatret 28.1

 

24.1.1917

MANDEN UDEN SMIL (A) – Fotorama – Danmark 1917

Panoptikon 4.2

 

26.1.1917

CHAPLIN SOM MILLIONÆR = CHAPLIN PÅ FRIERFØDDER = CHAPLIN SOM LYKKEJÆGER (A) – Tillie’s Punctured Romance –
Dansk-Svensk
àASAàPanorama – USA 1914

Metropolteatret 1.2

Repremiere Vesterbros Teater 28.6.1920-4.7.1920, Kosmorama 13.7.1920-19.7.1920, Odeon som ”Chaplin på frierfødder” 26.8.1957-1.9.1957, Roxy som ”Chaplin som lykkejæger” 17.1.1969-25.1.1969

 

29.1.1917

KVINDEN MED DE SMUKKE ØJNE (A) – Fotorama – Danmark 1917

Biografteatret 4.2

Repremiere Victoria 9.7.1917-17.7.1917

 

SKYGGERNES MYSTERIUM (A) – Les mystères de l’ombre – Kinografen – Frankrig 1916

Kinografen 1.2

 

TERJE VIGEN (A) – Terje Vigen – Dansk-Svensk – Sverige 1917

Palads Teatret 15.2 samt Metropolteatret 8.3-16.3

Repremiere Palads 20.5.1920-31.5.1920, Central 16.3.1925-22.3.1925

 

31.1.1917

MAHARADJAHENS YNDLINGSHUSTRU (A) – Fotorama – Danmark 1917

Victoria 11.2

 

5.2.1917

KRIGENS FJENDE (A) – Fotorama – Danmark 1917

Panoptikon 14.2

 

PENGENES MAGT (A) – Fotorama – Danmark 1917

Kosmorama 11.2

 

9.2.1917

MYSTERIET BLACKVILLE (A) – Biorama – Danmark 1916

Biorama 18.2

Provinspremiere: 16.11.1916 – Biograf-Teatret Aalborg

 

12.2.1917

HEMMELIGE MAGTER (A) – I misteri della psiche – Kinografen – Italien 1912

Kinografen 15.2

 

LIVETS GØGLESPIL (A) – Fotorama – Danmark 1917

Victoria 20.2

 

PROLETARPIGEN (A) – Assunta Spina – Fotorama – Italien 1915

Vesterbros Teater 18.2

 

15.2.1917

NATTENS MYSTERIUM (A) – Fotorama – Danmark 1917

Panoptikon 22.2

 

16.2.1917

PAX ÆTERNA - DEN EVIGE FRED (A) – Fotorama – Danmark 1917

Palads Teatret 4.4 samt Vesterbros Teater 16.4-29.4 + 2.7-4.7, Kosmorama 28.5-9.6

 

19.2.1917

EN TYVS KÆRLIGHED (A) – Amore di ladro – Fotorama – Italien 1915

Vesterbros Teater 25.2

 

21.2.1917

BARNET FRA SKOVSØEN (A) – Fotorama – Danmark 1917

Victoria 27.2

 

22.2.1917

STRIDENS DRONNING (A) – The Return – Kinografen – USA 1916

Kinografen 25.2

 

23.2.1917

MAND MOD MAND (A) – Fotorama – Danmark 1917

Panoptikon 4.3

 

26.2.1917

DEN FARLIGE LEG (A) – Biorama – Danmark 1917

Biorama 4.3

Provinspremiere: 8.1.1917 – Biograf-Teatret Aalborg

 

FISKERLEJETS DATTER (A) – Fotorama – Danmark 1917

Kosmorama 4.3

 

HANDELEN MED MENNESKELIV (A) – Fotorama – Danmark 1917

Vesterbros Teater 4.3

 

KAMPEN FOR FREDEN (A) – The Battle Cry of Peace – Kinografen – USA 1915

Kinografen 4.3

 

28.2.1917

DEN TYSKE BERETNING OM SOMME-SLAGET (A) – Bei unseren Helden an der Somme – Fotorama – Tyskland 1917

Victoria 8.3

 

2.3.1917

DEN SJETTE SANS (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1917

Metropolteatret 7.3

 

5.3.1917

DEN SORTE KUGLE (A) – Fotorama – Danmark 1917

Panoptikon 14.3

 

DET FORJÆTTEDE LAND (A) – The Great Divide – Kinografen – USA 1915

Kinografen 9.3

 

EN HAREMSKVINDES ROMAN (A) – Under the Crescent – Fotorama – USA 1917

1. del: Vesterbros Teater 11.3

2. del: Vesterbros Teater 12.3-18.3

3. del: Vesterbros Teater 19.3-25.3

 

FORBRYDERENS DOBBELTGÆNGER (A) – Il forzato n. 113 – Fotorama – Italien 1914

Kosmorama 11.3

 

9.3.1917

TROEN, DER FRELSER = SKÆBNELYGTEN (A) – Fotorama – Danmark 1917

Victoria 18.3

 

12.3.1917

I VIDENSKABENS TJENESTE (A) – The Science of Crime – Fotorama – USA 1914

Kosmorama 18.3

 

15.3.1917

MELLEM DE YDERSTE SKÆR (A) – Fotorama – Danmark 1917

Panoptikon 22.3

 

19.3.1917

ROMANTIK (A) – On the Banks of Allan Water – Kinografen – England 1916

Kinografen 21.3

 

SPIRITISMENS MYSTERIUM (16) – Il più grande amore – Fotorama – Italien 1915

Metropolteatret 21.3

 

22.3.1917

LUTRA - RØVERBARNET (A) – Die Räuberbrat – Kinografen – Tyskland 1916

Kinografen 25.3

 

23.3.1917

BØRNENES SYND (A) – Fotorama – Danmark 1917

Panoptikon 1.4

 

26.3.1917

ANSIGTET LYVER (A) – Fotorama – Danmark 1917

1. del: Vesterbros Teater 1.4

2. del: Vesterbros Teater 2.4-9.4

 

EN FALDEN KVINDES HJERTE (A) – The Heart of a Painted Woman – Kinografen – USA 1915

Kinografen 1.4

 

2.4.1917

TELEFONDAMEN (A) – Fotorama – Danmark 1917

Panoptikon 13.5

 

9.4.1917

HANS LILLE ENGEL (A) – Reggie Mixes In – Dansk-Svensk – USA 1916

Palads Teatret 16.4

 

10.4.1917

DEN NY ROCAMBOLE (A) – Fotorama – Danmark 1917

Vesterbros Teater 15.4

 

NØDRÅBET (A) – Der Hilferuf = Die Banknotenfälscher – Nordisk – Tyskland 1916

Victoria 17.4

 

SLANGEN I PARADISET = SLANGEN I PARADIS (A) – Vampirette – Fotorama – Tyskland 1916

Kosmorama 15.4

 

16.4.1917

FORBRYDERKONGENS DATTER (A) – Fotorama – Danmark 1917

Kosmorama 22.4

 

17.4.1917

SLAGET VED ANCRE (A) – The Battle of the Ancre and the Advance of the Tanks – Dansk-Svensk – England 1917

Metropolteatret 26.4

 

18.4.1917

KRAVET OM KÆRLIGHED (A) – Das grosse Schweigen = Ein wissenschaftliches Drama – Fotorama – Tyskland 1916

Victoria 25.4

 

23.4.1917

GULDPILEN (A) – Freccia d’oro – Kinografen – Italien 1916

Kinografen 29.4

 

26.4.1917

PÅ LIV OG DØD - NATTENS DATTER III (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1917

Victoria 7.5

Provinspremiere: 15.1.1917 – Fotorama Aalborg

 

30.4.1917

DEN LILLE HEKS (A) – The Great Problem – Biorama – USA 1916

Biorama 6.5

 

HOMUNCULUS - BOGEN MED HEMMELIGHEDEN (A) – Homunculus 2. Teil: Das Geheimnisvolle Buch – Kinografen – Tyskland 1916

Kinografen 6.5

 

NERO (A) – Nerone e Aggripina – Dansk-Svensk – Italien 1914

1. del: Vesterbros Teater 6.5

2. del: Vesterbros Teater 7.5-14.5

 

VED BARNETS VUGGE (A) – The Fibber and the Girl – Fotorama – USA 1915

Kosmorama 6.5

 

1.5.1917

FRU KRISTINA (A) – Dansk-Svensk – Danmark/Sverige 1917

Metropolteatret 3.5

 

4.5.1917

KÆRLIGHEDENS A. B. C. (A) – Das Liebes-ABC – Dansk-Svensk – Tyskland 1916

Metropolteatret 10.5

 

7.5.1917

HITTEBARNET I FORBRYDERENS VOLD (A) – For a Woman’s Fair Name – Fotorama – USA 1916

Kosmorama 13.5

 

KLOVNEN (A) – Fotorama – Danmark 1917

Victoria 22.5 samt Vesterbros Teater 29.5-3.6

Repremiere Panoptikon 25.10.1923-8.11.1923

 

11.5.1917

MORS EGEN DRENG (A) – The Lamb – Dansk-Svensk – USA 1915     

Metropolteatret 17.5

 

14.5.1917

EN ENSOM KVINDE (A) – Fotorama – Danmark 1917

Panoptikon 20.5

 

21.5.1917

I SPIONKLØR (A) – Kinografen – Danmark 1917

Kinografen 26.5

 

KRIMINALGÅDEN I KINGOSGADE = MED DØDEN OMBORD (A) – Fotorama – Danmark 1917

Vesterbros Teater 28.5

 

TROPERNES DATTER = BLANDET BLOD (A) – Fotorama – Danmark 1917

Panoptikon 3.6

 

22.5.1917

MILLERS DOKUMENT (A) – Millers dokument – Dansk-Svensk – Sverige 1916

Metropolteatret 26.5

 

23.5.1917

HANS RIGTIGE KONE (A) – Fotorama – Danmark 1917

Victoria 5.6

 

28.5.1917

ASKEPOT (A) – Aschenbrödel – Dansk-Svensk – Tyskland 1916

Metropolteatret 3.6

 

8.6.1917

FORSVUNDEN I LONDON (A) – The Lure of London – Dansk-Svensk – England 1914

Metropolteatret 14.6

 

13.6.1917

UNDER KÆRLIGHEDENS ÅG = ANGSTEN DRÆBER (A) – Fotorama – Danmark 1917

Victoria 19.6

 

22.6.1917

DEN GLADE LØJTNANT (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1917

Metropolteatret 28.6

 

25.6.1917

FANGE NR. 113 (A) – Fotorama – Danmark 1917

Panoptikon 4.7

 

27.6.1917

EKSPEDITRICEN FRA ØSTERGADE (A) – Fotorama – Danmark 1917

Victoria 8.7

 

29.6.1917

DEN EVIGE NAT (A) – Die ewige Nacht – Dansk-Svensk – Tyskland/Danmark 1916

Metropolteatret 5.7

 

5.7.1917

SYND SKAL SONES (A) – Fotorama – Danmark 1917

Panoptikon 12.7

 

7.7.1917

SKAKPARTIET I LYNEKSPRESSEN (A) – Der Fall Hoop = Das Goldene Match – Kinografen – Tyskland 1916

Kinografen 15.7

 

9.7.1917

DEN BREDE VEJ (A) – Der breite Weg – Fotorama – Tyskland 1917

Vesterbros Teater 15.7

 

13.7.1917

DEN GYLDNE TRÅD (A) – Pour se faire époser – Dansk-Svensk – Frankrig 1916

Metropolteatret 19.7

 

NATTEVANDREREN (A) – Fotorama – Danmark 1917

Panoptikon 22.7

 

16.7.1917

SPIONCENTRALEN (A) – Spine e la crime – Kinografen – Italien 1915

Kinografen 22.7

 

SVINDLER ELLER? (A) – Die Petroleumquelle – Kinografen – Tyskland 1916

Vesterbros Teater 22.7

 

18.7.1917

MIDNATSSJÆLEN (A) – Fotorama – Danmark 1917

Victoria 29.7

 

20.7.1917

VÆRTSHUSETS HEMMELIGHED (A) – Värdshusets hemlighet – Dansk-Svensk – Sverige 1917

Metropolteatret 26.7

 

23.7.1917

DEN MYSTISKE TJENER (A) – Fotorama – Danmark 1917

Panoptikon 1.8

 

SKRIGET FRA DJÆVLEKLØFTEN (A) – Fotorama – Danmark 1917

Vesterbros Teater 29.7

 

27.7.1917

ÆGTESKABET LEVE (A) – Matrimony – Dansk-Svensk – USA 1915

Metropolteatret 2.8

 

28.7.1917

ZIGØJNERBARONESSEN (A) – Die Zigeunerbaronin – Kinografen – Tyskland 1917

Kinografen 2.8

 

30.7.1917

DRØMMEN OM GULDET (A) – Gold – Fotorama – Tyskland 1916

Vesterbros Teater 5.8

 

KUN EN GØGLERSKE (A) – Abseits vom Glück – Fotorama – Tyskland 1916

Victoria 12.8

 

3.8.1917

DEN FILMENDE BARON (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1917

Metropolteatret 9.8

 

NATEKSPRESSENS HEMMELIGHED (A) – Kinografen – Danmark 1917

Kinografen 7.8

 

6.8.1917

KVINDEN FRA DET DØDE SLOT (A) – Die Schlossfrau von Radomsk – Fotorama – Tyskland 1916

Vesterbros Teater 12.8

 

13.8.1917

DRONNINGENS SEKRETÆR (A) – Der Sekretär der Könignin – Kinografen – Tyskland 1917

Victoria 23.8

 

H.P. - HÆNGER PÅ’EN (A) – Fotorama – Danmark 1917

Panoptikon 26.8

 

MAJA (A) – Die entschleierte Maja – Kinogafen – Tyskland 1917

Kinografen 19.8

 

17.8.1917

SØSTER KARIN (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1917

Metropolteatret 19.8

 

20.8.1917

MORALENS VOGTERE (A) – The Hypocrites = The Morals of Weybury – Fotorama – England 1916

Vesterbros Teater 26.8

 

24.8.1917

RÆDSELSNATTEN (A) – Fotorama – Danmark 1917

Victoria 9.9

 

27.8.1917

DAMEN MED DEN SORTE MASKE (A) – Die Dame mit der Maske – Fotorama – Tyskland 1916

Panoptikon 2.9

 

HOMUNCULUS III - HVAD ER MENNESKEKÆRLIGHED? (A) – Homunculus, 3. Teil - Die Liebeskömedie des Homunculus – Kinografen – Tyskland 1916

Kinografen 7.9

 

3.9.1917

HVORLEDES JEG BLEV DETEKTIV (A) – Wie ich Detektiv wurde – Fotorama – Tyskland 1916

Vesterbros Teater 9.9

 

HVOR SORGERNE GLEMMES (A) – Fotorama – Danmark 1917

Panoptikon 16.9

 

7.9.1917

DU MÅ IKKE IHJELSLÅ (16) – The Avenging Conscience = Thou Shalt Not Kill – Biorama – USA 1914

1. del: Biorama 12.9

2. del: Biorama 13.9-19.9

 

8.9.1917

FALSKE VALDEMAR! (A) – Der Falsche Waldemar – Kinografen – Tyskland 1917

Kinografen 12.9

 

10.9.1917

ABENS HÅND (A) – L’impronta della piccola mano – Fotorama – Italien 1916

Victoria 30.9

 

HVEM SKØD? (A) – Die Verschlossene Tür – Dansk-Svensk – Tyskland 1917

Vesterbros Teater 16.9

 

11.9.1917

SØSTRENE MORELLI (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1917

Metropolteatret 14.9

 

13.9.1917

TVILLINGESØSTRENE (A) – Die Zwillingsschwestern – Kinografen – Tyskland 1916

Kinografen 16.9

 

15.9.1917

TRILBY (A) – Trilby – Skandinavisk Film – USA 1915

World Cinema (åbningsfilm) 23.9

 

17.9.1917

HERREGÅRDS-MYSTERIET (A) – Fotorama – Danmark 1917

Panoptikon 23.9

 

I LONDONS FORBRYDERVERDEN (A) – The Man in Motley – Dansk-Svensk – England 1916

Vesterbros Teater 23.9

 

PATRIA MOTOR = KONGE MOTOR (A) – König Motor – Kinografen – Tyskland 1915

Kinografen 19.9

 

21.9.1917

DEN LIGE VEJ (A) – Going Straight – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 30.9

 

24.9.1917

DAMEN FRA NATCAFEEN (A) – Camille – Skandinavisk Film – USA 1915

World Cinema 30.9

 

DEN STANDHAFTIGE BENJAMIN (A) – Der standhafte Benjamin – Fotorama – Tyskland 1916

Kosmorama 30.9

 

ET BARNEHJERTE (A) – Fotorama – Danmark 1917

Panoptikon 3.10

 

FÆDRENES SYND (A) – A Man’s Sins – Kinografen – USA 1916

Kinografen 26.9

 

TANKELÆSER-DETEKTIVEN (A) – Talarso, der Mann mit den grünen Augen – Fotorama – Tyskland 1916

1. del: Vesterbros Teater 30.9

2. del: Vesterbros Teater 1.10-7.10

 

25.9.1917

BARNET FRA NEW YORK (A) – Gloriana – Biorama – USA 1916

Biorama 14.10

 

30.9.1917

KÆRLIGHEDS-VÆDDEMÅLET (A) – Fotorama – Danmark 1917

Regina (åbningsfilm) 7.10

 

1.10.1917

HOMUNCULUS IV - HOMUNCULUS’ HÆVN (A) – Homunculus, 4. Teil: Die Rache des Homunculus – Kinografen – Tyskland 1917

Kinografen 7.10

 

I LANDFLYGTIGHED (A) – Hearts in Exile – Skandinavisk Film – USA 1916

World Cinema 7.10

 

JUNGLEDRONNINGENS SMYKKE (A) – Jungeldrottningens smycke – Dansk-Svensk – Sverige 1917

Metropolteatret 4.10

 

KÆRLIGHEDENS VIRVAR (A) – Der Ruf der Liebe – Kinografen – Tyskland 1916

Victoria 9.10

 

4.10.1917

FJELDPIGEN (A) – Fotorama – Danmark 1917

Panoptikon 2.12

 

8.10.1917

ELSIES EVENTYR (A) – Dulcie’s Adventure – Skandinavisk Film – USA 1916

World Cinema 14.10

 

EN KVINDES OFFER = KVINDEN, DER SÆLGER SIG SELV (A) – Für den Ruhm des Geliebten – Kinografen – Tyskland 1916

Kinografen 14.10

 

HENDES FEM FEJL (A) – The Five Faults of Flo – Dansk-Svensk – USA 1916

Vesterbros Teater 14.10

 

KAMPEN OM KVINDEN (A) – Fotorama – Danmark 1917

Kosmorama 14.10

 

9.10.1917

HENDES FORTID = IKKE MIN SØSTER (A) – Not My Sister – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 12.10

 

10.10.1917

HOTEL PARADIS (A) – Fotorama – Danmark 1917

Victoria 27.10

 

15.10.1917

ET SKUD I NATTEN (A) – Mariage d’amour – Kinografen – Frankrig 1917

Kinografen 17.10

 

FLYGTNINGEN (A) – A Maid of Belgium = A Maid of Flanders = The Refugee – Skandinavisk Film – USA 1917

World Cinema 21.10

 

19.10.1917

HANS NYE MO’ER (A) – The Colonel’s Son – Dansk-Svensk – USA 1912

Metropolteatret 25.10

 

PLIGTENS OFFER (A) – The Target – Biorama – USA 1916

Biorama 29.10

 

22.10.1917

CIRKUSKLOVNEN (A) – Clown Charly – Kinografen – Tyskland 1917

Kinografen 28.10

 

EN POKKERS TØS (A) – The Boy Girl – Skandinavisk Film – USA 1917

World Cinema 28.10

 

28.10.1917

NEW YORKS MYSTERIER (A) – The Romance of Elaine – Fotorama – USA 1915

1. del: Vesterbros Teater 4.11

2. del: Vesterbros Teater 5.11-11.11

3. del: Vesterbros Teater 12.11-18.11

4. del: Vesterbros Teater 19.11-25.11

5. del: Vesterbros Teater 26.11-2.12

6. del: Vesterbros Teater 31.12-6.1

7. del: Vesterbros Teater 7.1-13.1

8. del: Vesterbros Teater 14.1-20.1

9. del: Vesterbros Teater 21.1-27.1

10. del: Vesterbros Teater 28.1-3.2

11. del: Vesterbros Teater 4.2-10.2

 

29.10.1917

GENGÆLDELSENS RET (A) – Kinografen – Danmark 1917

Kinografen 23.11

Repremiere Kinografen 4.6.1923-17.6.1923

 

INFELICE = EN KVINDESKÆBNE (A) – Infelice – Skandinavisk Film – England 1915

World Cinema 4.11

 

STUDENTERKAMMERATERNE (A) – Fotorama – Danmark 1917

Victoria 5.11

 

30.10.1917

I SIN FADERS FODSPOR (A) – Honor Thy Name – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 4.11

 

MR. MEESONS TESTAMENTE (A) – The Grasp of Greed = Mr. Meeson’s Will – Biorama – USA 1916

Biorama 18.11

 

5.11.1917

DET STORE MØRKE (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1917

Metropolteatret 8.11

 

IVAN DEN GRUSOMME (A) – Ivan, il terribile – Skandinavisk Film – Italien 1917

World Cinema 11.11

 

6.11.1917

HANS DRONNING (A) – Three Weeks – Fotorama – USA 1914

Victoria 23.11

 

12.11.1917

GULDETS FRISTELSE = GULDETS FRISTELSER (A) – His Brother’s Wife – Skandinavisk Film – USA 1916

World Cinema 18.11

 

URSKOVENS SØN (A) – The Half-Breed – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 18.11

 

19.11.1917

MODERENS ØJNE (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1917

Metropolteatret 22.11

 

NÅR HADET SLUKKES (A) – Biorama – Danmark 1917

Biorama 29.11

 

NÅR HJERTET SÆLGES (A) – Fotorama – Danmark 1917

Kosmorama 25.11

 

SOMMERFUGLEN (A) – A Butterfly on the Wheel – Skandinavisk Film – USA 1915

World Cinema 25.11

 

24.11.1917

EN TRUSEL FRA MØRKET = EN TRUSSEL FRA MØRKET (A) – The Price of Silence – Biorama – USA 1916

Victoria 3.12

 

26.11.1917

HENDES KONGE (A) – One Day – Skandinavisk Film – USA 1915

World Cinema 2.12

 

HITTEBARNET (A) – Fotorama – Danmark 1917

Kosmorama 2.12

 

30.11.1917

MR. JAMES FARREL (A) – The Phantom – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 5.12

 

3.12.1917

HJERTEKRIGEN PÅ RAVNSHOLT (A) – Fotorama – Danmark 1917

Panoptikon 23.12

 

HOMUNCULUS V - MENNESKEHEDENS TILINTETGØRELSE (A) – Homunculus, 5. Teil: Die Vernichtung der Menschheit – Kinografen – Tyskland 1915

Kinografen 9.12

 

SOM I EN DRØM (A) – A Dream or Two Ago – Skandinavisk Film – USA 1916

World Cinema 9.12

 

ÆGTESKABETS SKOLE (A) – Die Ehe der Luise Rohrbach – Fotorama – Tyskland 1917

Kosmorama 9.12, Vesterbros Teater 9.12

 

4.12.1917

BRÆNDTE VINGER (A) – Fotorama – Danmark 1917

Victoria 16.12

 

10.12.1917

DEN FREMMEDE (A) – Der lebende Tote – Kinografen – Tyskland 1917

Kinografen 16.12

 

MYSTERIET I SACKVILLE (A) – An Innocent Magdalene – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 13.12

 

PJERROT (A) – Fotorama – Danmark 1917

Kosmorama 29.12, Vesterbros Teater 16.12

 

17.12.1917

DEN MYSTISKE ANNONCE (A) – Der rätselhafte Inserat – Fotorama – Tyskland 1916

Vesterbros Teater 23.12

 

RÆDSELENS HULE - NATTENS DATTER IV (A) – Fotorama – Danmark 1917

Victoria 18.12

 

19.12.1917

ELVERHØJ (A) – Biorama – Danmark 1917

Biorama 23.12

 

20.12.1917

HVEM VAR DEN SKYLDIGE? (A) – The Guilty Party (?) – Kinografen – USA 1917

Kinografen 23.12

 

26.12.1917

AMORS HJÆLPETROPPER (A) – Fotorama – Danmark 1917

Panoptikon 4.1

 

SKØNHED FOR GULD (A) – The Price She Paid – Skandinavisk Film – USA 1917

World Cinema 30.12

 

VESTENS BØRN (A) – Fotorama – Danmark 1917

Vestebros Teater 30.12

 

29.12.1917

I SYNDENS LÆNKER (16) – Maria – Kinografen – Italien 1915

Kinografen 2.1

 

KAMPEN OM BERØMMELSEN (A) – Love Never Dies – Biorama – USA 1916

Victoria 8.12

 

KÆMPEN FRA ALASKA (A) – The Iron Strain – Dansk-Svensk – USA 1915

Metropolteatret 3.1

 

30.12.1917

HENDES MODERS LØFTE (A) – Fotorama – Danmark 1917

Kosmorama 10.1

 

31.12.1917

MADAME TALLIEN (A) – Madame Tallien – Skandinavisk Film – Italien 1916

World Cinema 6.1

 

5.1.1918

MANDS VILJE (A) – Fotorama – Danmark 1918

Panoptikon 20.1

 

7.1.1918

CARMEN (16) – Carmen – Skandinavisk Film – USA 1915

World Cinema 3.2

Repremiere World Cinema 30.1.1922-12.2.1922, Højbro 24.9.1923-25.9.1923

 

8.1.1918

DRONNINGENS KÆRLIGHEDSBREV (A) – Der Liebesbrief der Königin – Fotorama – Tyskland 1917

Victoria 18.1

 

9.1.1918

DESERTØREN (A) – The Deserter – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 15.1

 

LYS OP! (16) – Es Werde Licht! 1. Teil – Kinografen – Tyskland 1917

Kinografen 3.2

 

11.1.1918

VIN, KVINDER OG KARNEVAL (A) – Eine Walzernacht – Fotorama – Tyskland 1915

Kosmorama 20.1

 

16.1.1918

PANOPTA, DEN KVINDELIGE DETEKTIV = I KVINDERØVERENS KLØR (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1918

Metropolteatret 19.1

 

19.1.1918

KVINDENS MAGT (16) – Vera, the Medium – Fotorama – USA 1917

Victoria 27.1

 

21.1.1918

RETTEN SEJRER (A) – Fotorama – Danmark 1918

Panoptikon 3.2

 

26.1.1918

BJERG-EJVIND OG HANS HUSTRU (A) – Berg-Ejvind och hans hustru – Dansk-Svensk – Sverige 1917

Palads (åbningsfilm) 21.2

Repremiere Palads 14.4.1923-29.4.1923, Højbro 15.8.1923-23.8.1923, Central 15.10.1924-19.10.1924

 

28.1.1918

DEN SORTE KAT (A) – Biorama – Danmark 1918

Biorama 3.2

Provinspremiere: 14.1.1918 – Biograf-Teatret Aalborg

 

EN FARE FOR SAMFUNDET (A) – Fotorama – Danmark 1917

Victoria 10.2

 

29.1.1918

MANDEN FRA DET UKENDTE (A) – The Man From Nowhere – Biorama – USA 1916

Biograf-Teatret Aalborg

Ingen premiere fundet i København

 

31.1.1918

SLAGET VED ARRAS (A) – The Retreat of the Germans – Dansk-Svensk – England 1917

Metropolteatret 2.2

 

4.2.1918

DU SKAL ÆRE (A) – Kinografen – Danmark 1918

Kinografen 16.2

 

EN LYKKEPER (A) – Fotorama – Danmark 1918

Panoptikon 17.2

 

MANDEN I SPEJLET (A) – Der Mann im Spiegel – Fotorama – Tyskland 1916

Kosmorama 10.2

 

SALAMANDEREN (16) – The Salamander – Dansk-Svensk – USA 1916

World Cinema 10.2

 

STORSVINDLEREN FRA MILLIONBYEN (A) – Half a Rogue – Biorama – USA 1916

Biograf-Teatret Aalborg

Ingen premiere fundet i København

 

7.2.1918

I KAMP MED SKÆBNEN (A) – Flirting with Fate – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 13.2

 

11.2.1918

BLOMSTERPIGENS HÆVN (A) – Fotorama – Danmark 1918

Kosmorama 17.2

 

DE SMÅ LANDSTRYGERE (A) – Les deux gosses – Fotorama – Frankrig 1916

1. del: Vesterbros Teater 17.2

2. del: Vesterbros Teater 18.2-24.2

 

JAPANERENS HÆVN (A) – The Cheat – Skandinavisk Film – USA 1916

World Cinema 24.2

 

YOGHI - DEN SORTE KUNSTS MAND (A) – Der Yoghi = Das Haus des Yoghi – Fotorama – Tyskland 1917

Victoria 17.2

 

14.2.1918

PANOPTA II - RÆDSELSHUSET PÅ SØENS BUND (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1918

Metropolteatret 19.2

 

17.2.1918

KUNSTRYTTERSKEN (A) – Das Spitzentuch der Fürstin Wolkowska – Kinografen – Tyskland 1917

Kinografen 21.2

 

18.2.1918

JACKS LØVEHJERTE (A) – Jack cuor di leone – Fotorama – Italien 1917

Victoria 3.3

 

STUART WEBBS VÆDDEMÅL (A) – Der Amateur – Fotorama – Tyskland 1916

Kosmorama 24.2

 

21.2.1918

HÆVNENS ILD (A) – The Grip of Jealousy – Biorama – USA 1916

Biorama

 

22.2.1918

HIMMELSKIBET (A) – Fotorama – Danmark 1918

Palads 13.3

 

I 90 DAGE (A) – I novanta giorni – Kinografen – Italien 1916

Kinografen 27.2

 

25.2.1918

DEN STORE HÆVN (A) – An Odyssey of the North – Fotorama – USA 1914

Vesterbros Teater 3.3

 

LIVETS DOBBELTMORAL (A) – The Last Act – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 28.2

 

NÅR FÆDRELANDET KALDER (A) – If My Country Should Call – Biorama – USA 1916

Biorama 3.3

 

SÅDAN ER LIVET (A) – The Fear of Poverty – Skandinavisk Film – USA 1916

World Cinema 3.3

 

28.2.1918

DEN GULE TYV (A) – Die Pagode – Kinografen – Tyskland 1914

Kinografen 6.3

 

4.3.1918

DE MYSTISKE FODSPOR (A) – Fotorama – Danmark 1918

Victoria 17.3

 

DJÆVELENS BETALINGSDAG (A) – The Devil’s Pay Day – Biorama – USA 1917

Biorama 10.3

 

KÆRLIGHEDENS SVØBE (A) – Nel gorgo della vita – Fotorama – Italien 1916

Vesterbros Teater 10.3

 

OLIVER TWIST (A) – Oliver Twist – Skandinavisk Film – USA 1916

World Cinema 17.3

 

SFINXENS HEMMELIGHED (A) – Fotorama – Danmark 1918

Panoptikon 20.3

 

7.3.1918

LÆGEN (A) – Kinografen – Danmark 1918

Kinografen 24.3

 

VAJSENHUSBARNET (A) – Das Weisenhauskind – Dansk-Svensk – Tyskland 1917

Metropolteatret 10.3

 

11.3.1918

GAR-EL-HAMA 5. DEL – Fotorama – Danmark 1918

Vesterbros Teater 17.3

 

MARTHAS LØFTE (A) – Martha’s Vindication – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 15.3

 

UNDER LØGNENS MASKE (A) – Heart Strings – Biorama – USA 1917

Biorama

 

14.3.1918

ÆGTE AMERIKANSK (A) – Manhattan Madness – Dansk-Svensk – USA 1916

Palads 21.3 samt Metropolteatret 15.4-21.4

 

18.3.1918

BELLA DONNA (A) – Bella Donna – Skandinavisk Film – USA 1915

World Cinema 30.3

 

KVINDEN, MAN IKKE GIFTER SIG MED (A) – Gelöste Ketten – Fotorama – Tyskland 1916

Victoria 30.3

 

SLOTTET TERRANOS HEMMELIGHED (A) – Das Geheimnis der leeren Wasserflasche – Fotorama – Tyskland 1917

Vesterbros Teater 24.3

 

21.3.1918

MAGDALENE (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1918

Metropolteatret 26.3

 

22.3.1918

EN NATIONS FØDSEL (Aà12) – Birth of a Nation = The Clansman = In the Clutches of the Ku Klux Klan – Dansk-SvenskàKosmoàFotoramaàAtlantic – USA 1915

Palads 21.5

Repremiere Vesterbros Teater (1. del) 30.8.1918-8.9.1918 + (2. del) 9.9.1918-15.9.1918, Palads 29.8.1921-20.9.1921, Grand 25.6.1923-5.7.1923 + 30.6.1924-6.7.1924, Colosseum 13.7.1925-19.7.1925

Synkroniseret version: Roxy 28.3.1932-9.4.1932

Nedklippet version: Rio 20.5.1938-22.5.1938

Uforkortet version: Aladdin 16.7.1962-19.7.1962, Bella 16.7.1962-19.7.1962, Platan 16.7.1962-19.7.1962

 

25.3.1918

DEN MYSTISKE CHIFFER-BANDE (A) – La banda delle cifre – Fotorama – Italien 1915

Vesterbros Teater 1.4

 

FAMILIENS ÆRE (A) – Saving the Family Name – Biorama – USA 1917

Biorama

 

I LIVETS HVIRVEL (A) – Im Lebenswirbel – Kinografen – Tyskland 1918

Kinografen 3.4

 

27.3.1918

HANDS UP (A) – The Good Bad Man – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 7.4

 

1.4.1918

BYENS SORTE FÅR (A) – The Black Sheep – Fotorama – USA 1915

Victoria 8.4

 

I DEN ELVTE TIME (A) – The Closed Road – Skandinavisk Film – USA 1916

World Cinema 7.4

 

4.4.1918

ANSIGTET I FLODEN (A) – Fotorama – Danmark 1918

Kosmorama 14.4, Panoptikon 14.4

 

KUNSTENS TRÆLDOM (A) – A Little Brother of the Rich – Biorama – USA 1915

Biorama 12.4

 

SLÆGTERNES KAMP (A) – Kinografen – Danmark 1918

Kinografen 11.4

 

8.4.1918

EN SYNDERINDE (A) – The Scarlet Woman – Skandinavisk Film – USA 1916

World Cinema 14.4

 

HAD OG KÆRLIGHED = I STORBYENS SKYGGE (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1917

Metropolteatret 11.4

 

9.4.1918

LYDIA (A) – Fotorama – Danmark 1918

Victoria 21.4

 

12.4.1918

DE ULYKKELIGE MØDRE (16) – Kinografen – Danmark 1918

Kinografen 21.4

 

13.4.1918

KLØR DAME (A) – Biorama – Danmark 1918

Biorama

 

15.4.1918

ARBEJDET ADLER (A) – So’n Rackerchen – Fotorama – Tyskland 1916

Vesterbros Teater 21.4

 

DEN IDEALE MODEL (A) – Purity – Skandinavisk Film – USA 1916

World Cinema 21.4

 

HANS FRASKILTE KONE (A) – Die Geschiedenen – Dansk-Svensk – Tyskland 1916

Kosmorama 21.4

 

HANS KÆRESTE (A) – Fotorama – Danmark 1918

Panoptikon 28.4

 

22.4.1918

LIVETS STORMAGTER (A) – Kinografen – Danmark 1918

Kinografen 5.5

 

MANDEN FRA SYDAMERIKA (A) – The Phantom Buccaneer – Fotorama – USA 1916

Vesterbros Teater 28.4

 

MONTMARTREPIGEN (A) – A Child of the Paris Streets – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 28.4

 

UNDER STORSKOVENS LOV (A) – The Man Trail – Fotorama – USA 1915

Victoria 28.4

 

23.4.1918

PEGGY ER KÆR! (A) – La petite de sixième – Skandinavisk Film – Frankrig 1915

World Cinema 30.4

 

24.4.1918

DEN FRANSKE ARMÉ (A) – France in Arms – Dansk-Svensk – USA 1917

Metropolteatret 5.5

 

29.4.1918

EN COWBOYS HUSTRU = GULDGRAVERENS HUSTRU (A) – The Highway of Hope – Fotorama – USA 1917

Vesterbros Teater 5.5

 

MIDNATSMYSTERIET (A) – The Man Across the Street – Biorama – USA 1916

Biorama 5.5

 

NICK CARTERS OVERMAND = DETEKTIV AF KÆRLIGHED (A) – Dick Carter – Fotorama – Tyskland 1916

Kosmorama 5.5

 

ODETTE (A) – Odette – Dansk-Svensk – Italien 1916

Metropolteatret 2.5

 

TESTAMENTETS HEMMELIGHED (A) – Fotorama – Danmark 1918

Panoptikon 9.5

 

ULYKKESFUGLEN (A) – The Turn of the Road – Fotorama – USA 1915

Victoria 5.5

 

6.5.1918

DET ADELIGE MYSTERIUM (A) – Gräfin de Castro – Fotorama – Tyskland 1916

Vesterbros Teater 12.5

 

EN LEG MED ILDEN (A) – Playing with Fire – Kinografen – USA 1916

Kinografen 10.5

 

KAMMERPIGEN (A) – Fotorama – Danmark 1918

Victoria 12.5

 

ULVEKVINDEN = LORELEY (A) – The Wolf Woman – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 12.5

 

11.5.1918

FRA MEXICOS GRÆNSE (A) – Boots and Saddles – Kinografen – USA 1916

Kinografen 18.5

 

13.5.1918

MILLIONPIGEN (A) – Die Prinzessin von Neutralien – Dansk-Svensk – Tyskland 1917

Victoria 22.5

 

MILLIONÆR-VAGABONDEN (A) – The Millionaire Vagrant = The Submerged – Dansk-Svensk – USA 1917

Metropolteatret 18.5

 

14.5.1918

EN HELT FRA KALIFORNIEN (A) – The Girl of Lost Lake – Biorama – USA 1916

Biorama

 

20.5.1918

ELSKOVS-EDEN = ZIGEUNERBLOD (A) – Die Rose der Wildnis = Eine Rose der Wildnis – Kinografen – Tyskland 1918

Kinografen 26.5

 

WALTER EGAN, SHERIFFEN FRA NEW MEXICO (A) – The Return of Draw Egan – Dansk-Svensk – USA 1918

Metropolteatret 26.5

 

21.5.1918

NEW YORKS HEMMELIGE POLITI (A) – Law and Order – Fotorama – USA 1917

Vesterbros Teater 26.5

 

22.5.1918

HUSMANDSTØSEN (A) – Tösen från Stormytorpet – Dansk-SvenskàFotorama – Sverige 1917

Palads 30.6

Repremiere Biografteatret 13.10.1924-16.10.1924, Central 20.10.1924-26.10.1924, Colosseum 6.4.1925-8.4.1925, Alexandra Teatret 24.3.1930-27.3.1930

 

23.5.1918

DE SKRÅ BRÆDDER (A) – Fotorama – Danmark 1918

Kosmorama 2.6

 

LYKKETYVEN (A) – Fotorama – Danmark 1918

Panoptikon 2.6

 

SOLEN, DER DRÆBTE (A) – Fotorama – Danmark 1918

Victoria 30.5

 

27.5.1918

KAPTAJN DANNY FRA U.S.A. (A) – Lieutenant Danny, U.S.A. – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 2.6

 

NEW-YORKER DRENGEN (A) – A Child of the Streets – Fotorama – USA 1916

Vesterbros Teater 2.6

 

29.5.1918

SKOVENS BARN (A) – The Nature Girl – Biorama – USA 1918

Biorama

 

3.6.1918

FALSKMØNTNER-BANDEN I NEW YORK (16) – The Counterfeiters – Fotorama – USA 1917

Vesterbros Teater 9.6

 

FRU WANDERLIPS PRIVATSEKRETÆR (A) – The Social Secretary – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 9.6

 

GLÆDENS DAG (A) – Fotorama – Danmark 1918

Panoptikon 12.6

 

ONKEL THOMAS’ TESTAMENTE (A) – Der Vetter aus Mexiko – Fotorama – Tyskland 1917

Kosmorama 9.6

 

SKAL EN MAND TILGIVE? (A) – Sposa nella morte! – Kinografen – Italien 1915

Kinografen 9.6

 

10.6.1918

DØDSNATTEN! (A) – Der Weg des Todes – Kinografen – Tyskland 1916

Kinografen 16.6

 

EN MANDDOMSPRØVE (A) – Charles Ray – Dansk-Svensk – USA 1917

Metropolteatret 13.6

 

SOLSKINS-TØSEN (A) – A Welsh Singer – Fotorama – England 1915

Vesterbros Teater 16.6

 

13.6.1918

PRINSESSENS TILBEDER (A) – Fotorama – Danmark 1918

Panoptikon 23.6

 

14.6.1918

PIGEN FRA MEXIKO (A) – The Tarantula – Fotorama – USA 1916

Victoria 23.6

 

VINGERNE (A) – Vingarne – Dansk-Svensk – Sverige 1916

Metropolteatret 16.6

 

17.6.1918

BILLET MRK. DEN BLY VIOL = DEN BLY VIOL (A) – Veilchen Nr. 4 – Kinografen – Tyskland 1917

Kinografen 19.6

 

LYKKENS BUDBRINGER (A) – Fotorama – Danmark 1918

Kosmorama 30.6

 

SPØGELSESTIMEN - NÅR KLOKKEN SLÅR TOLV (A) – Das Gespensterstunde – Fotorama – Tyskland 1916

Vesterbros Teater 23.6

 

21.6.1918

LILYS FØRSTE KÆRLIGHED (A) – The Lily and the Rose = The Tiger Girl – Dansk-Svensk – USA 1915

Metropolteatret 23.6

 

24.6.1918

HANS ÆRE - NÅR DE DØDE TALER (A) – Wenn Tote sprechen – Kinografen – Tyskland 1917

Kinografen 30.6

 

KRONDIAMANTEN (A) – Fotorama – Danmark 1918

Victoria 4.7

 

LUKSUSCHAUFFØREN (A) – Fotorama – Danmark 1918

Panoptikon 7.7

 

LYSSIGNALET FRA DJÆVLEKLØFTEN (A) – Das Lichtsignal – Fotorama – Tyskland 1917

Vesterbros Teater 30.6

 

28.6.1918

FILMENS FRISTELSER (A) – La perla del cinema – Dansk-Svensk – Italien 1916

Metropolteatret 30.6

 

1.7.1918

KVINDEN UDEN KÆRLIGHED (A) – Arme Eva – Fotorama – Tyskland 1916

Kosmorama 7.7

 

NEW YORKS FARLIGSTE MAND (A) – Through the Wall – Fotorama – USA 1916

Vesterbros Teater 7.7

 

SANGERINDENS EVENTYR - EN UNG PIGES SKÆBNE (A) – Il destino – Kinografen – Italien 1916

Kinografen 7.7

 

VENINDEN FRA UNGKARLETIDEN (A) – The Pathway From the Past – Dansk-Svensk – USA 1915

Metropolteatret 4.7

 

5.7.1918

DEN ÆGYPTISKE PRINSESSE (A) – The Dust of Egypt – Fotorama – USA 1915

Victoria 12.7

 

8.7.1918

DEN SIDSTE AF SLÆGTEN (16) – Der Letzte eines alten Geschlechtes – Kinografen – Tyskland 1916

Kinografen 14.7

 

SKOVSØENS HEMMELIGHED (A) – Das Klima von Vancourt – Fotorama – Tyskland 1917

Vesterbros Teater 14.7

 

UNDER SAMFUNDETS ÅG (A) – The Corner – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 11.7

 

12.7.1918

KÆRLIGHEDENS HØJSANG (A) – Pesn torzhestvuyushchey lyubvi – Rusland 1915

Metropolteatret 14.7

 

13.7.1918

EN KUNSTNERS KÆRLIGHED (A) – Fotorama – Danmark 1918

Victoria 21.7

 

15.7.1918

BJERGVÆRKSKONGENS DATTER - KVINDEN MED MILLIONERNE (A) – A Million for Mary – Fotorama – USA 1916

Vesterbros Teater 21.7

 

ET SPIL OM KÆRLIGHED (A) – A Gamble for Love – Kinografen – England 1917

Kinografen 21.7

 

SKRÆDDERENS SØN (A) – The Tailor of Bond Street – Fotorama – England 1915

Kosmorama 17.7

 

SOLDATEN FRA IRLAND (A) – (?) – Dansk-Svensk – USA

Metropolteatret 18.7

 

19.7.1918

KÆRLIGHEDENS SEJR (A) – l’autre – Fotorama – Frankrig 1917

Metropolteatret 21.7

 

22.7.1918

BRYLLUPPET I EKSCENTRIKER-KLUBBEN (A) – Die Hochzeit im Excentricclub – Fotorama – Tyskland 1917

Vesterbros Teater 28.7

 

DYKKERKLOKKENS HEMMELIGHED (A) – Fotorama – Danmark 1918

Panoptikon 31.7

 

FANGEN FRA ERIE COUNTRY TUGTHUS (A) – Kinografen – Danmark 1918

Kinografen 10.8

 

PIGEN FRA HAVET (A) – The Ocean Waif – Fotorama – USA 1916

Victoria 28.7

 

26.7.1918

EVENTYRERSKEN DIANA (A) – Diana, la seduttrice – Dansk-Svensk – Italien 1916

Metropolteatret 28.7

 

29.7.1918

DOKUMENTSVINDLEREN I SIBIRIEN (A) – Irrende Liebe – Fotorama – Tyskland 1917

Vesterbros Teater 4.8

 

FEM NÆTTER (A) – Five Nights – Tivoli Film – England 1915

Metropolteatret 1.8

 

HALVT USKYLDIGE = HALVJOMFRUERNE (A) – Il romanzo di Maud – Fotorama – Italien 1915

Victoria 8.8

 

30.7.1918

LOLA - KVINDEN UDEN SJÆL (A) – Lola = Without a Soul – Skandinavisk Film – USA 1914

Kosmorama Skive

Ingen premiere i København

 

2.8.1918

JEANNE D’ARC (A) – Joan the Woman – Fotorama – USA 1916

Palads 9.9

 

5.8.1918

DEN GRØNNE BILLE (A) – Fotorama – Danmark 1918

Vesterbros Teater 11.8

 

MIRAKLET (A) – Miraklet – Dansk-Svensk – Sverige 1913

Metropolteatret 8.8

 

9.8.1918

MACISTES DRØM OM KRIGEN (A) – Maciste alpino – Fotorama – Italien 1916

Victoria 22.8

 

MANDEN SOM IKKE VILDE DØ (A) – The Man Who Would Not Die – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 11.8

 

12.8.1918

DEN GLADE ENKE (A) – Auf Probe gestellt – Kinografen – Tyskland 1918

Kinografen 25.8

 

DEN SORTE CHAUFFØR (A) – Der schwarze Chauffeur – Fotorama – Tyskland 1917

Vesterbros Teater 18.8

 

HJERTEKNUSEREN (A) – Fotorama – Danmark 1918

Kosmorama 18.8

 

OFFERET (A) – A Fool There Was – Dansk-Svensk – USA 1915

Metropolteatret 15.8

 

16.8.1918

PRÆSTEN FRA BLACK-CENTER (16) – Hell’s Hinges – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 25.8

 

19.8.1918

HANS SIDSTE MASKE (A) – Seine letzte Maske – Fotorama – Tyskland 1916

Kosmorama 25.8

 

PIGEN FRA KAUKASUS (A) – Die Kaukasierin – Fotorama – Tyskland 1917

Vesterbros Teater 25.8

 

17.8.1918

ÆRE (A) – Ehre – Fotorama – Tyskland 1917

Victoria 1.9

 

26.8.1918

AVISDRENGEN (A) – Fotorama – Danmark 1918

Panoptikon 18.9

 

DEN MASKEREDE DANSERINDE (A) – Negli artigli del Pascià – Kinografen – Italien 1914

Kinografen 1.9

 

HVEM ER HVEM (A) – Double Trouble – Dansk-Svensk – USA 1915

Metropolteatret 1.9

 

2.9.1918

DET LEVENDE LIG (A) – Der lebendige Tote – Kinografen – Tyskland 1918     

Kinografen 11.9

 

FISKERBØRNENE FRA BRETAGNE (A) – The Mother Instinct – Dansk-Svensk – USA 1917

Metropolteatret 8.9

 

FOR BARNETS SKYLD (A) – Fotorama – Danmark 1918

Kosmorama 8.8

 

MISS JACKIE FRA FLÅDEN (A) – Miss Jackie of the Navy – Fotorama – USA 1916

Victoria 17.10

Repremiere Victoria 21.5.1921-27.5.1921

 

7.9.1918

FISKERTØSEN (A) – The Pride of the Clan – Skandinavisk Film – USA 1917

World Cinema 15.9

 

9.9.1918

MIDNATSCABARETTENS DRONNING (A) – Diane of the Follies – Fotorama – USA 1916

Kosmorama 15.9

 

CHARLIE CHAPLIN SOM DON JOSÉ = CHAPLIN OG CARMEN (A) – A Burlesque on Carmen – Dansk-SvenskàSkaarup – USA 1915

Metropolteatret 15.9

Repremiere som ”Chaplin og Carmen” Boulevarden 9.10.1979-11.10.1979

 

10.9.1918

ALEXANDER DEN STORE (A) – Alexander den Store – Dansk-Svensk – Sverige/Danmark 1917

Palads 15.9

 

16.9.1918

AMATØRTYVEN (A) – Raffles, the Amateur Crackman – Skandinavisk Film – USA 1917

World Cinema 29.9

 

MENNESKEHEDENS SVØBE (A) – Civilization – Fotorama – USA 1915

Palads 30.9

 

NANA (16) – Una donna funesta – Fotorama – Italien 1918

1. del: Vesterbros Teater 22.9

2. del: Vesterbros Teater 23.9-29.9

3. del: Vesterbros Teater 30.9-6.10

 

PRØVENS DAG (A) – Fotorama – Danmark 1918

Biografteatret 22.9

 

SØSTRENE FRA TIPPERARY (A) – A Corner in Colleens – Dansk-Svensk – USA 1917

Metropolteatret 22.9

 

19.9.1918

LYKKEN (A) – Fotorama – Danmark 1918

Panoptikon 6.10

 

23.9.1918

DEN STORE EROS (A) – Ivonne, la bella danzatrice – Kinografen – Italien 1915

Kinografen 27.9

 

KRIG OG KÆRLIGHED (A) – Fotorama – Danmark 1918

Kosmorama 29.9

 

NAOMIS SKILSMISSE (A) – Fifty-fifty – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 29.9

 

27.9.1918

NANNIE FRA KENTUCKY (A) – A Kentucky Cinderella – Kinografen – USA 1917

Kino-Palæet (åbningsfilm) 8.10

 

28.9.1918

MR. WU (A) – Mr. Wu – Kinografen – Tyskland 1918

Kinografen 1.10

 

30.9.1918

EN HUSTRU MED PRESSENS HJÆLP (A) – His Picture in the Papers – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 13.10

 

HANS ENESTE DATTER (A) – The Valentine Girl – Skandinavisk Film – USA 1917

World Cinema 6.10

 

KOMPAGNONER OM LYKKEN (A) – Happiness – Dansk-Svensk – USA 1917

Kosmorama 6.10

 

1.10.1918

INTOLERANCE (A) – Intolerance – Fotorama – USA 1916

Palads 23.10 + 14.11-20.11

Repremiere Panoptikon (1. del) 20.1.1919-30.1.1919 + (2. del) 31.1.1919-6.2.1919

 

2.10.1918

DET VILDE BLOD (A) – Das Geschlecht derer von Ringwall – Kinografen – Tyskland 1918

Kinografen 13.10

 

7.10.1918

ANARKISTKVINDEN (A) – Under False Colors – Skandinavisk Film – USA 1917

World Cinema 20.10

 

DROSKE NR. 13 (16) – Il facre n. 13 – Fotorama – Italien 1917

1. del: Vesterbros Teater 13.10

2. del: Vesterbros Teater 14.10-20.10

3. del: Vesterbros Teater 21.10-23.10 + 14.11-17.11

4. del: Vesterbros Teater 18.11-24.11

 

I OPIUMETS MAGT (A) – Fotorama – Danmark 1918

Kosmorama 13.10

 

9.10.1918

OPSTANDELSE (A) – Resurrezione – Kinografen – Italien 1917

Kino-Palæet 23.10 + 14.11-18.11

 

14.10.1918

FEM MINUTTER FOR SENT (A) – Fünf Minuten zu Spät – Kinografen – Tyskland 1918

Kinografen 23.10

 

RETFÆRDIGHEDENS SEJR (A) – Public Defender – Dansk-Svensk – USA 1917

Metropolteatret 20.10

 

18.10.1918

DØMMER IKKE (A) – Die Claudi vom Geiserhof – Fotorama – Tyskland 1917

Victoria 23.10 + 14.11-21.11

 

21.10.1918

MANDEN FRA ARIZONA (A) – The Disciple – Dansk-Svensk – USA 1915

Metropolteatret 23.10

 

SØSTRENES HEMMELIGHED (A) – Ashes of Embers – Skandinavisk Film – USA 1916

World Cinema 23.10 + 14.11-17.11

 

23.10.1918

PRÆSTENS DATTER (A) – Fotorama – Danmark 1918

Panoptikon 23.10 + 14.11-24.11

 

(Den spanske syge lukkede biograferne i perioden 24.10.1918-13.11.1918)

 

14.11.1918

DOLLARBRUDEN (A) – La fidanzata dei dollari – Kinografen – Italien 1917

Kinografen 20.11

 

JAGTEN EFTER MILLIONERNE (A) – The Honorable Algy – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 17.11

 

18.11.1918

DEN ENSOMME ULV (A) – The Lone Wolf – Skandinavisk Film – USA 1918

World Cinema 24.11

 

MANDEN MED ARRET (A) – Fotorama – Danmark 1918

Kosmorama 24.11

 

THOMAS GRAALS BEDSTE FILM (A) – Thomas Graals bästa film – Dansk-Svensk – Sverige 1917

Metropolteatret 24.11

 

19.11.1918

DOMMENS DAG = TIGEREN (A) – Kinografen – Danmark 1918

Kino-Palæet 2.12 samt Kinografen 23.1-30.1

 

21.11.1918

MESTERDETEKTIVEN (A) – Fantasie des Aristide Caré – Kinografen – Tyskland 1918

Kinografen 26.11

 

UNDERVANDS-ØJET = HAVDYBETS HEMMELIGHED (A) – The Submarine Eye – Dansk-Svensk – USA 1917

Palads 5.12

 

22.11.1918

ENE MAND BLANDT MÆND (A) – The Price of Silence – Fotorama – USA 1917

Victoria 1.12

 

25.11.1918

DE GAMLE DERHJEMME (A) – The Old Folks at Home – Dansk-Svensk – USA 1918

Metropolteatret 29.11

 

DERES SIDSTE CHANCE (A) – The Closing Chapter = The Last Chance – Dansk-Svensk – USA 1915

Kosmorama 1.12

 

FOR SIT LANDS ÆRE (A) – Fotorama – Danmark 1918

Biografteatret 8.12

 

PIGEN FRA KLUBBEN (A) – Fotorama – Danmark 1918

Panoptikon 18.12

 

SYDHAVETS ALADDIN (A) – The Bottle Imp – Skandinavisk Film – USA 1917

World Cinema 1.12

 

ZIGEUNERPRINSESSEN (A) – Fotorama – Danmark 1918

Vesterbros Teater 1.12

 

27.11.1918

TYRANNEN FRA PORTO RICO (A) – Heart and Soul – Kinografen – USA 1917

Kinografen 3.12

 

2.12.1918

HENDES ELSKEDE (A) – Fedora – Fotorama – Italien 1916

Vesterbros Teater 8.12

 

KÆRLIGHEDENS TIME (A) – One Hour – Fotorama – USA 1917

Victoria 15.12

 

SAPPHO (A) – Sapho – Skandinavisk Film – USA 1917

World Cinema 8.12

 

3.12.1918

FRK. LETPÅTÅ (A) – Das Mädel vom Ballet – Kinografen – Tyskland 1918

Kino-Palæet (dobbeltprogram) 13.12

 

HENDES TRE FRIERE (A) – Agnes Arnau und ihre drei Freier – Kinografen – Tyskland 1918

Kino-Palæet (dobbeltprogram) 13.12

 

4.12.1918

DIDA IBSEN (A) – Dida Ibsens Geschichte – Kinografen – Tyskland 1918

Kinografen 10.12

 

6.12.1918

FOLKETS VEN (A) – Fotorama – Danmark 1918

Palads 23.12 samt Panoptikon 7.1-19.1

 

RAVNEUNGERNE (A) – The Children Pay – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 10.12

 

9.12.1918

DOKTOR CARLTONS MYSTISKE FORSVINDEN (A) – Krähen fliegen um den Turm – Fotorama – Tyskland 1917

Vesterbros Teater 15.12

 

HENDES KJOLE (A) – My Lady’s Dress – Skandinavisk Film – England 1917

World Cinema 15.12

 

11.12.1918

KÆRLIGHEDENS SKÆRSILD (A) – The Matrimaniac = The Missing Millionaire – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 22.12

 

PRÆSTEN FRA HAVET (A) – Kinografen – Danmark 1918

Kinografen 23.12

 

12.12.1918

GEORGE MORLINGS EVENTYR (A) – Lady Barnacle – Dansk-Svensk – USA 1917

Kosmorama 15.12

 

14.12.1918

MANDEN FRA 5th AVENUE (A) – The Beckoning Trail – Kinografen – USA 1916

Kino-Palæet (dobbeltprogram) 27.12

 

PARIS! DEN FRANSKE KVINDE UNDER KRIGEN (A) – Paris pendant la guerre – Kinografen – Frankrig 1915

Kino-Palæet (dobbeltprogram) 27.12 samt Kinografen 6.1-13.1

 

16.12.1918

DEN EVIGE LÆNGSEL (A) – Suzanne – Fotorama – Frankrig 1916

Victoria 23.12

 

IDA FRA PROVINSEN (A) – The Checkmate – Fotorama – USA 1917

Vesterbros Teater 22.12

 

MYSTERIET RODIN (A) – The Law That Failed – Skandinavisk Film – USA 1916

World Cinema 22.12

 

PIGEN FRA MAGNALIA-SAVVÆRKET (A) – Hell To Pay Austin – Dansk-Svensk – USA 1916

Kosmorama 22.12

 

SKØRTEVEJEN (A) – Gefangene Seele – Fotorama – Tyskland 1918

Biografteatret 22.12

 

19.12.1918

HENDES HJERTES RIDDER (A) – Fotorama – Danmark 1918

Panoptikon 6.1

 

23.12.1918

GREVEN AF MONTE CHRISTO (A) – Le comte de Monte Cristo – Fotorama – Frankrig 1918

1. del: Vesterbros Teater 5.1

2. del: Vesterbros Teater 6.1-12.1

3. del: Vesterbros Teater 13.1-19.1

4. del: Vesterbros Teater 20.1-26.1

5. del: Vesterbros Teater 27.1-2.2

6. del: Vesterbros Teater 3.2-9.2

7. del: Vesterbros Teater 10.2-16.2

8. del: Vesterbros Teater 17.2-23.2

 

HANS ÆGTESKAB (A) – The Law of Compensation – Skandinavisk Film – USA 1917

World Cinema 29.12

 

26.12.1918

BROADWAY ANNIE (A) – De Luxe Annie – Dansk-Svensk – USA 1918

Palads 3.1

 

FRØKEN VILDKAT (A) – The Mischief Maker – Fotorama – USA 1916

Victoria 15.1

 

LIVETS MASKERADE (A) – Das Maskenfest des Lebens = Und da träumten sie nach Liebe und Glück – Kinografen – Tyskland 1916

Kinografen 5.1

 

28.12.1918

HANKØN OG HUNKØN (A) – Ich möchte kein Mann sein – Kinografen – Tyskland 1918

Kino-Palæet (dobbeltprogram) 14.1

 

ROTTEFÆNGEREN FRA HAMELN (A) – Der Rattenfänger von Hameln – Kinografen – Tyskland 1918

Kino-Palæet (dobbeltprogram) 6.1

 

30.12.1918

EN DANSK-AMERIKANSK MACISTES (A) – The Bad Boy (?) – Dansk-Svensk – USA 1917

Kosmorama 5.1

 

EN FARLIG LEG (A) – Barbary Sheep – Skandinavisk Film – USA 1917

World Cinema 5.1

 

ET HANDELSGENI (A) – Schuhpalast Pinkus – Fotorama – Tyskland 1916

Biografteatret 5.1

 

MANDEN UDEN FÆDRELAND (A) – The Desert Man – Dansk-Svensk – USA 1917

Metropolteatret 10.1

 

4.1.1919

INDIANERPIGEN (A) – The Barrier – Dansk-Svensk – USA 1917

Palads 13.1 samt Metropolteatret 17.2-20.2

 

6.1.1919

ET MEDLEM AF GENNEMSNITSMENNESKETS KLUB (A) – Skinner’s Dress Suit – Fotorama – USA 1917

Biografteatret 12.1

 

KÆRLIGHEDENS METODER (A) – Li siège de Trois K – Fotorama – Frankrig 1918

Kosmorama 12.1

 

MONTEZUMAS DATTER (A) – The Woman God Forgot – Skandinavisk Film – USA 1917

World Cinema 19.1

 

7.1.1919

TÅRNVÆGTERENS DATTER (A) – Die Ratte – Kinografen – Tyskland 1918

Kino-Palæet 14.1 samt Kinografen 3.3-12.3

 

13.1.1919

LIVETS OMSKIFTELSER (A) – Fotorama – Danmark 1919

Kosmorama 19.1

 

14.1.1919

BRYLLUPSREJSEN (A) – Nearly Married – Filmcentralen – USA 1917

Palads 20.1

 

ORIENTENS DATTER (A) – Die Augen der Mumie Ma – Kinografen – Tyskland 1918

Kinografen 22.1

 

15.1.1919

LIBERTY (A) – Liberty – Kinografen – USA 1916

1. del: Kino-Palæet 30.1

2. del: Kino-Palæet 31.1-13.2

3. del: Kino-Palæet 14.2-27.2

4. del: Kino-Palæet 28.2-13.3

 

16.1.1919

EN VERDENSOMSEJLING UNDER HAVET = DEN HEMMELIGHEDSFULDE Ø (A) – 20,000 Leagues Under the Sea – Biorama – USA 1916

Victoria 2.2

 

SÆRLINGEN FRA NORWALK (A) – The Crab – Dansk-Svensk – USA 1917

Metropolteatret 22.1

 

20.1.1919

DE TRE GRATIER (A) – The Amazons – Skandinavisk Film – USA 1917

World Cinema 26.1

 

SKANDALE-HUSET (A) – The House of Terrible Scandals – Fotorama – USA 1917

Biografteatret 30.1

 

21.1.1919

FARS MILLIONER (A) – The Cinderella Man – Filmcentralen – USA 1917

Palads 27.1 samt Metropol Teatret 3.2-7.2

 

23.1.1919

BANKIERSØNNEN FRA BROADWAY (A) – The Children in the House – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 29.1

 

27.1.1919

JOKUMSENS BRUDEFÆRD (A) – Lehmanns Brautfahrt – Fotorama – Tyskland 1916

Kosmorama 2.2

 

KÆRLIGHEDENS VEJE (A) – A Romance of the Redwoods – Skandinavisk Film – USA 1917

World Cinema 2.2

 

28.1.1919

DEN BESTØVLEDE KAT (A) – Mästerkatten i stövlar – Dansk-Svensk – Sverige 1918

Palads 3.2 samt Kosmorama 24.2-6.3

 

3.2.1919

DEN EVIGE STAD (A) – The Eternal City – Skandinavisk Film – USA 1915

World Cinema 9.2

 

DET RULLENDE HOTEL (A) – Das rollende Hotel – Kinografen – Tyskland 1918

Kinografen 9.2

 

FANGET I KÆRLIGHEDENS NET (A) – The Net = The Siren From the Sea – Fotorama – USA 1916

Kosmorama 12.2

 

HEDT BLOD (A) – Fighting Blood – Dansk-Svensk – USA 1916

Victoria 13.2

 

4.2.1919

PATSY (A) – Patsy – Fotorama – USA 1917

Palads 10.2

 

8.2.1919

DET SVAGE KØN (A) – The Weaker Sex – Dansk-Svensk – USA 1917

Metropolteatret 12.2

 

10.2.1919

KÆRLIGHEDENS LÆNKER (A) – Das Opfer – Kinografen – Tyskland 1918

Kinografen 16.2

 

MED KØBERENS RET (A) – The Easiest Way – Skandinavisk Film – USA 1917

World Cinema 16.2

 

11.2.1919

MAGDA (A) – Magda – Kinografen – USA 1917

Palads 17.2

 

13.2.1919

SICILIANERRØVERENS BRYLLUP (A) – Fotorama – Danmark 1919

Kosmorama 23.2

 

14.2.1919

KØBT OG BETALT (A) – Bought and Paid For = The Faun – Fotorama – USA 1916

Victoria 26.2

 

NÅR MAN SKAL VÆRE FADER FØRSTE GANG (A) – Skinner’s Baby – Fotorama – USA 1917

Biografteatret 23.2

 

17.2.1919

EN BACKFISCHS DAGBOG (A) – Bab’s Diary – Skandinavisk Film – USA 1917

World Cinema 23.2

 

VÆVERTØSEN (A) – The Eternal Mother – Kinografen – USA 1917

Kinografen 23.2

 

18.2.1919

AMERIKANSK BLUFF (A) – Wild and Woodly – Dansk-Svensk – USA 1917

Palads 24.2 samt Metropolteatret 25.2-6.3

Repremiere Metropolteatret 27.2.1920-4.3.1920, Biografteatret 3.7.1922-9.7.1922

 

LIVETS Ø (A) – The Isle of Life – Biorama – USA 1916

Biograf-Teatret Aalborg

Ingen premiere fundet i København

 

24.2.1919

DJÆVLESTENEN (A) – The Devil-Stone – Skandinavisk Film – USA 1917

World Cinema 2.3

 

EN MODERS KÆRLIGHED (A) – Mother o’ Mine – Biorama – USA 1917

Biograf-Teatret Aalborg

Ingen premiere fundet i København

 

NEW YORKS ULYKKELIGE (A) – The Regeneration – Fotorama – USA 1915

Vesterbros Teater 2.3

 

25.2.1919

TO BYER (A) – A Tale of Two Cities – Fotorama – USA 1917

Palads 3.3 samt Metropolteatret 10.3-14.3

 

27.2.1919

ALADDIN OG DEN UNDERFULDE LAMPE = ALADDIN OG DEN VIDUNDERLIGE LAMPE (A) – Aladdin and the Wonderful Lamp – Fotorama – USA 1917

Victoria 16.3

 

KÆRLIGHEDSLEG (A) – Fotorama – Danmark 1919

Panoptikon 16.3

 

28.2.1919

HVOR OPRØRSFANEN VAJER (A) – Folowing the Flag in Mexico – Biorama – USA 1916

Biorama 6.3

 

3.3.1919

HULDA FRA HOLLAND (A) – Hulda from Holland – Skandinavisk Film – USA 1916

World Cinema 16.3

 

SPIONEN FRA MEXICO (A) – The Love Thief = The She Tiger – Fotorama – USA 1916

Vesterbros Teater 9.3

 

4.3.1919

POLLY FRA CIRKUS BARNUM (A) – Polly of the Circus – Filmcentralen – USA 1917

Palads 10.3

 

10.3.1919

JOE DEEBS BEDSTE VEN (A) – Sein bester Freund – Fotorama – Tyskland 1918

Vesterbros Teater 16.3

 

11.3.1919

NØDLØGNEN (A) – Baby Mine – Filmcentralen – USA 1917

Palads 17.3

 

14.3.1919

MIN FÆTTER CARUSO (A) – My Cousin – Kinografen – USA 1918

Kino-Palæet (dobbeltprogram) 27.3

Repremiere Kinografen 5.8.1921-7.8.1921

 

SUSANS FORNEMME VEN (A) – Susan’s Gentleman – Kinografen – USA 1917

Kino-Palæet (dobbeltprogram) 27.3

 

15.3.1919

GULDETS FORBANDELSE (A) – A Sister of Six – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 19.3

 

17.3.1919

FRØKEN SOLSKIN (A) – Little Miss Fortune – Kinografen – USA 1917

Kinografen 21.3

 

HENDES HELT (A) – Fotorama – Danmark 1919

Panoptikon 27.3

 

JUNGLENS HEMMELIGHED (A) – The Explorer – Skandinavisk Film – USA 1915

World Cinema 23.3

 

KØKKEN-GREVINDEN (A) – Gräfin Kütchenfee – Fotorama – Tyskland 1918

Biografteatret 23.3

 

MISS JACKIES GALE STREGER (A) – The Girl Who Couldn’t Grow Up – Fotorama – USA 1917

Victoria 10.4

 

18.3.1919

FRA MANHATTAN TIL MONTANA (A) – Snap Judgment = Slam-Bang Jim – Dansk-Svensk – USA 1917

Palads 24.3

 

20.3.1919

SLÆGTENS SORTE FÅR (A) – The Bad Boys – Dansk-Svensk – USA 1917

Metropolteatret 23.3

 

24.3.1919

PANTHEA (A) – Panthea – Skandinavisk Film – USA 1917

World Cinema 30.3

 

PRÆRIENS KONGE (A) – Wolf Lowry – Dansk-Svensk – USA 1917

Metropolteatret 30.3

 

25.3.1919

SPÅDOMMEN (A) – Within the Cup – Dansk-Svensk – USA 1918

Palads 31.3

 

27.3.1919

STUART WEBBS VALGKAMPAGNE (A) – Die Senatorwahl – Fotorama – Tyskland 1917

Vesterbros Teater 30.3

 

28.3.1919

DEN BREDE VEJ (A) – Cupid by Proxy – Kinografen – USA 1918

Kino-Palæet 10.4

 

HANS STORE CHANCE (A) – Fotorama – Danmark 1919

Panoptikon 9.4

 

31.3.1919

ARTIST-PRINSEN (A) – Sua Altezza Reale il Principe Enrico – Dansk-Svensk – Italien 1916

Vesterbros Teater 6.4

 

BOB SKAL GIFTES! (A) – On the Quiet – Skandinavisk Film – USA 1918

World Cinema 6.4

 

STORBYENS FRISTELSER (16) – The Shop Girl = Winifred, the Shop Girl – Fotorama – USA 1918

Biografteatret 13.4

 

THOMAS GRAALS BEDSTE BARN (A) – Thomas Graals bästa barn – Dansk-Svensk – Sverige 1918

Metropolteatret 6.4

 

1.4.1919

HANS OFFICIELLE HUSTRU (A) – By Right of Purchase = The Man Who Bought a Wife – Dansk-Svensk – USA 1918

Palads 7.4

 

6.4.1919

ASKEPOT (A) – Cinderella = The Stepsister – Skandinavisk Film – USA 1914

World Cinema 6.4 + 13.4 + 19.4

 

7.4.1919

HELTEN FRA U.S.A. (A) – The Americano – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 15.4

 

HENDES BEDRE JEG (A) – Her Better Self – Skandinavisk Film – USA 1917

World Cinema 13.4

 

KAMPEN MOD LASTEN (A) – The Power of Evil – Fotorama – USA 1916

Vesterbros Teater 13.4

 

8.4.1919

INGMARSSØNNERNE (A) – Ingmarssönerna – Dansk-Svensk – Sverige 1918

1. del: Palads 14.4

2. del: Palads 15.4-24.4

 

10.4.1919

EN KUNSTNERS GENNEMBRUD (A) – Fotorama – Danmark 1919

Panoptikon 23.4

 

11.4.1919

VERITAS VINCIT! - SANDHEDEN SEJRER (A) – Veritas Vincit – Kinografen – Tyskland 1919

Kino-Palæet 9.5

Repremiere Kinografen (1. del) 21.7.1919-27.7.1919 + (2. del) 28.7.1919-3.8.1919

 

14.4.1919

DEN AMERIKANSKE SKØNHED (A) – The American Beauty – Fotorama – USA 1916

Biografteatret 27.4

 

DEN SKÆBNESVANGRE NAT (A) – The Heart of Nora Flynn – Skandinavisk Film – USA 1916

World Cinema 20.4

 

SOLSKINSBØRNENE (A) – Fotorama – Danmark 1919

Victoria 19.4

 

21.4.1919

FRA COWBOY TIL MILLIONÆR (A) – The Beast – Fotorama – USA 1916

Victoria 4.5

 

VAJSENHUSBARNET (A) – The Rise of Jenny Cushing – Skandinavisk Film – USA 1917

World Cinema 27.4

 

22.4.1919

BUFFALOS ÆRESAFTEN (A) – La serata d’onore di Buffalo – Dansk-Svensk – Italien 1916

Vesterbros Teater 27.4

 

24.4.1919

EN LANDLIG USKYLDIGHED (A) – Little Meena’s Romance – Dansk-Svensk – USA 1916

Kosmorama 30.4

 

KRIGSMILLIONÆREN (A) – Fotorama – Danmark 1919

Panoptikon 8.5

 

25.4.1919

EN MILLION KONTANT (A) – Dodging a Million – Filmcentralen – USA 1918

Palads 1.5

 

28.4.1919

DEN ENSOMME (A) – The Lonesome Chap – Fotorama – USA 1917

Biografteatret 8.5

 

DEN SORTE DJÆVEL (A) – The Black Wolf – Skandinavisk Film – USA 1917

World Cinema 30.4

 

KAMPEN OM MAGTEN (A) – All Woman – Filmcentralen – USA 1918

Metropolteatret 4.5

 

KÆRLIGHED OVERVINDER ALT (A) – Fotorama – Danmark 1919

Vesterbros Teater 4.5

 

2.5.1919

DOKTOR DOUGLAS (A) – Down to Earth = The Optimist – Dansk-Svensk – USA 1917

Palads 11.5 samt Metropol Teatret 16.5-21.5

 

5.5.1919

EN SKÆBNESVANGER PAGT (A) – Outwitted – Fotorama – USA 1917

Vesterbros Teater 11.5

 

HUSTYRANNEN (A) – Die Faust des Riesen – Fotorama – Tyskland 1917

1. del: Victoria 15.5

2. del: Victoria 16.5-25.5

 

PANOPTA III (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1919

Metropolteatret 11.5

 

9.5.1919

GILLEKOP (A) – Fotorama – Danmark 1919

Panoptikon 18.5

 

10.5.1919

BAJADSER (A) – Kinografen – Danmark 1919

Kino-Palæet 26.5 samt Kinografen 16.6-29.6

 

12.5.1919

DET KINESISKE GUDEBILLEDE (A) – The Chinese Puzzle – Fotorama – England 1919

Kosmorama 18.5

 

PANOPTA 4 (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1919

Metropolteatret 15.4

 

RAVENGAR (A) – Ravengar – Fotorama – USA 1916

1. del: Vesterbros Teater 18.5 samt Biografteatret 19.5-25.5

2. del: Vesterbros Teater 19.5-25.5 samt Biografteatret 26.5-1.6

3. del: Vesterbros Teater 26.5-1.6 samt Biografteatret 2.6-9.6

4. del: Vesterbros Teater 2.6-9.6 samt Biografteatret 10.6-15.6

5. del: Vesterbros Teater 10.6-15.6 samt Biografteatret 16.6-23.6

6. del: Vesterbros Teater 16.6-22.6 samt Biografteatret 24.6-30.6

 

THAÏS (16) – Thais – Filmcentralen – USA 1917

Palads 18.5

 

TIGGERGREVINDEN (A) – Die Bettelgräfin – Kinografen – Tyskland 1918

Kinografen 18.5

 

19.5.1919

GØGLERBANDENS ADOPTIVDATTER (A) – Fotorama – Danmark 1919

Panoptikon 1.6

 

MADAME X (A) – Madame Who – Dansk-Svensk – USA 1918

Palads 25.5

 

MILLIONÆRDRENGEN (A) – Mile-a-Minute Kendall – Kinografen – USA 1918

Kinografen 25.5

 

STAKKELS KARIN (A) – Fotorama – Danmark 1919

Kosmorama 25.5

 

22.5.1919

APACHERNES KONGE (16) – Madame Sphinx – Dansk-Svensk – USA 1918

Metropolteatret 28.5

 

26.5.1919

GENTLEMANCHAUFFØREN (A) – The Frame-Up – Dansk-Svensk – USA 1917

Palads 1.6

 

NATKABARETTENS DRONNING (A) – Die blaue Lanterne – Kinografen – Tyskland 1918

Kinografen 1.6

 

SAMVITTIGHEDENS RØST (A) – The Voice of Conscience – Fotorama – USA 1917

Victoria 4.6

 

27.5.1919

ABBED CONSTANTIN (A) – Bettina Loved a Soldier – Kinografen – USA 1916

Kino-Palæet (dobbeltprogram) 9.6

 

MYTTERI (A) – The Mutiny of the Bounty – Kinografen – Australien 1916

Kino-Palæet (dobbeltprogram) 9.6

 

2.6.1919

I NÆVERETTENS LAND (A) – The Way Out – Skandinavisk Film – USA 1918

Kinografen 9.6

 

KONKURRENCEN (A) – Fotorama – Danmark 1919

Kosmorama 7.6

 

RYTTERSTATUEN (A) – Fotorama – Danmark 1919

Panoptikon 15.6

 

3.6.1919

HAVNEROTTEN (A) – The Wharf Rat – Dansk-Svensk – USA 1917

Metropolteatret 9.6

 

5.6.1919

DEN FALSKE HERTUGINDE (A) – The Duchess of Doubt – Fotorama – USA 1917

Victoria 16.6

 

9.6.1919

DIADEMET (A) – Edelsteine – Fotorama – Tyskland 1918

Kosmorama 15.6

 

10.6.1919

FORSEGLEDE ORDRER (A) – Stolen Orders – Kinografen – USA 1918

Kino-Palæet 29.6 + 3.8-15.8 samt Kinografen (1. del) 25.8-31.8 + (2. del) 1.9-7.9

 

VENUSMODELLEN (A) – The Venus Model – Filmcentralen – USA 1918

Metropolteatret 16.6

 

16.6.1919

KØBMANDEN I VENEDIG (A) – The Merchant of Venice – Fotorama – England 1918

Panoptikon 28.6

 

17.6.1919

MILLIONERNE RULLER (A) – Melting Millions – Fotorama – USA 1917

Victoria 29.6

 

23.6.1919

DE USYNLIGE HÆNDER (A) – Der Fall Klerk – Dansk-Svensk – Tyskland 1916

Kosmorama 29.6

 

HANS UNGDOMSMINDE (A) – Ein einsam Grab – Fotorama – Tyskland 1916

Vesterbros Teater 29.6

 

HVEM VAR DEN SKYLDIGE? (A) – Der Fall Routt – Dansk-Svensk – Tyskland 1917

Metropolteatret 29.6

 

29.6.1919

DORIAN GRAYS BILLEDE (A) – Az élet királya – Fotorama – Ungarn 1918

Panoptikon 11.7

 

30.6.1919

DE LEVENDE DØDE (A) – Der lebendige Tote – Fotorama – Tyskland 1918

Vesterbros Teater 6.7

 

EN KAMP I BLINDE (A) – The Jury of Fate – Fotorama – USA 1917

Victoria 10.7

 

EN LYSSTRÅLE I MØRKET (A) – Ein Lichtstrahl im Dunkel – Fotorama – Tyskland 1917

Kosmorama 6.7

 

KÆRLIGHEDENS MAGT (A) – Le torrent – Dansk-Svensk – Frankrig 1917

Metropolteatret 6.7

 

7.7.1919

GULDGRAVEREN FRA TEXAS (A) – The Patriot – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 13.7

 

JOE DEEBS FORELSKELSE = RUBIN-KNAPPEN (A) – Der Onyxkopf – Fotorama – Tyskland 1917

Vesterbros Teater 13.7

 

LIVETS KARRUSEL (A) – Das Karussell des Lebens – Kinografen – Tyskland 1919

Kinografen 13.7

 

VAGABOND-PRINSEN (A) – The Vagabond Prince – Dansk-Svensk – USA 1916

Kosmorama 13.7

 

11.7.1919

NÅR MÆND ELSKER (A) – As Men Love – Fotorama – USA 1917

Victoria 20.7

 

12.7.1919

LYKKENS BLÆNDVÆRK (A) – Fotorama – Danmark 1919

Panoptikon 27.7

 

14.7.1919

INDLAD DIG ALDRIG MED FREMMEDE! (A) – Beware of Strangers = The International Syndicate – Fotorama – USA 1918

1. del: Vesterbros Teater 20.7

2. del: Vesterbros Teater 21.7-27.7

 

LYSET, DER SVANDT (A) – The Light That Failed – Dansk-Svensk – USA 1916

Kosmorama 20.7

 

NELLY FRA DE SKUMLE GYDER (A) – Sunshine Alley – Filmcentralen – USA 1917

Kinografen 20.7

 

REVEILLEN (A) – Revelj – Hasselblad – Sverige 1917

Biografteatret 20.7

 

SKYLDIG - IKKE SKYLDIG? (A) – Acquitted – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 20.7

 

21.7.1919

MOD LYSET (A) – Fotorama – Danmark/Tyskland 1919

Victoria 10.8

 

PROLETARPIGEN (A) – Plain Jane = The Hick – Dansk-Svensk – USA 1916

Kosmorama 27.7

 

STRANDINGEN (A) – A Gamble in Souls – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 27.7

 

28.7.1919

HEMMELIG KÆRLIGHED = PRINSESSENS ROMAN (A) – Ihr grosses Geheimnis – Kinografen – Tyskland 1918

Vesterbros Teater 3.8

 

HVORLEDES JEG KOM TIL FILMEN (A) – Fotorama – Danmark 1919

Panoptikon 10.8

 

MANDEN FRA WALL STREET (A) – The Stepping Stone – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 3.8

 

SPØGERIET PÅ JUNKERSHUS (A) – Spöket på Junkershus – Skandia – Sverige 1918

Kosmorama 3.8

 

1.8.1919

SANGEN OM DEN BLODRØDE BLOMST = DEN BLODRØDE BLOMST (A) – Sången om den eldröda blomman – Dansk-Svensk –
Sverige 1919

Palads 11.8

Repremiere som ”Den blodrøde blomst” Palads 2.5.1922-10.5.1922, Biografteatret 25.8.1922-31.8.1922 + 4.8.1924-7.8.1924, Højbro 1.6.1923-4.6.1923, Central 8.9.1924-14.9.1924

 

4.8.1919

FRØKEN BILRØVER (A) – Madcap Madge – Dansk-Svensk – USA 1917

Kosmorama 13.8

 

LØGNENS HUS (A) – The House of Lies – Fotorama – USA 1916

Vesterbros Teater 10.8

 

MOLLY FRA FÆSTEGÅRDEN (A) – The Marriage of Molly-O – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 10.8

 

SYNDERINDEN (A) – Die Schuld – Kinografen – Tyskland 1919

Kinografen 10.8

 

11.8.1919

BLODETS RØST (A) – The Dawn Maker – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 17.8

 

MISS JACKIES STØRSTE KUP (A) – Molly Go Get ‘Em – Fotorama – USA 1918

Victoria 31.8

 

PARADISETS HAVE (A) – Paradise Garden – Fotorama – USA 1917

Panoptikon 24-8

 

PLATONISK ÆGTESKAB (A) – Die platonische Ehe – Kinografen – Tyskland 1919

Kinografen 17.8

 

SAMSON, DØDSAKROBATEN (A) – Sansone contro i Filistei – Fotorama – Italien 1918

Vesterbros Teater 17.8

 

12.8.1919

NEW YORKS UPPER-TEN (A) – Mr. Fix-It – Dansk-Svensk – USA 1918

Palads 18.8 samt Metropolteatret 25.8-31.8

 

14.8.1919

MED LASSO OG SEKSLØBER (A) – The Light of Western Stars – Dansk-Svensk – USA 1918

Kosmorama 28.8

 

16.8.1919

EN MODERNE OTHELLO (A) – The Mad Lover = The Lash of Jealousy = A Modern Othello = The Shadow of the Night – Kinografen –
USA 1918

Kino-Palæet 31.8

 

18.8.1919

AMATØR-JOCKEYEN (A) – They’re Off = Milady the Jockey – Dansk-Svensk – USA 1918

Metropolteatret 24.8

 

BARNET FRA CHICAGOS EAST-END (A) – The Girl From Chicago – Fotorama – USA 1916

Vesterbros Teater 24.8

 

HÆVNEREN (A) – Kinografen – Danmark 1919

Kinografen 24.8

 

19.8.1919

ÆGTESKABETS FATA MORGANA (A) – The Moth – Dansk-Svensk – USA 1917

Palads 25.8

 

25.8.1919

ELSKERINDEN (A) – Beloved Adventuress – Skandinavisk Film – USA 1917

Vesterbros Teater 31.8

 

KÆRLIGHEDENS ALMAGT (A) – Fotorama – Danmark 1919

Panoptikon 14.9

 

26.8.1919

ÆGTEMAND PRO FORMA (A) – Friend Husband – Filmcentralen – USA 1918

Palads 1.9

 

29.8.1919

HOTEL-DJÆVLENE (A) – Two Little Imps – Fotorama – USA 1917

Kosmorama 7.9

 

1.9.1919

ARBEJDER OG ARBEJDSGIVER (A) – Life’s Greatest Problem = Safe for Democracy – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 7.9

 

BUKSE BETTY (A) – Pants – Dansk-Svensk – USA 1917

Metropolteatret 7.9

 

GUDERNES DATTER (A) – A Daughter for the Gods – Fotorama – USA 1916

1. del: Victoria 21.9

2 .del: Victoria 22.9-7.10

 

HVAD FORTIDEN GEMTE (A) – The Uphill Path = The Girl with a Past – Kinografen – USA 1919

Kino-Palæet 9.9

 

2.9.1919

SKYGGER (A) – Shadows – Filmcentralen – USA 1919

Palads 8.9

 

6.9.1919

MR. GREX FRA MONTE CARLO (A) – Mr. Grex of Monte Carlo – Skandinavisk Film – USA 1915

World Cinema 14.9

 

8.9.1919

HENNYS FRISTELSER (16) – Die Dame, der Teufel und die Probiermamsell – Kinografen – Tyskland 1918

Kinografen 21.9

 

HESTETYVEN FRA NEW MEXICO (A) – The Tiger Man – Dansk-Svensk – USA 1918

Metropolteatret 14.9

 

PÅ ÆRESORD (A) – The Honor System – Fotorama – USA 1917

1. del: Vesterbros Teater 18.9

2. del: Vesterbros Teater 19.9-28.9

 

UNGDOMMENS KONGERIGE (A) – The Kingdom of Youth – Filmcentralen – USA 1918

Kosmorama 21.9

 

9.9.1919

FLAMMEN FRA YUKON (16) – The Flame of the Yukon – Dansk-Svensk – USA 1917

Palads 15.9 samt Metropolteatret 22.9-28.9

 

10.9.1919

CARMEN (A) – Carmen – Kinografen – Tyskland 1918

Kino-Palæet (dobbeltprogram) 23.9

Repremiere Kinografen 10.1.1921-16.1.1921

 

FILMSSKUESPILLERINDEN (A) – Meine Frau, die Filmschauspielerin – Kinografen – Tyskland 1918

Kino-Palæet (dobbeltprogram) 23.9

 

15.9.1919

SPANIERINDEN (A) – Maria Rosa – Skandinavisk Film – USA 1916

World Cinema 21.9

 

STEDFORTRÆDEREN = FRA SKOLEMESTER TIL SHERIFF (A) – The Pretender – Dansk-Svensk – USA 1918

Metropolteatret 21.9

 

16.9.1919

ANSIGTET I MØRKET (A) – The Face in the Dark – Filmcentralen – USA 1916

Palads 22.9

 

22.9.1919

DETEKTIVDRENGEN (A) – The Varmint – Skandinavisk Film – USA 1917

World Cinema 28.9

 

DU KAN IKKE FÅ ALT (A) – You Can’t Have Everything – Fotorama – USA 1918

Kosmorama 5.10

 

FORSTØDT (A) – Kreuzigt sie! = Die Frau am Scheideweg – Kinografen – Tyskland 1919

Kinografen 5.10

 

23.9.1919

LYKKENS AUTOMOBIL (A) – Up the Road with Sallie – Dansk-Svensk – USA 1918

Palads 29.9

 

24.9.1919

ELSKOVSRUS (16) – Rausch – Kinografen – Tyskland 1919

Kino-Palæet 14.10

 

29.9.1919

ABENS PLEJESØN (A) – The Romance of Tarzan – Dansk-Svensk – USA 1918

Metropolteatret 5.10

 

HUSTRU, MODER, ELSKERINDE (A) – Old Wives for New – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 5.10

Repremiere Kosmorama 20.9.1920-26.9.1920

 

MINDERNES MAGT (A) – Rose of the World – Skandinavisk Film – USA 1918

World Cinema 5.10

 

30.9.1919

HAREMSEVENTYRET (A) – Bound in Morocco – Dansk-Svensk – USA 1918

Palads 6.10 samt Metropolteatret 13.10-19.10

 

6.10.1919

BROADWAY-BILL (A) – Broadway Bill – Fotorama – USA 1918

Panoptikon 19.10

 

DEN RØDE PIMPERNEL (A) – The Scarlet Pimpernel – Fotorama – USA 1917

Vesterbros Teater 12.10

 

LYKKE-CHAUFFØREN (A) – The Roaring Road – Skandinavisk Film – USA 1919

World Cinema 12.10

 

TO OM EN HUSTRU (A) – The Honeymoon – Dansk-Svensk – USA 1917

Kosmorama 19.10

 

UNDER VÆRGERÅDET (A) – Young Mother Hubbard – Dansk-Svensk – USA 1917

Metropolteatret 12.10

 

ÆRENS LOV (A) – Bonds of Honor – Kinografen – USA 1919

Kinografen 14.10

 

7.10.1919

TO VERDENER (A) – The Ghosts of Yesterday – Dansk-Svensk – USA 1918

Palads 13.10

 

8.10.1919

EN ÆGTE YANKEE (A) – The Yankee Way – Fotorama – USA 1918

Victoria 16.10

 

13.10.1919

EN SKRÆKKELIG BRYLLUPSNAT (A) – Confession – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 19.10

 

FRU CLARAS SKILSMISSE (A) – Madame Jealousy – Skandinavisk Film – USA 1918

World Cinema 19.10

 

14.10.1919

FANTASI OG FAKTA (A) – New York Luck = A Live Wire Hick – Fotorama – USA 1917

Palads 20.10

 

15.10.1919

FRK. TANDLÆGE (A) – Fräulein Zahnarzt – Kinografen – Tyskland 1919

Kinografen 21.10

 

RUDER ES (A) – The Red Ace – Kinografen – USA 1917

1. del: Kino-Palæet 28.10

2. del: Kino-Palæet 29.10-11.11

3. del: Kino-Palæet 12.11-25.11

 

17.10.1919

DEN LILLE HERTUGINDE (A) – The Little Duchess = Jerry for Short – Kinografen – USA 1917

Victoria 26.10

 

20.10.1919

DEN ÆRELØSE (A) – Fotorama – Danmark 1919

Panoptikon 2.11

 

DET SVAGE KØNS SEJR (A) – Shirley Kaye – Fotorama – USA 1917

Kosmorama 30.10

 

JEFTHAS DATTER (A) – Jefthas dotter – Skandinavisk Film – Sverige 1919

World Cinema 26.10

 

OVERFALDET PÅ DJÆVLEFORTET (A) – Durand of the Bad Lands – Fotorama – USA 1917  

Vesterbros Teater 26.10

 

PRINSESSE INKOGNITO (A) – Höhenluft – Kinografen – Tyskland 1917

Biografteatret 30.10

 

VILDMARKENS HERSKERE (A) – The Narrow Trail – Dansk-Svensk – USA 1917

Metropolteatret 26.10

 

21.10.1919

DEN FORTABTE DATTER (A) – The Danger Game – Filmcentralen – USA 1918

Palads 27.10

 

27.10.1919

KÆLEDÆGGEN = SOLSKINSPIGEN (A) – How Could You, Jean? – Skandinavisk Film – USA 1918

World Cinema 2.11

 

MAHARADJAENS YNDLINGSHUSTRU 2. DEL (A) – Fotorama – Danmark 1919

Victoria 9.11

 

PELSJÆGERENS PLEJESØN (A) – Nine-Tenths of the Law = The Little Roughneck – Dansk-Svensk – USA 1918

Metropolteatret 2.11

 

ÆGTESKABSHANDELEN (A) – The Reason Why – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 2.11

 

28.10.1919

HR. ARNES PENGE (A) – Herr Arnes pengar – Dansk-Svensk – Sverige 1919

Palads 10.11 samt Metropolteatret 17.11-23.11

Repremiere Højbro 30.4.1923-10.5.1923 + 14.11.1928-18.11.1928, Central 14.4.1925-19.4.1925

 

31.10.1919

ET PAR SILKESTRØMPER (A) – A Pair of Silkstockings – Fotorama – USA 1918

Kosmorama 12.11

 

3.11.1919

I FRISTERENS KLØR (A) – Temptation – Skandinavisk Film – USA 1915

World Cinema 9.11

 

MYSTERIET MISS TERRY (A) – The Mysterious Miss Terry – Fotorama – USA 1917

Vesterbros Teater 9.11

 

PJALTE-BILL (A) – The Landloper – Fotorama – USA 1918

Panoptikon 13.11

 

7.11.1919

SKINNERS LUFTKASTELLER (A) – Skinner’s Bubble – Fotorama – USA 1917

Biografteatret 13.11

 

10.11.1919

BRUDTE LÆNKER (A) – The Shackles of Truth – Dansk-Svensk – USA 1917

Metropolteatret 16.11

 

MILLIONÆR EN GROS (A) – Too Many Millions – Skandinavisk Film – USA 1918

World Cinema 16.11

 

NÅR EN MAND SER RØDT (A) – When a Man Sees Red – Fotorama – USA 1917

Victoria 21.11

 

PRÆRIENS BANDITTER (A) – The Coming of the Law – Fotorama – USA 1919

Vesterbros Teater 16.11

 

ØSTERS-PRINSESSEN (A) – Die Austernprinzessin – Kinografen – Tyskland 1919

Kinografen 16.11

 

11.11.1919

TO RANKE VILJER (A) – Who Cares? – Fotorama – USA 1919

Palads 17.11

 

13.11.1919

TYV TROR…! (A) – A Perfect Lady – Filmcentralen – USA 1918

Kosmorama 25.11

 

14.11.1919

GREVINDENS ÆRE (A) – Fotorama – Danmark 1919

Panoptikon 27.11

 

17.11.1919

DEN TILSLØREDE DAME (A) – In the Hollow of Her Hand – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 23.11

 

NATURENS LOV (A) – The Common Law – Skandinavisk Film – USA 1916

World Cinema 23.11

 

ØSTENS SØN (A) – The Man Beneath – Kinografen – USA 1919

Kinografen 23.11

 

18.11.1919

JACK FRA SØLV-NORDEN (A) – Jack of the Silver North = The Gulf Between – Fotorama – USA 1919

Palads 24.11

 

22.11.1919

BJÆRGTØSEN = BJERGTØSEN (A) – Dansk-Svensk – The Blue Bonnet – USA 1919

Victoria 4.12

 

24.11.1919

DE LYSSKY (A) – The Battle of Life – Kinografen – USA 1916

Kinografen 30.11

 

DEN FORÆLDRELØSE (A) – The Mother and the Law – Dansk-Svensk – USA 1919

Metropolteatret 30.11

 

ET DUKKEHJEM (A) – A Doll’s House – Skandinavisk Film – USA 1918

World Cinema 30.11

 

SPILLEBULEN I ALASKA (A) – Prisoners of the Pines = Prisoners of the Woods – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 30.11

 

25.11.1919

MAND KAN TÆMMES (A) – The Probation Wife – Dansk-Svensk – USA 1919

Palads 1.12

 

26.11.1919

MADAME DUBARRY (16) – Madame Dubarry – Kinografen – Tyskland 1919

Kino-Palæet 10.2 + 15.2-20.2 samt Kinografen (1. del) 5.4-11.4 + (2. del) 12.4-18.4

Repremiere Biografteatret (1. del) 11.10.1920-13.10.1920 + (2. del) 14.10.1920-16.10.1920, 28.5.1923-3.6.1923, Kino-Palæet 30.4.1923-13.5.1923, Højbro 8.10.1924-16.10.1924, Vesterbros Teater 2.8.1926-8.8.1926, Central 13.8.1928-19.8.1928

 

ÅH, DE MANDFOLK! (A) – The Lesson – Fotorama – USA 1917

Kosmorama 8.12

 

28.11.1919

EN UROLIG NAT (A) – Opportunity – Fotorama – USA 1918

Panoptikon 7.12

 

1.12.1919

BLANDT NEW YORKS STORSVINDLERE (A) – Cheating Cheaters – Fotorama – USA 1919

Vesterbros Teater 7.12

 

DEN RETTE SKYLDIGE (A) – The Guilty Man – Skandinavisk Film – USA 1918

World Cinema 7.12

 

2.12.1919

PURPURBLOMSTEN (A) – The Crimson Gardenia – Filmcentralen – USA 1919

Palads 8.12

 

5.12.1919

MADONNAS ROSER (A) – Revelation – Fotorama – USA 1918

Victoria 15.12

 

8.12.1919

COWBOY-DRONNINGEN (A) – The Kill-Joy – Dansk-Svensk – USA 1917

Metropolteatret 14.12

 

HJERTEKNUSEREN (A) – En ung mans väg – Skandinavisk Film – Sverige 1919

World Cinema 14.12

 

SKRIGET I VILDMARKEN (A) – The Drifters – Fotorama – USA 1919

Vesterbros Teater 14.12

 

9.12.1919

GLEM IKKE DIG SELV! (A) – Humdrum Brown – Fotorama – USA 1918

Kosmorama 17.12

 

LEV LIVET LEENDE (A) – He Comes Up Smiling – Dansk-Svensk – USA 1918

Palads 15.12 samt Metropolteatret 29.12-8.1

 

14.12.1919

DE VILDE SVANER (A) – The Seven Swans – Skandinavisk Film – USA 1917

World Cinema 14.12

 

15.12.1919

FLYGTNINGEN FRA SING-SING (A) – Laughing Bill Hyde – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 21.12

 

GENNEM KAMP TIL SEJR (A) – The Little Brother – Dansk-Svensk – USA 1917

Metropolteatret 21.12

 

SPIONEN (A) – The Secret Game – Skandinavisk Film – USA 1917

World Cinema 21.12

 

16.12.1919

DAMEN FRA MONTE CARLO (A) – The Turn of the Wheel – Filmcentralen – USA 1918

Palads 23.12

 

MISS JACKIE LÆRER TAKT OG TONE (A) – Impossible Susan – Fotorama – USA 1918

Victoria 4.1

 

18.12.1919

LØRDAGS-ÆGTESKAB (A) – Experimental Marriage – Fotorama – USA 1919

Kosmorama 4.1

 

22.12.1919

I 17-ÅRS ALDEREN (A) – Seventeen – Skandinavisk Film – USA 1916

World Cinema 28.12

 

LYKKELANDET (A) – Fotorama – Danmark 1919

Panoptikon 11.1

 

NORDLANDETS SØN (A) – Blue Blazes Rawden – Dansk-Svensk – USA 1918

Metropolteatret 31.12

 

PÅ AMERIKANSK MANÉR (A) – American Methods – Fotorama – USA 1917

Vesterbros Teater 28.12

 

26.12.1919

MICKEY (A) – Mickey – Dansk-Svensk – USA 1918

Palads 5.1 samt Metropolteatret 12.1-18.1

 

29.12.1919

HADETS HUS (A) – The House of Hate – Fotorama – USA 1918

1. del: Vesterbros Teater 4.1 samt Kosmorama 26.2-7.3

2. del: Vesterbros Teater 5.1-11.1 samt Kosmorama 8.3-14.3

3. del: Vesterbros Teater 12.1-18.1 samt Kosmorama 15.3-21.3

4. del: Vesterbros Teater 19.1-25.1 samt Kosmorama 22.3-28.3

5. del: Vesterbros Teater 26.1-1.2 samt Kosmorama 29.3-8.4

6. del: Vesterbros Teater 2.2-8.2 samt Kosmorama 9.4-15.4

 

PÅ KANT MED SAMFUNDET (A) – The Whispering Chorus – Skandinavisk Film – USA 1918

World Cinema 4.1

 

2.1.1920

DØDS-SPIRALEN = ARTIST-SPIONEN (A) – La spirale della morte – Dansk-Svensk – Italien 1917

Merry Teatret 4.1

Provinspremiere: 24.10.1919 – Kosmorama Viborg

 

5.1.1920

EN VIRKELIG KVINDE (A) – The Heart of Rachael – Fotorama – USA 1918

Kosmorama 18.1

 

KAMPEN FOR TILVÆRELSEN (A) – The Source – Skandinavisk Film – USA 1918

World Cinema 11.1

 

PRÆRIENS MORAL (A) – A Desert Wooing = The Desert Mating – Fotorama – USA 1918

Victoria 18.1

 

6.1.1920

KLOSTERET I SENDOMIR (A) – Klostret i Sendomir – Dansk-Svensk – Sverige 1919

Palads 19.1

Repremiere Kinografen 3.10.1921-9.10.1921

 

12.1.1920

DET JAPANSKE MYSTERIUM (A) – The Chinatown Mystery – Fotorama – USA 1915

Gl. Kongevejs Teater 18.1

 

KÆRLIGHEDSVALSEN (A) – Fotorama – Danmark 1920

Panoptikon 25.1

 

MANDFOLKEHADEREN (A) – Ihr Sport – Kinografen – Tyskland 1919

Kinografen 18.1

 

REBEKKA (A) – Rebecca of Sunnybrook Farm – Skandinavisk Film – USA 1917

World Cinema 18.1

 

20.000 KRONER FOR ET PAR TVILLINGER (A) – The Twin Triangle – Fotorama – USA 1916

Biografteatret 19.1

 

19.1.1920

DE FORBYTTEDE ÆGTEFOLK (A) – Wives and Other Wives – Fotorama – USA 1918

Kosmorama 29.1

 

DET MYSTISKE MORD (A) – The Iced Bullet – Dansk-Svensk – USA 1917

Metropolteatret 25.1

 

DRENGEN FRA ENDICOTTS FARM (A) – The Hired Man – Dansk-Svensk – USA 1918

Victoria 30.1

 

SMUGLERNES OVERMAND (A) – Battle of Hearts – Kinografen – USA 1916

Kinografen 25.1

 

ØDEMARKENS DRONNING (A) – Heart of the Wilds – Skandinavisk Film – USA 1918

World Cinema 25.1

 

20.1.1920

DJÆVELENS SILHUET (A) – Die Silhouette des Teufels – Fotorama – Tyskland 1917

Biografteatret 1.2

 

HENDES BEDSTE ROLLE (A) – Flare-Up Sal – Dansk-Svensk – USA 1918

Palads 26.1

 

26.1.1920

BLIV EN MAND (A) – The Promise – Fotorama – USA 1917

Panoptikon 8.2

 

DANSEN OM GULDKALVEN (A) – Money Mad – Filmcentralen – USA 1918

Kinografen 3.2

 

MESTERBOKSEREN (A) – Pride and the Man – Dansk-Svensk – USA 1917

Metropolteatret 1.2

 

SKOMAGER-PRINSEN (A) – Skomakarprinsen – Skandinavisk Film – Sverige/Danmark 1920

World Cinema 1.2

Repremiere Biografteatret 5.9.1921-11.9.1921

 

27.1.1920

BRÆNDEMÆRKET (A) – The Brand – Fotorama – USA 1919

Palads 2.2

 

30.1.1920

LETSINDIGE ÆGTEMÆND OMVENDES (A) – Sauce for the Goose  – Dansk-Svensk– USA 1918

Kosmorama 12.2

 

31.1.1920

GEVÆR PÅ SKULDER (A) – Shoulder Arms – FotoramaàKinografen – USA 1918

Victoria 21.2

Repremiere Kosmorama 24.10.1921-30.10.1921, Kinografen 4.4.1927-1.5.1927, Højbro 27.6.1930-29.6.1930

 

2.2.1920

ABEN JACKS HEMMELIGHED (A) – Il segreto di Jack – Fotorama – Italien 1917

Biografteatret 15.2

 

KAPTAJN MONROE (A) – Shark Monroe – Dansk-Svensk – USA 1918

Metropolteatret 8.2

 

VASKEKONENS DATTER (A) – Amarilly of Clothes-Line Alley – Skandinavisk Film – USA 1918

World Cinema 8.2

 

3.2.1920

EN MODERNE MUSKETER (A) – A Modern Musketeer – Dansk-Svensk – USA 1917

Palads 9.2 samt Metropolteatret 16.2-22.2

 

5.2.1920

DEN STORE GÅDE (A) – The Spreading Dawn – Filmcentralen – USA 1917

Kinografen 10.2

 

9.2.1920

DRENGEN MED JERNNÆVERNE (A) – The Birth of a Champion – Kinografen – USA 1919

Vesterbros Teater 15.2

 

FEDORA (A) – Fedora – Skandinavisk Film – USA 1918

World Cinema 15.2

 

PIGEN FRA ATELIERET (A) – The Studio Girl – Dansk-Svensk – USA 1918

Metropolteatret 15.2

 

PRÆSIDENTEN (A) – Fotorama – Danmark 1919

Panoptikon 18.2

 

10.2.1920

KLOKKEN OTTE (A) – Her Only Way – Dansk-Svensk – USA 1918

Palads 16.2

 

11.2.1920

CASANOVA (16) – Casanova – Kinografen – Ungarn 1919

Kino-Palæet 19.2

 

HENNYS SKILSMISSE (A) – Die beiden Gatten der Frau Ruth – Kinografen – Tyskland 1919

Kinografen 19.2

 

13.2.1920

PENGENES FORBANDELSE (A) – The Golden Claw – Dansk-Svensk – USA 1915

Kosmorama 25.2

 

16.2.1920

KUJONEN (A) – The Dub – Skandinavisk Film – USA 1919

World Cinema 22.2

 

TYV FOR EN NAT (A) – A Burglas for a Night – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 22.2

 

17.2.1920

EN AFTENSCENE (A) – Kinografen – Danmark 1920

Palads 23.2

 

20.2.1920

PEDROS BEDRIFTER (A) – The Bull’s Eye – Kinografen – USA 1917

1. del: Kinografen 29.2

2. del: Kinografen 1.3-7.3

3. del: Kinografen 8.3-14.3

4. del: Kinogfafen 15.3-21.3

5. del: Kinografen 22.3-28.3

 

21.2.1920

LYKKEPER (A) – Kinografen – Danmark 1920

Kino-Palæet 5.3

Repremiere Kinografen 2.3.1922-5.3.1922

 

23.2.1920

DEN MYSTISKE ENKE (A) – The Widow’s Might – Dansk-Svensk – USA 1918

Victoria 3.3

 

ET MÆRKELIGT KOMPAGNISKAB (A) – The Bondage of Fear = The Ghost of Fear – Skandinavisk Film – USA 1917

World Cinema 29.2

 

SMUGLERENS DATTER (A) – Whatever the Cost – Dansk-Svensk – USA 1918

Metropolteatret 26.2

 

TRO EJ EN KVINDE (A) – Il processo Clémenceau – Fotorama – Italien 1917

Vesterbros Teater 29.2

 

24.2.1920

PATER SERGIUS (A) – Otets Sergiy – Dansk-Svensk – Rusland 1918

Palads 8.3

 

1.3.1920

FRÆNDE ER FRÆNDE VÆRST (A) – Strictly Confidential – Filmcentralen – USA 1919

World Cinema 7.3

 

MESSINGKUGLEN (A) – The Brass Bullet – Fotorama – USA 1918

1. del: Vesterbros Teater 7.3

2. del: Vesterbros Teater 8.3-14.3

3. del: Vesterbros Teater 15.3-21.3

4. del: Vesterbros Teater 22.3-28.3

5. del: Vesterbros Teater 29.3-5.4

6. del: Vesterbros Teater 6.4-11.4

7. del: Vesterbros Teater 12.4-15.4

 

4.3.1920

SYNNØVE SOLBAKKEN (A) – Synnöve Solbakken – Fotorama – Sverige 1919

Victoria 3.4

Repremiere Central 27.10.1924-9.11.1924 + 27.5.1929-31.5.1929, Panoptikon 16.3.1925-22.3.1925, Palads 23.3.1929-4.4.1929, Metropol 29.3.1930-31.3.1930

 

5.3.1920

EN SKUESPILLERS KÆRLIGHED (A) – Fotorama – Danmark 1920

Panoptikon 17.3

 

6.3.1920

VENDETTA = BLODHÆVN (A) – Vendetta = Blutrache – Kinografen – Tyskland 1919

Kino-Palæet 6.4

Repremiere Kinografen 24.1.1921-30.1.1921

 

8.3.1920

SLAVINDEN (A) – The Slave Market – Skandinavisk Film – USA 1917

World Cinema 14.3

 

9.3.1920

SUZANNE PÅ EVENTYR (A) – Leave It to Susan – Filmcentralen – USA 1919

Palads 15.3

 

12.3.1920

VILDKATTEN FRA NEW YORK (A) – Peggy – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 18.3

 

15.3.1920

MIRAKELMANDEN (A) – The Miracle Man – Skandinavisk Film – USA 1919

World Cinema 3.4

 

16.3.1920

DUNUNGEN (A) – Dunungen – Dansk-Svensk – Sverige 1919

Palads 12.4

Repremiere Central 6.10.1924-12.10.1924

 

18.3.1920

STODDER-PRINSESSEN (A) – Fotorama – Danmark 1919

Panoptikon 18.4

Repremiere Panoptikon 13.12.1922-20.12.1922 + 5.10.1925-13.10.1925

 

22.3.1920

GULDMINEN VED DEN RØDE FLOD (A) – Hobbs in a Hurry – Dansk-Svensk – USA 1918

Metropolteatret 28.3

 

29.3.1920

ALASKAJÆGEREN (A) – The Darkening Trail – Dansk-Svensk – USA 1915

Metropolteatret 11.4

 

5.4.1920

MISS JACKIE FRA HÆREN (A) – Miss Jackie of the Army – Fotorama – USA 1917

Victoria 22.4

 

STRIDENS ÆBLE (A) – Pinto – Filmcentralen – USA 1919

World Cinema 11.4

 

7.4.1920

BANKEROT (A) – Smashing Through – Kinografen – USA 1918

Kino-Palæet (dobbeltprogram) 22.4

 

DOBBELTGÆNGEREN (A) – Together – Kinografen – USA 1918

Kino-Palæet (dobbeltprogram) 22.4

 

12.4.1920

KITTYS ÆGTESKAB (A) – The Marriage of Kitty – Skandinavisk Film – USA 1915

World Cinema 18.4

 

LUFTENS PIRATER (A) – Sky-Eye = Pirates of the Air – Dansk-Svensk – USA 1919

Metropolteatret 18.4

 

13.4.1920

PÅ’EN IGEN DOUGLAS (A) – Say! Young Fellow – Dansk-Svensk – USA 1918

Palads 19.4 samt Metropolteatret 26.4-2.5

 

16.4.1920

HANS FALSKE HUSTRU (A) – One Week of Life – Filmcentralen – USA 1919

Vesterbros Teater 18.4

 

HERRE I EGET HUS (A) – Master of His Home – Dansk-Svensk – USA 1917

Kosmorama 5.5

 

19.4.1920

DEN GAMLE FABRIK (A) – Irrungen – Kinografen – Tyskland 1919

Kinografen 25.4

 

REVOLUTIONS-HELTEN (A) – A White Man’s Chance – Fotorama – USA 1919

Vesterbros Teater 27.4

 

USKYLDIG MISTÆNKT (A) – The Missing Links – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 25.4

 

VIA CRUCIS (A) – Fotorama – Danmark 1920

Panoptikon 28.4

 

VOX POPULI - FOLKETS RØST (A) – The World and Its Woman = The Golden Song – Filmcentralen – USA 1919

World Cinema 28.4

 

20.4.1920

LAVINEN (A) – Fotorama – Danmark 1920

Palads 3.5 samt Panoptikon 10.5-30.5

Repremiere Det Lille Teater 28.6.1923-1.7.1923, Panoptikon 9.7.1926-14.7.1926

 

22.4.1920

EN KVINDES FORTID (A) – Beloved Jim – Biorama – USA 1917

Biorama 25.4

 

23.4.1920

JOMFRUBURET (A) – Das Dreimäderlhaus – Kinografen – Tyskland 1918

Kino-Palæet 30.4

Repremiere Kinografen 28.2.1921-2.3.1921

 

SKÆRGÅRDSFOLK (A) – Hemsöborna – Skandia – Sverige 1919

Victoria 2.5

 

26.4.1920

DØMMER IKKE (A) – Kinografen – Danmark 1919

Kinografen 6.5

 

28.4.1920

PRÆRIE-HÆVN (A) – The Trail to Yesterday – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 2.5 samt Kosmorama 6.5-12.5

 

29.4.1920

COWBOY-BILL (A) – Under Handicap – Fotorama – USA 1917

Panoptikon 9.5

 

30.4.1920

DJÆVLEUNGEN (A) – M’Liss – Skandinavisk Film – USA 1918

World Cinema 2.5

 

1.5.1920

DEN RØDE LANTERNE (A) – The Red Lantern – Filmcentralen – USA 1919

Kino-Palæet 25.5

Repremiere Kinografen (1. del) 1.10.1920-4.10.1920 + (2. del) 5.10.1920-7.10.1920

 

3.5.1920

I DET HEMMELIGE POLITIS TJENESTE (A) – The Woman on the Index – Filmcentralen – USA 1919

Vesterbros Teater 9.5 samt Kosmorama 24.5-30.5

 

PAPA LANGBEN (A) – Daddy Long Legs – Fotorama – USA 1919

Victoria 19.5

Repremiere Panoptikon 29.4.1921-17.5.1921

 

POSTRØVEREN FRA MONTANA (A) – On the Night Stage = The Bandit and the Preacher – Dansk-Svensk – USA 1915

Metropolteatret 9.5

 

4.5.1920

KARIN INGMARSDATTER (A) – Karin Ingmarsdotter – Dansk-Svensk – Sverige 1920

Palads 13.5

 

10.5.1920

INDBRUDDET I CALIFORNIA BANK (A) – The Burglar – Fotorama – USA 1917

Vesterbros Teater 23.5

 

PÅ JAGT EFTER EN HUSTRU (A) – In Bad = Quick Action – Dansk-Svensk – USA 1918

Metropolteatret 16.5

 

13.5.1920

JEG SØGER EN MAND (A) – Romance and Arabella – Fotorama – USA 1919

Kosmorama 23.5

 

14.5.1920

EN MAND OG HANS PENGE (A) – A Man and His Money – Filmcentralen – USA 1919

Palads 19.5

 

17.5.1920

PRÆRIENS SØN (A) – The Man From Montana – Fotorama – USA 1917

Biografteatret 24.5

 

SAMVITTIGHEDSKVALER (A) – Astra – Danmark 1920

Metropolteatret 20.5

 

20.5.1920

HUN HAVDE VÆRET I NEW YORK (A) – Naughty, Naughty! – Dansk-Svensk – USA 1918

Victoria 30.5

 

24.5.1920

DEN RØDE HANDSKE (A) – The Red Glove – Kinografen – USA 1919

1. del: Kinografen 30.5

2. del: Kinografen 31.5-6.6

3. del: Kinografen 7.6-13.6

4. del: Kinografen 14.6-20.6

5. del: Kinografen 21.6-27.6

6. del: Kinografen 28.6-4.7

7. del: Kinografen 5.7-11.7

8. del: Kinografen 12.7-18.7

9. del: Kinografen 19.7-25.7

 

THE WILD WEST (A) – Desert Gold – Fotorama – USA 1919

Vesterbros Teater 30.5

 

26.5.1920

MARCHESA D’ARMIANI (16) – Die Marchesa d’Armiani – Kinografen – Tyskland 1920

Kino-Palæet 10.6 samt Kinografen 26.7-1.8

Repremiere Kinografen 19.12.1921-21.12.1921

 

28.5.1920

OPDAGEREN ANHEIMS STORE MYSTERIUM (A) – Der Fall Clemenceau = Der Fall Dombronowska – Dansk-Svensk – Tyskland 1917

Metropolteatret 2.6

 

31.5.1920

DET DØDE SKIB (A) – Fotorama – Danmark 1918

Panoptikon 13.6

 

DET VANDRENDE LYS (16) – Das wandernde Licht – Fotorama – Tyskland 1916

Vesterbros Teater 6.6

 

MORS DRENG (A) – His Mother’s Boy – Dansk-Svensk – USA 1917

Victoria 11.6

 

3.6.1920

BERIDERENS DATTER (A) – The Sawdust Ring – Dansk-Svensk – USA 1917

Metropolteatret 6.6

 

7.6.1920

KOM IGEN SMITH (A) – Come Again Smith – Fotorama – USA 1919

Vesterbros Teater 13.6 samt Kosmorama 25.6-4.7

 

UROSTIFTEREN (A) – Jinx – Filmcentralen – USA 1919

Biografteatret 13.6

 

ØRKENENS BANDITTER (A) – The Silent Man – Dansk-Svensk – USA 1917

Metropolteatret 14.6

 

11.6.1920

CIRKUSKONGEN (A) – King of the Circus – Kinografen – USA 1920

1. del: Kino-Palæet 20.6

2. del: Kino-Palæet 21.6-27.6

3. del: Kino-Palæet 28.6-4.7

 

12.6.1920

BOMBEN (A) – Bomben – Dansk-Svensk – Sverige 1920

Victoria 24.6

 

14.6.1920

DEN STORE KÆRLIGHED (A) – The Great Love – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 22.6 samt Kosmorama 5.7-11.7

 

HINDUPIGEN (A) – Less Than the Dust – Skandinavisk Film – USA 1916

1. del: Biografteatret 20.6

2. del: Biografteatret 21.6-27.6

 

PAMPLONA FRA HOLLAND (A) – Wooden Shoes – Dansk-Svensk – USA 1917

Kosmorama 24.6

 

15.6.1920

HENDES AMERIKANSKE ÆGTEFÆLLE (A) – Her American Husband = Mr. Butterfly – Dansk-Svensk – USA 1918

Metropolteatret 20.6

 

21.6.1920

SALOONPIGEN (16) – A Man’s Country – Dansk-Svensk – USA 1919

Metropolteatret 27.6

 

23.6.1920

DEN FRYGTELIGE ARV (A) – Hilde Warren und der Tod – Fotorama – USA 1917

Vesterbros Teater 27.6

 

25.6.1920

DEN FORSMÅEDE MISS JACKIE (A) – Jilted Janet – Dansk-Svensk – USA 1918

Victoria 11.7

 

MR. KELLY I PIGEINSTITUTTET (A) – The Book Agent – Fotorama – USA 1917

Panoptikon 4.7

 

28.6.1920

GADENS PIGE (A) – The Painted Soul = The Straight Road – Dansk-Svensk – USA 1915

Metropolteatret 4.7

 

5.7.1920

DIAMANTTYVENES OVERMAND (A) – Hearts or Diamonds? – Dansk-Svensk – USA 1918

Metropolteatret 11.7

 

EDDERKOPPERNE (A) – Die Spinnen = Der goldene See – Fotorama – Tyskland 1919

Vesterbros Teater 11.7 samt Kosmorama 26.7-1.8

 

12.7.1920

CIRKUS MAMMUT (A) – The Biggest Show on Earth – Dansk-Svensk – USA 1917

Victoria 26.7

 

HELTEN FRA SAHARA (A) – The Man Who Turned White – Dansk-Svensk – USA 1919

Metropolteatret 15.7

 

PIGEN FRA DE STORE SKOVE (A) – False Evidence = Madelon of the Redwoods – Fotorama – USA 1919

Vesterbros Teater 18.7 samt Kosmorama 19.7-25.7

 

19.7.1920

MOREL, KÆDENS MESTER (A) – Glanz und Elend der Kurtisanen = Die Kette – Fotorama – Østrig 1920

1. del: Vesterbros Teater 25.7 samt Kosmorama 2.8-8.8

2. del: Vesterbros Teater 26.7-1.8 samt Kosmorama 9.8-15.8

3. del: Vesterbros Teater 2.8-8.8 samt Kosmorama 16.8-22.8

 

PRINSENS KÆRLIGHED (A) – Fotorama – Danmark 1919

Panoptikon 8.8

 

UDENFOR LOVEN (A) – Code of the Yukon – Dansk-Svensk – USA 1918

Metropolteatret 25.7

 

26.7.1920

ILDFLUEN FRA BAXTER CITY (A) – The Firefly of Tough Luck – Dansk-Svensk – USA 1917

Metropolteatret 29.7

 

27.7.1920

HAVETS DRONNING (A) – The Queen of the Sea – Fotorama – USA 1918

Victoria 10.8

 

30.7.1920

EN KVINDES KÆRLIGHED (A) – Back of the Man – Dansk-Svensk – USA 1917

Metropolteatret 1.8

 

31.7.1920

HANS MAJESTÆT KONG DOUGLAS (A) – Reaching for the Moon – Dansk-Svensk – USA 1917

Palads 9.8 samt Metropolteatret 30.8-5.9

 

2.8.1920

DEN HVIDE SLAVEHANDELS KLØR (A) – Daphne and the Pirate – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 7.8

 

DEN LILLE HAVFRUE (A) – A Perfect 36 – Kinografen – USA 1918

Kinografen 8.8

 

4.8.1920

DEN ENLIGE STJERNE (A) – Heart of the Sunset – Kinografen – USA 1918

Kino-Palæet 18.8

 

8.8.1920

HALVBLODSINDIANEREN (A) – The Aryab – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 12.8

 

9.8.1920

MILLIONÆRCHAUFFØREN (A) – The Square Deceiver – Fotorama – USA 1917

Panoptikon 20.8

 

SCENENS BØRN (A) – Kinografen – Danmark 1919

Kinografen 15.8

 

10.8.1920

FISKERBYEN (A) – Fiskebyn – Dansk-Svensk – Sverige 1920

Palads 19.8

Repremiere Colosseum 27.7.1925-2.8.1925, Biografteatret 20.11.1925-22.11.1925, Central 17.5.1926-19.5.1926

 

11.8.1920

ØRKENENS ROSE = ØJE FOR ØJE (A) – Eye for Eye – Fotorama – USA 1918

Victoria 22.8

 

16.8.1920

CANADAS VOVEHALS (A) – Ace High – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 22.8 samt Kosmorama 6.9-12.9

 

FORTIDEN HÆVNER (A) – The Savage Woman – Dansk-Svensk – USA 1918

Metropolteatret 19.8

 

UD I DET BLÅ (A) – Die Fahrt ins Blaue – Kinografen – Tyskland 1919

Kinografen 22.8

Repremiere Kinografen 24.2.1922-26.2.1922

 

18.8.1920

PÅ ÆRENS ALTER (A) – Marriage – Kinografen – USA 1918

Kino-Palæet 31.8

 

20.8.1920

JUVELSKRINETS HEMMELIGHED (A) – Betsy’s Burglar – Dansk-Svensk – USA 1917

Metropolteatret 24.8

 

NYMÅNEN (A) – The New Moon – Dansk-Svensk – USA 1919

Palads 25.8

Repremiere Central 10.5.1926-16.5.1926, Højbro 5.5.1928-6.5.1928

 

21.8.1920

GUDERNES YNDLING (A) – Fotorama – Danmark 1920

Panoptikon 10.9

 

23.8.1920

ALASKAS LOV (A) – The Law of the North – Dansk-Svensk – USA 1918

Victoria 5.9

 

FORBRYDERKONGENS HUSTRU (A) – The Bride of Fear – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 29.8 samt Kosmorama 30.8-5.9

 

25.8.1920

LANDEVEJSGØGLEREN (A) – A Roadside Impresario – Fotorama – USA 1918

Metropolteatret 29.8

 

27.8.1920

AF BORGSLÆGTENS HISTORIE = BORGSLÆGTENS HISTORIE (A) – Fotorama – Danmark 1920

1. del: Palads 6.9 samt Panoptikon 20.9-30.9

2. del: Palads 7.9-13.9 samt Panoptikon 1.10-10.10

Repremiere samlet som ”Borgslægtens historie” Alexandra Teatret 31.7.1925-9.8.1925

 

30.8.1920

ALT PÅ ET KORT (A) – The Turn of a Card – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 2.9 samt Kosmorama 13.9-19.9

 

OH, JOHNNY (A) – Oh, Johnny! – Skandinavisk Film – USA 1918

Biografteatret 5.9

 

31.8.1920

ARGYLE-MYSTERIET = NAT PINKERTONS OVERMAND (A) – The Argyle Case – Dansk-Svensk – USA 1917

Gl. Kongevejs Teater 5.9

 

1.9.1920

BAG FÆNGSLETS PORT (A) – A Heart in Pawn – Kinografen – USA 1919

Kino-Palæet (dobbeltprogram) 15.9 samt Kinografen 18.10-24.10

 

FAR MATHIAS’ DØTRE (A) – Kohlhiesels Töchter – Kinografen – Tyskland 1920

Kino-Palæet (dobbeltprogram) 15.9 samt Kinografen 27.9-3.10

 

3.9.1920

DE GULE DJÆVLE (A) – The New Exploits of Elaine – Fotorama – USA 1915

1. del: Vesterbros Teater 12.9 samt Kosmorama 7.10-17.10

2. del: Vesterbros Teater 13.9-19.9 samt Kosmorama 18.10-24.10

3. del: Vesterbros Teater 20.9-26.9 samt Kosmorama 25.10-31.10

4. del: Vesterbros Teater 27.9-3.10 samt Kosmorama 1.11-7.11

5. del: Vesterbros Teater 4.10-10.10 samt Kosmorama 8.11-14.11

6. del: Vesterbros Teater 11.10-17.10 samt Kosmorama 15.11-21.11

 

6.9.1920

GADETØSEN (A) – The Hoodlum – Skandinavisk Film – USA 1919

Victoria 3.10

 

7.9.1920

SHERLOCK HOLMES (A) – The Midnight Trail – Fotorama – USA 1918

Metropolteatret 12.9

 

8.9.1920

STELLA MARIS (A) – Stella Maris – Skandinavisk Film – USA 1918

World Cinema 12.9

 

13.9.1920

CIRKUSTØSEN (A) – Hoop-La = The Barker – Dansk-Svensk – USA 1918

Metropolteatret 16.9

 

HANS KÆRLIGHED (A) – The Winning Girl – Skandinavisk Film – USA 1919
World Cinema 19.9

 

14.9.1920

KVINDERNES KAMP (A) – Sex = Expiation – Dansk-Svensk – USA 1920

Palads 20.9

 

17.9.1920

DET LILLE UHYRE (A) – The Little Terror – Kinografen – USA 1917

Kino-Palæet (dobbeltprogram) 30.9 samt Kinografen 25.10-27.10

 

SPANSK ELSKOV (A) – The Stronger Vow – Kinografen – USA 1919

Kino-Palæet (dobbeltprogram) 30.9 samt Kinografen 11.10-17.10

Repremiere Kinografen 17.3.1922-19.3.1922

 

20.9.1920

DEN TAPRE BJØRNEJÆGER (A) – Kärlek och björnjakt – Skandinavisk Film – Sverige/Danmark 1920

World Cinema (dobbeltprogram) 3.10 samt Biografteatret 6.11-7.11

 

GUVERNANTEN (A) – Bonds of Love – Filmcentralen – USA 1919

World Cinema (dobbeltprogram) 26.9

 

21.9.1920

HANS NÅDES TESTAMENTE (A) – Hans nåds testamente – Dansk-Svensk – Sverige 1919

Palads (dobbeltprogram) 27.9

 

PÅ SOLSIDEN (A) – Sunnyside – Dansk-Svensk – USA 1919

Palads (dobbeltprogram) 27.9 samt Metropolteatret 5.11-10.11

 

24.9.1920

JAPANERDRENGEN (A) – His Birthright – Dansk-Svensk – USA 1918

Metropolteatret 27.9

 

27.9.1920

HENDES RIGTIGE TYPE (A) – A Lady’s Name – Fotorama – USA 1918

Kosmorama 6.10

 

HVOR NILEN VANDER (A) – Flame of the Desert – Filmcentralen – USA 1919

World Cinema 3.10

 

28.9.1920

DOBBELTMENNESKET = DR. JEKYLL & MR. HYDE (A) – Dr. Jekyll and Mr. Hyde – Skandinavisk Film – USA 1920

Palads 4.10

 

MANDEN FRA DE SORTE BJERGE (A) – The Westerners – Dansk-Svensk – USA 1919

Metropolteatret 3.10

 

1.10.1920

VERDENS HERSKERINDE (A) – Die Herrin der Welt – Kinografen – Tyskland 1919

1. del: Kino-Palæet 17.10

2. del: Kino-Palæet 18.10-3.11

3. del: Kino-Palæet 5.11-23.11

4. del: Kino-Palæet 24.11-8.12

5. del: Kino-Palæet 9.12-22.12

Repremiere Kinografen 14.3.1921-13.4.1921

 

4.10.1920

DEN IDEELLE HUSTRU (A) – Lord and Lady Algy – Filmcentralen – USA 1919

World Cinema 10.10

 

EN MANDS KVINDER (A) – Wives of Men – Kinografen – USA 1918

Victoria 17.10

 

UNDER LYNEKSPRESSENS RUINER (A) – The Female of the Species = The Vampire – Dansk-Svensk – USA 1916

Metropolteatret 10.10

 

5.10.1920

NÅR NEW YORK SOVER (A) – A Daughter of Two Worlds – Dansk-Svensk – USA 1920

Palads 11.10

 

11.10.1920

BARPIGEN FRA ALASKA (A) – Paid in Advance – Dansk-Svensk – USA 1919

Metropolteatret 17.10

 

BROKEN BLOSSOMS (A) – Broken Blossoms – Skandinavisk Film – USA 1919

World Cinema 24.10

 

MANBOEN (A) – The Manxman – Fotorama – England 1916

Panoptikon 21.10

 

12.10.1920

BLINDE ÆGTEMÆND = FRISTEREN (A) – Blind Husbands – Dansk-Svensk – USA 1919

Palads 18.10

 

18.10.1920

EN MODERNE HERKULES (A) – Maciste innamorato – Dansk-Svensk – Italien 1919

Metropolteatret 24.10

 

FOR SEKSLØBERENS DOMSTOL (A) – Revenge – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 24.10 samt Kosmorama 29.11-1.12

 

MISS JACKIE TIL LEJE (A) – Money Isn’t Everything – Dansk-Svensk – USA 1919

Victoria 31.10

 

19.10.1920

GIFT DIG ALDRIG! (A) – Don’t Ever Marry – Fotorama – USA 1920

Palads (dobbeltprogram) 25.10

 

SIR ERNEST SHACKLETONS SIDSTE SYDPOLS-EKSPEDITION (A) – South = Shackleton’s Expedition to the Antarctic – Dansk-Svensk – England/Australien 1919

Palads (dobbeltprogram) 25.10 samt Metropolteatret 1.11-4.11

 

22.10.1920

HAR JEG RET TIL AT TAGE MIT EGET LIV? (A) – Fotorama – Danmark 1920

Panoptikon 7.11

 

25.10.1920

AMERIKANSK FRIERI (A) – You’re Fired – Skandinavisk Film – USA 1919

World Cinema 31.10

 

MYSTERIET PÅ DEN SORTE SKONNERT (A) – The Sea Master – Dansk-Svensk – USA 1917

Metropolteatret 31.10

 

NATTENS RYTTERE (A) – Riders of the Dawn = Desert of Wheat – Fotorama – USA 1920

Vesterbros Teater 31.10 samt Kosmorama 22.11-28.11

 

STAMBULS ROSE (A) – Die Rose von Stambul – Dansk-Svensk – Tyskland 1919

Biografteatret 30.10

 

26.10.1920

THORA VAN DEKEN (A) – Thora van Deken – Fotorama – Sverige 1920

Palads 1.11 samt Panoptikon 8.11-19.11

 

1.11.1920

DEN FLYVENDE HOLLÆNDER (A) – Fotorama – Danmark 1920

1. del: Vesterbros Teater 14.11 samt Kosmorama 2.12-8.12

2. del: Vesterbros Teater 15.11-21.11 samt Kosmorama 9.12-12.12

3. del: Vesterbros Teater 22.11-28.11 samt Kosmorama 13.12-15.12

4. del: Vesterbros Teater 29.11-5.12 samt Kosmorama 16.12-19.12

 

HANS PARISER-HUSTRU (A) – His Parisian Wife – Skandinavisk Film – USA 1919

World Cinema 7.11

 

WHITECHAPEL (A) – Whitechapel = Die Stadt der Enterbten – Kinografen – Tyskland 1920

1. del: Kinografen 7.11

2. del: Kinografen 8.11-14.11

 

2.11.1920

RUNDT KAP HORN (A) – The Mutiny of the Elsinore – Fotorama – USA 1920

Palads 8.11 samt Metropolteatret 18.11-21.11

 

8.11.1920

BJØRNEBJERGENES SKRÆK (A) – Pennington’s Choice – Fotorama – USA 1915

Vesterbros Teater 14.11

 

BODA-KONGEN (A) – Bodakungen – Skandinavisk Film – Sverige 1920

World Cinema 14.11

 

9.11.1920

IND IGEN OG UD IGEN (A) – In Again, Out Again – Dansk-Svensk – USA 1917

Palads 15.11

 

11.11.1920

PRÆRIENS VOVEHALS (A) – Riddle Gawne – Dansk-Svensk – USA 1918

Metropolteatret 17.11

 

15.11.1920

JERNMANDEN (A) – Elmo, the Mighty – Kinografen – USA 1920

1. del: Kinografen 21.11

2. del: Kinografen 22.11-24.11

3. del: Kinografen 25.11-28.11

4. del: Kinografen 29.11-1.12

5. del: Kinografen 2.12-5.12

6. del: Kinografen 6.12-8.12

7. del: Kinografen 9.12-12.12

8. del: Kinografen 13.12-15.12

9. del: Kinografen 16.12-19.12

 

PEGGY FRA VIRGINIA (A) – A Corner in Cotton – Skandinavisk Film – USA 1916

Gl. Kongevejs Teater 22.11

Provinspremiere: 10.9.1920 – Rådhusteatret Randers

 

SØLVSTIMEN (A) – The Silver Horde – Skandinavisk Film – USA 1920

World Cinema 21.11

 

16.11.1920

JOMFRUEN FRA STAMBUL (A) – The Virgin of Stamboul – Dansk-Svensk – USA 1920

Palads 5.12 samt Metropolteatret 20.12-29.12

Repremiere Grand 23.6.1924-29.6.1924, Biografteatret 28.7.1924-31.7.1924

 

18.11.1920

KVINDEN DU GAV MIG (A) – The Woman Thou Gavest Me – Fotorama – USA 1919

Victoria 14.12

 

20.11.1920

DEN LILLE CAFÉ (A) – Le petit café – Fotorama – Frankrig 1919

Panoptikon 30.11

 

22.11.1920

DET STORE LUFTRØVERI (A) – The Great Air Robbery – Dansk-Svensk – USA 1919

Metropolteatret 28.11

 

29.11.1920

DRUKKENSKABENS FORBANDELSE (16) – The Craving = Delirium – Dansk-Svensk – USA 1918

Biorama 1.12

Provinspremiere: 15.11.1920 – Biograf-Teatret Ålborg

 

KÆRLIGHEDS-TYVEN (A) – The Love Burglar – Skandinavisk Film – USA 1919

World Cinema 5.12

Repremiere Biografteatret 6.6.1921-13.6.1921

 

OVERFALDET PÅ TOWN BRIDGE-FARMEN (A) – Go West, Young Man – Filmcentralen – USA 1918

Metropolteatret 5.12

 

1.12.1920

MANDEN, DER SEJREDE (A) – Fotorama – Danmark 1920

Panoptikon 12.12

 

2.12.1920

TROLD KAN TÆMMES (A) – The Brazen Beauty – Dansk-Svensk – USA 1918

Biografteatret 16.12

 

6.12.1920

COWBOY-KONGEN FRA NEW MEXICO (A) – Western Blood – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 12.12 samt Kosmorama 6.1-9.1

 

EN HUSTRUS OFFER (A) – A Wife’s Sacrifice – Fotorama – USA 1916

Biorama 8.12

Provinspremiere: 1.4.1920 – Folkets Hus Odense

 

EROTIKON (A) – Erotikon – Dansk-Svensk – Sverige 1920

Palads 22.12

Repremiere Højbro 17.9.1923-23.9.1923

 

KASERNELIV (A) – Twenty Three and a Half Hours’ Leave – Skandinavisk Film – USA 1919

World Cinema 12.12

 

MADAME BUTTERFLY (A) – Harakiri – Dansk-Svensk – Tyskland 1920

Victoria 14.12

 

MILLY RANKINS HEMMELIGHED (A) – Home = There’s No Place Like Home – Dansk-Svensk – USA 1919

Metropolteatret 12.12

 

13.12.1920

GREV MAX’ CIRKUS-DEBUT (A) – Max als Juxgraf (?) – Fotorama – Tyskland 1919

Vesterbros Teater 19.12 samt Kosmorama 20.12-23.12

 

KVINDEN MED DE TO SJÆLE (16) – The Two-Soul Woman – Dansk-Svensk – USA 1918

Biorama 15.12

Provinspremiere: 13.10.1919 – Biograf-Teatret Ålborg

 

MIN LILLE KOMPAGNON (A) – The Heart of Romance = Her Father’s Money – Fotorama – USA 1918

Panoptikon 21.12

 

PRÆRIENS ROSE (A) – The Hell Cat – Filmcentralen – USA 1918

Metropolteatret 19.12

 

ÆGTESKABS-KONKURRENCEN (A) – Flickorna i Åre – Skandinavisk Film – Sverige 1920

World Cinema 19.12

 

15.12.1920

HANS OG GRETHE (A) – Hansel and Gretel – Fotorama – USA 1919

Victoria 31.12

 

HR. LØJTNANT GEZAS MERITER I GARNISONSBYEN (A) – Gyurkovicsarna – Fotorama – Sverige 1920

Victoria 31.12

 

17.12.1920

ESMERALDA (A) – Esmeralda – Fotorama – USA 1915

Biografteatret 20.12

 

20.12.1920

COWBOY-DETEKTIVEN (A) – Speedy Meade – Skandinavisk Film – USA 1919

World Cinema 23.12

 

FYRSTELIG ELSKOV (A) – Die goldene Krone – Kinografen – Tyskland 1920

Kinografen 28.12

Repremiere Kinografen 28.10.1921-30.10.1921

 

ULOVLIG KÆRLIGHED (A) – Lawless Love = Above the Law – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 26.12

 

22.12.1920

KVINDEN, SOM HUN ER I DAG (A) – To-Day – Fotorama – USA 1917

Panoptikon 11.1

 

23.12.1920

SLAVEJÆGERNE (A) – The Lost City = The Lost City of the African Jungle – Kinografen – USA 1919

1. del: Kino-Palæet 23.1

2. del: Kino-Palæet 24.1-9.2

3. del: Kino-Palæet 10.2-21.2

4. del: Kino-Palæet 22.2-3.3

Repremiere Kinografen 2.5.1921-31.5.1921

 

26.12.1920

CONSTANCES MANICURE-SALON (A) – The Veiled Adventure = The Grey Chiffon Veil – Fotorama – USA 1919

Kosmorama 5.1

 

HANS LILLE PIGE (A) – The Prince Chap – Fotorama – USA 1920

Palads 2.1

 

MAND OG KVINDE (A) – Male and Female – Skandinavisk Film – USA 1919

World Cinema 9.1

 

SUMURUN (16) – Sumurun – Kinografen – Tyskland 1920

Kino-Palæet 25.1 samt Kinografen (1. del) 14.2-20.2 + (2. del) 21.2-27.2

Repremiere Kinografen 21.8.1922-27.8.1922

 

27.12.1920

BRILLANTSKIBET (A) – Das Brillantenschiff – Fotorama – Tyskland 1920

Vesterbros Teater 2.1

 

28.12.1920

EN POKKERS TØS (A) – Peck’s Bad Girl – Filmcentralen – USA 1918

Kinografen 2.1

 

1.1.1921

LYKKENS GALOSCHER (A) – Fotorama – Danmark 1920

Victoria 13.1

 

3.1.1921

DEN HVIDE PÅFUGL (A) – Der weisse Pfau – Kinografen – Tyskland 1920

Kinografen 9.1

 

DØDSNATTEN I TWIN-FORK (A) – The Sagebrusher – Fotorama – USA 1920

Vesterbros Teater 9.1 samt Kosmorama 10.1-16.1

 

GENTLEMAN-TYVEN (16) – The City of Tears – Dansk-Svensk – USA 1918

Biorama 5.1

Provinspremiere: 26.9.1920 – Rådhusteatret Randers

 

NÅR JERNTÆPPET SKILLER (A) – The Safety Curtain – Dansk-Svensk – USA 1918

Palads 10.1 samt Kinografen 26.9-2.10

 

4.1.1921

TYRANNENS HUSTRU (A) – The Faith of the Strong – Dansk-Svensk – USA 1919

Metropolteatret 9.1

 

10.1.1921

DØDNINGEHÅNDEN (A) – The Voice on the Wire – Dansk-Svensk – USA 1917

1. del: Biografteatret 16.1

2. del: Biografteatret 17.1-19.1

3. del: Biografteatret 20.1-23.1

4. del: Biografteatret 24.1-26.1

5. del: Biografteatret 27.1-30.1

6. del: Biografteatret 31.1-2.2

7. del: Biografteatret 3.2-6.2

 

MOD DJÆVLEKLIPPENS BRÆNDING (A) – Breakers Ahead – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 16.1 samt Kosmorama 17.1-23.1

 

REVOLVERHELTEN (A) – The Square Deal Man – Dansk-Svensk – USA 1917

Metropolteatret 16.1

 

STAKKELS JOHANNE (A) – Johanna Enlists – Skandinavisk Film – USA 1918

World Cinema 16.1

 

11.1.1921

TATER ANNE (A) – Fante-Anne – Fotorama – Norge 1920

Palads 16.1

 

12.1.1921

REMBRANDT (A) – Die Tragödie eines Grossen – Fotorama – Tyskland 1920

Panoptikon 19.1

 

14.1.1921

DEN FORSKRUEDE MISS JACKIE (A) – The Square Deal – Dansk-Svensk – USA 1918

Victoria 25.1

 

17.1.1921

BROADWAY-BETJENTEN (A) – Brass Buttons – Dansk-Svensk – USA 1919

Metropolteatret 23.1

 

CARMEN FRA KLONDYKE (16) – Carmen of the Klondyke – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 23.1 samt Kosmorama 24.1-30.1

 

DIAMANTSMUGLERNE FRA EAST RIVER (A) – Duds = The Dud – Filmcentralen – USA 1920

World Cinema 23.1

 

FORBUDEN FRUGT (16) – Posle smerti – Kinografen – Rusland 1916

Kinografen 23.1

 

UNDER MUHAMEDS LOV (A) – The Right to Love – Fotorama – USA 1920

Palads 23.1

 

20.1.1921

INDIANERPIGENS HVIDE MAND (A) – The Squaw Man – Fotorama – USA 1918

Panoptikon 2.2

 

24.1.1921

BLADE AF SATANS BOG (16) – Fotorama – Danmark 1920

Palads 10.2 samt Kosmorama (1. + 2. del) 14.2-20.2 + (3. + 4. del) 21.2-27.2

 

CHICAGOS KVINDELIGE MESTERTYV (A) – The Exquisite Thief – Dansk-Svensk – USA 1919

Metropolteatret 30.1

 

MENNESKE-JÆGEREN (A) – The Man Hunter – Fotorama – USA 1919

Vesterbros Teater 30.1 samt Kosmorama 31.1-6.2

 

RESTAURANT SOLSTRÅLEN (A) – What’s Your Husband Doing? – Skandinavisk Film – USA 1920

World Cinema 30.1

 

26.1.1921

ET FARLIGT FRIERI (A) – Ett farligt frieri – Fotorama – Sverige 1919

Victoria 13.2

 

HAMLET (A) – Hamlet – Kinografen – Tyskland 1921

Kino-Palæet 8.2

Repremiere Kinografen 27.6.1921-3.7.1921

 

31.1.1921

MED SMIL OG REVOLVER (A) – The Man From Painted Post – Dansk-Svensk – USA 1917

Metropolteatret 6.2

 

TROFASTE SUSSIE (A) – True Heart Susie – Skandinavisk Film – USA 1919

World Cinema 6.2

 

UNDERVANDSBÅDENS HEMMELIGHED (A) – The Secret of the Submarine – Fotorama – USA 1915

1. del: Vesterbros Teater 6.2 samt Kosmorama 7.3-13.3

2. del: Vesterbros Teater 7.2-10.2 samt Kosmorama 14.3-16.3

3. del: Vesterbros Teater 11.2-13.2 samt Kosmorama 17.3-20.3

4. del: Vesterbros Teater 14.2-17.2 samt Kosmorama 21.3-26.3

5. del: Vesterbros Teater 18.2-20.2 samt Kosmorama 28.3-30.3

6. del: Vesterbros Teater 21.2-24.2 samt Kosmorama 31.3-3.4

7. del: Vesterbros Teater 25.2-27.2 samt Kosmorama 4.4-6.4

 

3.2.1921

DET STØRSTE I VERDEN (A) – Fotorama – Danmark 1921

Panoptikon 16.2

 

7.2.1921

BAG RAMPENS LYS (A) – Broadway Love – Dansk-Svensk – USA 1918

Biografteatret 13.2

 

DEN STORE SKYGGE (A) – The Way of a Woman – Dansk-Svensk – USA 1919

Metropolteatret 13.2

 

MANDFOLKESKOLEN (A) – Three X Gordon – Fotorama – USA 1918

Kosmorama 13.2

 

PIGEN I OVERALL (A) – Captain Kidd, Jr. – Skandinavisk Film – USA 1917

World Cinema 13.2

 

9.2.1921

BRØDRENE KARAMASOV (A) – Die Brüder Karamasoff – Kinografen – Tyskland 1920

Kino-Palæet 22.2

 

11.2.1921

HAVBUNDENS MÆND (A) – Below the Surface – Dansk-Svensk – USA 1920

Palads 20.2

 

14.2.1921

DAMERNES VEN (A) – Kärlek och hypnotism – Skandinavisk Film – Sverige 1921

World Cinema 20.2

Repremiere Biografteatret 2.5.1921-8.5.1921

 

HAREMS-FYRSTINDEN (A) – La sultane de l’amour – Dansk-Svensk – Frankrig 1919

Victoria 24.2

 

PIGEN FRA LANDEVEJEN (A) – The Girl by the Roadside – Dansk-Svensk – USA 1917

Merry Teatret 17.2

Provinspremiere: 25.5.1920 – Biograf-Teatret Ålborg

 

STORMAGASINETS ASKEPOT (A) – A Mother’s Secret (?) – Dansk-Svensk – USA 1918

Biografteatret 23.2

 

STORMNATTENS FORBANDELSE (A) – The Thuderbolt – Dansk-Svensk – USA 1919

Metropolteatret 20.2

 

15.2.1921

REVOLVERENS SØN (A) – The Road Called Straight – Skandinavisk Film – USA 1919 

Gl. Kongevejs Teater 21.2

 

17.2.1921

FAMILIENS TRADITIONER (A) – Familjens traditioner – Dansk-Svensk – Sverige 1920

Panoptikon 3.3

 

21.2.1921

ET RIGTIGT MANDFOLK (A) – The Wonder Man – Fotorama – USA 1921

Palads 28.2

 

HUMORESQUE (A) – Humoresque – Skandinavisk Film – USA 1920

World Cinema 27.2

 

RÆDSELSØEN (A) – Terror Island – Dansk-Svensk – USA 1920

Metropolteatret 26.2

 

23.2.1921

DE FIRE DJÆVLE (A) – Die Benefiz-Vorstellung der vier Teufel – Kinografen – Tyskland/Danmark 1920

Kino-Palæet 29.3 + 3.4 samt Kinografen 20.4-1.5

Repremiere Kinografen 14.7.1921-20.7.1921 + 22.2.1922-23.2.1922 + 17.5.1923-19.5.1923, Kino-Palæet 22.6.1922-2.7.1922 + 4.8.1922-10.8.1922

 

25.2.1921

HVOR REVOLUTIONEN FLAMMER (A) – Soldiers of Fortune – Fotorama – USA 1919

Victoria 9.3

 

28.2.1921

PRIMADONNAEN FRA NEBRASKAS LILLE TEATER (A) – When Do We Eat? – Fotorama – USA 1918

Kosmorama 6.3

 

PRÆRIENS BEDSTE MAND (A) – The Heart of Texas Ryan = Single-Shot Parker – Fotorama – USA 1917

Vesterbros Teater 6.3 samt Kosmorama 7.4-13.4

 

TIP-TOP MODERNE (A) – Let’s Be Fashionable – Skandinavisk Film – USA 1920

World Cinema 6.3

 

1.3.1921

KØRESVENDEN (16) – Körkarlen – Dansk-Svensk – Sverige 1920

Palads 13.3

 

3.3.1921

BOBBIE FRA BALLETTEN (A) – Bobbie of the Ballet – Kinografen – USA 1916

Kinografen 6.3

 

4.3.1921

BARKEN SYDKORSET (A) – Under Crimson Skies = The Beach Comber – Kinografen – USA 1920

Kino-Palæet 20.3 samt Kinografen 15.4-19.4

Repremiere Kinografen 29.9.1922-1.10.1922

 

SKAL EN HUSTRU TILSTÅ? (A) – The White Lie – Dansk-Svensk – USA 1918

Metropolteatret 8.3

 

SPYT I NÆVERNE OG TAG FAT (A) – The Come-Back – Fotorama – USA 1916

Panoptikon 13.3

 

7.3.1921

EKSPEDITRICEN (A) – The Marriage Price – Skandinavisk Film – USA 1918

World Cinema (dobbeltprogram) 13.3

 

MUNKENS FRISTELSER (A) – Kinografen – Danmark 1921

Kinografen 13.3

 

PADRON-BANDENS STORE KUP (A) – Secret Strings – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 13.3 samt Kosmorama 14.4-20.4

 

RESERVEÆGTEMANDEN (A) – Silkesstrumpan – Skandinavisk Film – Sverige/Danmark 1921

World Cinema (dobbeltprogram) 13.3 samt Biografteatret 18.4-24.4

 

9.3.1921

POLITIKONSTABEL 660 (A) – One of the Finest – Filmcentralen – USA 1919

Metropolteatret 13.3

 

10.3.1921

STORBONDEN FRA TELEMARKEN (A) – Kaksen på Øverland – Dansk-Svensk – Norge 1920

Victoria 17.3

 

14.3.1921

DU SKAL IKKE LADE DIG SKILLE (A) – Don’t Change Your Husband – Fotorama – USA 1919

Panoptikon 31.3

 

I KINESERBYENS DYB (A) – The City of Dim Faces – Skandinavisk Film – USA 1918

World Cinema 20.3 samt Biografteatret 25.4-1.5

 

PESTEN I FLORENS (16) – Die Pest in Florenz – Fotorama – Tyskland 1919

Vesterbros Teater 23.3

 

PIGEN FRA KIOSKEN (A) – Hidden Fires – Filmcentralen – USA 1918

Metropolteatret 18.3

 

15.3.1921

WETONAS HJERTE (A) – The Heart of Wetona – Dansk-Svensk – USA 1919

Palads 21.3

 

18.3.1921

EN MODERNE ROBINSON (A) – Robinson i Skärgården – Dansk-Svensk – Sverige 1920

Victoria 28.3

 

21.3.1921

EN GADENS PIGE (A) – Out of the Storm – Skandinavisk Film – USA 1920

World Cinema 26.3 samt Biografteatret 23.5-26.5

 

POLLY RØDTOP (A) – Polly Redhead – Dansk-Svensk – USA 1917

Kino-Palæet 29.3

 

22.3.1921

SENSATIONS-JOURNALISTEN (A) – The White Circle – Dansk-Svensk – USA 1920

Palads 4.4

 

28.3.1921

KVINDEN REGERER (A) – Herzogin Satanella – Skandinavisk Film – Østrig 1921

World Cinema 3.4

 

UDBRYDERKONGEN (A) – The Grim Game – Fotorama – USA 1919

Vesterbros Teater 3.4 samt Kosmorama 21.4-24.4

 

29.3.1921

DEN PRIMITIVE KVINDE (A) – The Primitive Woman – Fotorama – USA 1918

Victoria 10.4

 

30.3.1921

HÆVNENS TIME (16) – Das Martyrium – Kinografen – Tyskland 1920

Kino-Palæet 10.4 samt Kinografen 1.6-5.6

 

1.4.1921

S-S-S-S-SCH! (A) – The House of Whispers – Fotorama – USA 1920

Panoptikon 17.4

 

4.4.1921

DEN HVIDE TIGER (A) – The Jungle Trail – Fotorama – USA 1919

Vesterbros Teater 10.4

 

INDIANERSTAMMENS SIDSTE (A) – The Last of His People – Dansk-Svensk – USA 1919

Metropolteatret 10.4

 

SKANDALEN I POLITIHUSET (A) – Partners of the Night – Skandinavisk Film – USA 1920

World Cinema 10.4

 

5.4.1921

DANSEN GÅR…! (A) – On with the Dance – Fotorama – USA 1920

Palads 11.4

 

11.4.1921

ANNA BOLEYN (A) – Anna Boleyn – Kinografen – Tyskland 1920

Kino-Palæet 13.5 samt Kinografen 13.6-26.6

Repremiere Kino-Palæet 22.6.1922-2.7.1922

 

DOKTOR CALIGARI (A) – Das Cabinet des Dr. Caligari – Dansk-Svensk – Tyskland 1919

Victoria 17.4

 

HVORFOR BYTTER MANDEN HUSTRU? (16) – Why Change Your Wife? – Skandinavisk Film – USA 1920

World Cinema 24.4

 

LYN-JOCKEYEN (A) – The Whip – Fotorama – USA 1917

Vesterbros Teater 17.4 samt Kosmorama 25.4-1.5

 

MESTERLØGNEREN (A) – Some Liar – Dansk-Svensk – USA 1919

Metropolteatret 17.4

 

12.4.1921

KAPTAJN FLINTS ARV (A) – Treasure Island – Fotorama – USA 1920

Palads 18.4 samt Metropolteatret 24.6-26.6

 

18.4.1921

KETTY FRA VARIETEEN (A) – The Delicious Little Devil – Dansk-Svensk – USA 1919

Metropolteatret 22.4

 

MEXIKANSKE FRIBYTTERE (16) – Betrayed – Fotorama – USA 1917

Vesterbros Teater 24.4

 

MÆRKET FOR LIVET (A) – The Branding Iron – Fotorama – USA 1920

Panoptikon 28.4

 

PROMETHEUS (16) – Fotorama – Danmark 1921

1. del: Victoria 1.5 samt Vesterbros Teater 23.5-29.5

2. del: Victoria 2.5-11.5 samt Vesterbros Teater 30.5-1.6

 

19.4.1921

45 MINUTTER FRA BROADWAY (A) – 45 Minutes from Broadway – Fotorama – USA 1920

Palads 25.4

 

25.4.1921

DJÆVLEØENS HEMMELIGHED (A) – The Fatal Fortune – Dansk-Svensk – USA 1919

1. del: Metropolteatret 1.5

2. del: Metropolteatret 2.5-4.5

3. del: Metropolteatret 5.5-7.5

4. del: Metropolteatret 8.5-11.5

5. del: Metropolteatret 12.5-16.5

6. del: Metropolteatret 17.5-19.5

7. del: Metropolteatret 20.5-22.5

 

EN SKOVTUR TIL VANDS (A) – Baron Olsen – Skandinavisk Film – Sverige 1920

World Cinema (dobbeltprogram) 1.5 samt Biografteatret 27.6-7.7

 

GLADE UNGDOM (A) – Mary’s Ankle – Skandinavisk Film – USA 1920

World Cinema (dobbeltprogram) 1.5 samt Biografteatret 27.5-5.6

 

HÆVNENS LANGE ARM (A) – The Long Arm of the Mannister – Fotorama – USA 1919

Vesterbros Teater 1.5 samt Kosmorama 2.5-8.5

 

26.4.1921

PRÆSTEENKEN (A) – Prästänkan – Dansk-Svensk – Sverige 1920

Palads 2.5

Repremiere Central 24.11.1924

 

2.5.1921

BJERGENES USKREVNE LOV (A) – A Magdalene of the Hills – Fotorama – USA 1917

Vesterbros Teater 8.5

 

3.5.1921

MARIA MAGDALENE (A) – Redenzione – Dansk-Svensk – Spanien/Italien 1919

Palads 8.5

 

9.5.1921

CONSTANCES SKILSMISSE (A) – Happiness a la Mode – Fotorama – USA 1919

Kosmorama 19.5

 

HUN KØBTE EN MAND (A) – She Loves and Lies – Dansk-Svensk – USA 1920

Palads 16.5

 

PENGESKABS-EKSPERTEN = SMARAGD-TYVERIET (A) – By Hook or Crook – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 13.5 samt Kosmorama 20.5-29.5

 

12.5.1921

SPIONEN FRA RICHMOND (A) – Secret Service – Dansk-Svensk – USA 1919

Victoria 20.5

 

16.5.1921

EN MODERNE KAMELIADAME (A) – Arme Violetta – Kinografen – Tyskland 1920

Kino-Palæet 31.5 samt Kinografen 4.7-10.7

 

EN USKYLDIG SYNDERINDE (A) – The Innocent Sinner – Fotorama – USA 1917

Vesterbros Teater 22.5 samt Kosmorama 30.5-5.6

 

17.5.1921

HVORFOR PYNTER KVINDEN SIG? (A) – The Devil’s Passkey – Dansk-Svensk – USA 1920

Palads 23.5

 

PRÆRIENS MYSTERIUM (A) – High Pockets – Skandinavisk Film – USA 1919

Biografteatret 22.5

 

18.5.1921

RØDT, HVIDT OG BLÅT BLOD (A) – Red, White and Blue Blood – Fotorama – USA 1917

Panoptikon 29.5

 

23.5.1921

DEN SORTE SHERIF (A) – Selfish Yates – Dansk-Svensk – USA 1918

Metropolteatret 29.5

 

24.5.1921

MESTERMAN (A) – Mästerman – Dansk-Svensk – Sverige 1920

Palads 31.5

 

30.5.1921

HVAD VILLE DU HAVE GJORT? (A) – The Price of Redemption – Fotorama – USA 1920

Panoptikon 12.6

 

RENDESTENS-ROSEN (A) – The Wicked Darling – Dansk-Svensk – USA 1919

Metropolteatret 5.6

 

1.6.1921

STYRMAND HOLK (16) – Steuermann Holk – Kinografen – Tyskland 1920

Kino-Palæet 21.6 samt Kinografen 18.7-24.7

Repremiere Kinografen 21.10.1921-22.10.1921

 

6.6.1921

DEN GENFUNDNE DATTER (A) – The Return of Mary – Fotorama – USA 1918

Victoria 14.6

 

DOLKEN = AF EN SANGERINDES DAGBOG (A) – A Woman of Impulse – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 12.6

 

EN RIGTIG MONTANA-DRENG (A) – Where the West Begins – Dansk-Svensk – USA 1919

Metropolteatret 12.6

 

MISS SYLVIA AF DET HEMMELIGE POLITI (A) – Sylvia of the Secret Service – Kinografen – USA 1917

Kinografen 12.6

 

13.6.1921

DEN KINESISKE PYJAMAS (A) – The Haunted Pyjamas – Fotorama – USA 1917

Panoptikon 26.6

 

HANS BRYLLUPSNAT (A) – His Bridal Night – Fotorama – USA 1919

Metropolteatret 19.6

 

HANS INDISKE HUSTRU (A) – God’s Law and Man’s – Fotorama – USA 1917

Vesterbros Teater 19.6

 

15.6.1921

MR. WU (A) – Mr. Wu – Kinografen – England 1919

Victoria 26.6

 

20.6.1921

KUN FOR I AFTEN (A) – Just For Tonight – Filmcentralen – USA 1918

Metropolteatret 23.6

 

MILLIONSVINDELEN (A) – The Millionaire’s Doube – Fotorama – USA 1917

Vesterbros Teater 26.6

 

22.6.1921

HERTUG FOR EN DAG (A) – A Stormy Knight – Kinografen – USA 1917

Kino-Palæet (dobbeltprogram) 3.7

 

HØG OVER HØG (A) – Convict 993 – Kinografen – USA 1918

Kino-Palæet (dobbeltprogram) 3.7 samt Kinografen 1.8-4.8

 

27.6.1921

HENDES LYKKEDYR (A) – The Winning of Beatrice – Fotorama – USA 1918

Panoptikon 10.7

 

ISMARKERNES HERSKER (A) – North of Fifty-Three – Fotorama – USA 1917

Vesterbros Teater 3.7

 

MYSTERIET I DET GULE VÆRELSE (A) – The Mystery of the Yellow Room – Dansk-Svensk – USA 1919

Metropolteatret 30.6

 

SYDENS ROSE (A) – Rose of the South – Fotorama – USA 1916

Victoria 5.7

 

4.7.1921

HAREMETS HEMMELIGHED (16) – Haschisch, das Paradies der Hölle – Fotorama – Tyskland 1921

Vesterbros Teater 10.7

 

JERNBANEKONGENS DATTER (A) – The Deadlier Sex – Dansk-Svensk – USA 1920

Metropolteatret 10.7

 

6.7.1921

FORRETNINGS-GENIET (A) – Bill Henry – Dansk-Svensk – USA 1919

Victoria 13.7

 

11.7.1921

DEN TAVSE LØGN (A) – The Silent Lie = Camille of the Yukon = Camille of the North – Fotorama – USA 1917

Vesterbros Teater 17.7

 

GULDRØVERNE I ARIZONA (A) – Borrowed Gold – Dansk-Svensk – USA 1913

Metropolteatret 17.7

 

KUJONEN (A) – Hitting the High Spots – Fotorama – USA 1918

Panoptikon 24.7

 

14.7.1921

GÅ PÅ! (A) – Brave and Bold – Fotorama – USA 1918

Victoria 24.7

 

18.7.1921

FALSKSPILLEREN (A) – The Cold Deck – Dansk-Svensk – USA 1917

Metropolteatret 24.7

 

THI KENDES FOR RET! (A) – In Judgment of... – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 24.7

 

25.7.1921

CARPENTIER - DEMPSEY (A) – Jack Dempsey vs Georges Carpentier – Fotorama – USA 1921

Victoria 21.8 samt Vesterbros Teater 22.8-25.8

 

DETEKTIVENS MESTERSTYKKE (A) – $30,000 – Fotorama – USA 1920

Vesterbros Teater 31.7

 

HVAD KVINDER DRØMMER OM (A) – Castles in the Air – Fotorama – USA 1919

Panoptikon 7.8

 

I KANNIBALERNES KLØR (A) – A Woman of Pleasure – Dansk-Svensk – USA 1919

Metropolteatret 31.7

 

PÅ DØDENS TÆRSKEL (16) – Der Mord ohne Täter – Kinografen – Tyskland 1920

Kinografen 31.7

 

1.8.1921

SPILLEBULEN (A) – High Play – Dansk-Svensk – USA 1917

Metropolteatret 7.8

 

UNDER GLØDELAMPERNES SKIN (A) – The Revolt – Fotorama – USA 1916

Vesterbros Teater 7.8

 

2.8.1921

JOHAN (A) – Johan – Dansk-Svensk – Sverige 1921

Palads 14.8

 

4.8.1921

BJERGKATTEN (A) – Die Bergkatze – Kinografen – Tyskland 1921

Kino-Palæet 18.8 samt Kinografen 29.8-4.9

 

8.8.1921

DET HEMMELIGHEDSFULDE MORD (A) – Autour du mystère – Dansk-Svensk – Frankrig 1920

Metropolteatret 14.8

 

ELSKOVS MAGT (A) – Der Gang in die Nacht – Kinografen – Tyskland 1921

Kinografen 14.8

 

HVORLEDES FÅR JEG MIG EN MAND? (A) – Fuss and Feathers – Fotorama – USA 1917

Panoptikon 21.8

 

SAMFUNDETS MARTYR (16) – Who Shall Take My Life? – Fotorama – USA 1917

Vesterbros Teater 14.8

 

15.8.1921

BRYDERKONGENS PLEJEDATTER (A) – Il pugno del gigante – Dansk-Svensk – Italien 1921

Metropolteatret 21.8

 

DEN BRÆNDEMÆRKEDE KVINDE (A) – The Branded Woman – Dansk-Svensk – USA 1920

Palads 21.8

 

I FALDGRUBEN (A) – Mann über Bord – Kinografen – Tyskland 1921

Kinografen 21.8

 

SEKSLØBER-PAWL (A) – Six-Shooter Andy – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 21.8 samt Kosmorama 22.8-28.8

 

19.8.1921

ORDONNANSEN (A) – L’ordonnance – Kinografen – Frankrig 1920

Kino-Palæet 4.9 samt Kinografen 12.9-18.9

Repremiere Kinografen 26.5.1922-28.5.1922

 

22.8.1921

DEN KYSKE VAMPYR (A) – A Virtuous Vamp – Dansk-Svensk – USA 1919

Victoria 4.9

 

DEN STORE ELSKER (A) – The Great Lover – Filmcentralen – USA 1920

Panoptikon 1.9

 

FANGE NR. 99 (A) – Number 99 – Dansk-Svensk – USA 1920

Metropolteatret 28.8

 

HAVET HÆVNER (A) – Deep Waters – Fotorama – USA 1920

Palads 29.8

 

MANDS STYRKE, KVINDES SVAGHED (16) – Tayna korolevy – Kinografen – Rusland 1919

Kinografen 25.8

 

26.8.1921

ROVFUGLEN (A) – The Bird of Prey – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 4.9 samt Kosmorama 5.9-11.9

 

29.8.1921

FLODENS GÅDE (A) – The Third Generation – Dansk-Svensk – USA 1920

Metropolteatret 4.9

 

2.9.1921

DEN GRØNNE ELEVATOR (A) – Fair and Warmer – Fotorama – USA 1919

Panoptikon 11.9

 

5.9.1921

ARIZONA (A) – Arizona – Dansk-Svensk – USA 1918

Metropolteatret 11.9

 

AVISDRENGEN DINTY (A) – Go and Get It – First National – USA 1920

Victoria 22.9

 

BANDITTEN FRA MONTMARTRE (A) – Die Banditen von Asnières – Fotorama – Tyskland 1920

Vesterbros Teater 11.9 samt Kosmorama 12.9-18.9

 

DEN FRELSENDE ENGEL (A) – Petit ange – Kinografen – Frankrig 1920

Kino-Palæet 20.9

Repremiere Kino-Palæet 8.4.1922

 

EN MODERNE LORELEY (A) – Lorelei of the Sea – Skandinavisk Film – USA 1917

Gl. Kongevejs Teater 11.9

 

KVINDER - OG PENGE = DE, DER BETALER (A) – The Beauty Market – Kinografen – USA 1919

Kinografen 11.9

 

12.9.1921

AFGRUNDEN (A) – The Silent Barrier – Fotorama – USA 1920

Vesterbros Teater 18.9 samt Kosmorama 19.9-25.9

 

DEN ENSOMME ULV (A) – The Lone Wolf’s Daughter – Dansk-Svensk – USA 1919

Metropolteatret 18.9

 

VOR VEN FRITZ (A) – L’ami Fritz – Fotorama – Frankrig 1920

Panoptikon 21.9

 

17.9.1921

FORBUDEN FRUGT (A) – Forbidden Fruit – Skandinavisk Film – USA 1921

World Cinema 25.9

 

19.9.1921

DAMEN MED DEN SORTE MASKE (A) – The Masked Heart – Dansk-Svensk – USA 1917

Metropolteatret 25.9

 

DEN ENSOMME PRÆRIERYTTER (A) – The Lone Star Ranger – Fotorama – USA 1919

Vesterbros Teater 25.9 samt Kosmorama 3.10-9.10

 

RIVALINDEN (A) – Il padrone delle ferriere – Kinografen – Italien 1919

Kinografen 25.9

 

21.9.1921

BLANCHETTE (A) – Blanchette – Dansk-Svensk – Frankrig 1921

Palads 26.9

 

LAVINIA MORLAND (A) – Die Schuld der Lavinia Morland – Kinografen – Tyskland 1920

Kino-Palæet 5.10

Repremiere Kinografen 18.5.1922-21.5.1922

 

22.9.1921

KAN DISSE ØJNE LYVE? (A) – Fotorama – Danmark 1921

Panoptikon 5.1

Repremiere Panoptikon 15.5.1923-3.6.1923 + 17.7.1925-24.7.1925, Alexandra Teatret 29.6.1925-10.7.1925

 

23.9.1921

DANTON (A) – Danton – Dansk-Svensk – Tyskland 1921

Victoria 6.10

Repremiere Vesterbros Teater 3.6.1929-9.6.1929

 

26.9.1921

DRENGEN FRA PINKSTONE (A) – The Big Adventure – Dansk-Svensk – USA 1921

Metropolteatret 29.9

 

FRA DET MØRKE SAN FRANCISCO (A) – Tiger True – Dansk-Svensk – USA 1921

Vesterbros Teater 2.10 samt Kosmorama 10.10-16.10

 

LØGNEN (A) – The Lie – Skandinavisk Film – USA 1918

Gl. Kongevejs Teater 2.10

 

SNEENS BØRN (A) – Isobel = The Trail’s End – Skandinavisk Film – USA 1920

World Cinema 2.10

 

27.9.1921

VOR FÆLLES VEN (A) – FotoramaàKinografenàNordisk – Danmark 1921

Palads 31.10

Repremiere Kinografen 9.7.1928-15.7.1928

 

1.10.1921

VERDENSBRAND (A) – Weltbrand – Fotorama – Tyskland 1921

Folketeatret Århus

Ingen premiere i København

 

3.10.1921

DØDS-ATLETEN (A) – Maciste contro la morte – Dansk-Svensk – Italien 1920

Metropolteatret 9.10

 

EN FJENDE AF SAMFUNDET (A) – The Scoffer – Fotorama – USA 1920

Vesterbros Teater 9.10 samt Kosmorama 17.10-23.10

 

LYKKEDIAMANTEN (A) – April Folly – Skandinavisk Film – USA 1920

World Cinema 9.10

 

6.10.1921

AUGUST DEN STÆRKE - DEN GALANTE KONGES HOF (A) – August der Starke - Der galante König – Kinografen – Tyskland 1920

Kino-Palæet 12.10

 

7.10.1921

MIN VEN, BETJENTEN (A) – Fair Enough – Dansk-Svensk – USA 1918

Victoria 16.10

 

10.10.1921

DØDS-ATLETEN 2. DEL - EN MODERNE SAMSON (A) – Il vaggio di Maciste – Dansk-Svensk – Italien 1920

Metropolteatret 13.10

 

HENDES FORTID = GULDFLUEN (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1921

Kinografen 16.10

 

KISMET (A) – Kismet – Skandinavisk Film – USA 1920

World Cinema 16.10

 

PÅ FLUGT FOR LOVEN (A) – The River’s End – First National – USA 1920

Vesterbros Teater 16.10 samt Kosmorama 31.10-6.11

 

13.10.1921

MANDEN UDEN NAVN (A) – Der Mann ohne Namen – Kinografen – Tyskland 1921

1. del: Kino-Palæet 9.11

2. del: Kino-Palæet 10.11-27.11

3. del: Kino-Palæet 28.11-9.12

4. del: Kino-Palæet 10.12-22.12

Repremiere Kinografen 1.1.1922-27.1.1922

 

14.10.1921

DØDS-ATLETEN 3. DEL - DØDENS OVERMAND (A) – Il testamento di Maciste – Dansk-Svensk – Italien 1920

Metropolteatret 16.10

 

17.10.1921

BROADWAY-TYVEN (A) – The City of Comrades – Filmcentralen – USA 1919

Kinografen 20.10

 

DEN RØDE TRICOT (A) – Pink Tights – Dansk-Svensk – USA 1920

Metropolteatret 23.10

 

FILM, FLIRT OG FORLOVELSE (A) – Filmcentralen – Danmark 1921

World Cinema 13.11 samt Biografteatret 26.12-17.1 + 8.2-12.2

Repremiere Rialto 10.8.1925-16.8.1925

 

MANDS MOD (A) – A Branded Soul – Fotorama – USA 1917

Vesterbros Teater 23.10

 

SKAMPLETTEN (A) – Scherben – Kinografen – Tyskland 1921

Victoria 23.10

 

23.10.1921

APACHEN FRA TOULON (A) – Casacche di cuoio – Kinografen – Italien 1918

Kinografen 27.10

 

24.10.1921

KÆRLIGHEDENS GLOBETROTTER (A) – The Luck of the Irish – Dansk-Svensk – USA 1920

Victoria 3.11

 

PIGEN FRA VÆRELSE NR. 29 (A) – The Girl in No. 29 – Dansk-Svensk – USA 1920

Metropolteatret 30.10

 

28.10.1921

ROTTERNE (A) – Die Ratten – Fotorama – Tyskland 1921

Nørrebros Biografteater (åbningsfilm) 8.11 samt Vesterbros Teater 14.11-20.11

 

31.10.1921

BLANDT WESTENS BANDITTER (A) – The Knickerbocker Buckaroo – Dansk-Svensk – USA 1919

Metropolteatret 6.11

 

CIRKUSKUPLENS HELT (A) – Der Held des Tages – Fotorama – Tyskland 1921

Vesterbros Teater 6.11 samt Kosmorama 7.11-13.11

 

HENDES SYND (A) – Sturmflut des Lebens – Kinografen – Tyskland 1921

Kinografen 13.11

Repremiere Kinografen 17.8.1922-20.8.1922

 

SKANDALEN VED HOFFET (A) – The Slim Princess – Filmcentralen – USA 1920

Biografteatret 5.11

 

1.11.1921

NORDENS NOMADER (A) – Nomads of the North – USA 1920

Palads 7.11

 

4.11.1921

DET GAMLE HJEM (A) – Once to Every Woman – Dansk-Svensk – USA 1920

Victoria 11.11

Repremiere Højbro 31.8.1923-9.9.1923

 

7.11.1921

DE TRE MASKER = KAMÆLEONEN (A) – Das Chamäleon – Fotorama – Tyskland 1920

Vesterbros Teater 13.11 samt Kosmorama 21.11-27.11

 

EN KLONDYKE-HELT (A) – Burning Daylight – Filmcentralen – USA 1920

Metropolteatret 13.11

 

8.11.1921

STUDENTERNES PLEJEDATTER (A) – Carolina Rediviva – Dansk-Svensk – Sverige 1920

Palads 16.11

 

12.11.1921

MADAME X (A) – Madame X – Fotorama – USA 1920

Victoria 25.11

 

14.11.1921

CHRISTIAN WAHNSCHAFFE - UD AF DET GYLDNE BUR (A) – Christian Wahnschaffe 2. Teil: Die Flucht aus dem goldenen Kerker – Fotorama – Tyskland 1921

Kosmorama 20.11

 

DØDSSPRINGET (A) – Die Nacht ohne Morgen – Kinografen – Tyskland 1921

Kinografen 20.11

Repremiere Kinografen 3.12.1922

 

GREV CAGLIOSTRO (A) – Der Graf von Cagliostro – Skandinavisk Film – Østrig/Tyskland 1920

World Cinema 20.11

 

HVAD KVINDER ELSKER (A) – What Women Love – First National – USA 1920

Metropolteatret 20.11

 

17.11.1921

EAST - VEJEN MOD LYSET (A) – Way Down East – United Artists – USA 1920

Palads 28.12

Repremiere Metropol Teatret 12.6.1922-17.6.1922, Palads 22.12.1923-26.12.1923, Grand 29.5.1924-1.6.1924

Synkroniseret version: Palads 8.1.1932-15.1.1932

 

18.11.1921

ROSWOLSKYS ELSKERINDE (A) – Die Geliebte Roswolskys – Kinografen – Tyskland 1921

Kino-Palæet 22.11 samt Kinografen 23.12-30.12 + 27.1-29.1

 

21.11.1921

BYENS HELT (A) – A Small Town Idol – Skandinavisk Film – USA 1921

World Cinema 27.11 samt Biografteatret 20.2-25.2

 

DEN DØDES HÅND (A) – Die Totenhand – Kinografen – Østrig 1921

Kinografen 27.11

 

TYRANNENS FALD (A) – His Own Home Town – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 23.11

 

ÆGTEMAND ELLER IKKE? (A) – Almost a Husband – Filmcentralen – USA 1919

Biografteatret 23.11

 

26.11.1921

ÆRESGÆLD (A) – Ehrenschuld – Kinografen – Tyskland 1921

Victoria 4.12

 

28.11.1921

DEN DØENDE STAD (A) – Die sterbende Stadt – Terra NovaàDansk-Svensk – Tyskland 1921

Regina 7.12 samt Biografteatret 12.12-15.12

 

EN KVINDESKÆBNE (16) – Labyrinth des Grauens – Kinografen – Østrig 1921

Kinografen 18.12

Repremiere Kinografen 4.9.1922-10.9.1922

 

KVINDENS PLIGT (A) – The Woman Gives – First National – USA 1920

Metropolteatret 4.12

 

MANEGENS KONGE (A) – Der König der Manege – Fotorama – Tyskland 1921

Vesterbros Teater 4.12 samt Kosmorama 5.12-11.12

 

MØLLEN (A) – Kvarnen – Skandinavisk Film – Sverige 1921

World Cinema 4.12

 

5.12.1921

FRIBYTTEREN FRA NEW MEXICO (A) – Wolves of the Rail – Dansk-Svensk – USA 1917

Metropolteatret 11.12

 

FÆDRENES SYND (A) – The Call of the Soul – Fotorama – USA 1919

Victoria 13.12

 

HASARD (A) – Blind Man’s Eyes – Fotorama – USA 1919

Vesterbros Teater 11.12

 

KLÆDER SKABER MANDEN (A) – Civilian Clothes – Skandinavisk Film – USA 1920

World Cinema 11.12

 

12.12.1921

DEN FREDLØSE (A) – The Combat – Fotorama – USA 1916

Vesterbros Teater 18.12

 

HALVBLOD (A) – Behold My Wife – Skandinavisk Film – USA 1920

World Cinema 18.12

 

UNDER ØRKENENS SOL (A) – Sahara – Dansk-Svensk – USA 1919

Metropolteatret 15.12

 

14.12.1921

MILLIONÆRERS LEGETØJ (A) – The Plaything of Broadway – Fotorama – USA 1921

Victoria 1.1

 

19.12.1921

KÆRLIGHED OG 20.000 ANDRE TING (A) – The Rookie’s Return – Skandinavisk Film – USA 1920

World Cinema 23.12

 

23.12.1921

DEN ENSOMME RYTTER (A) – When a Man Rides Alone – Dansk-Svensk – USA 1919

Metropolteatret 31.12

 

GOLEM (A) – Der Golem, wie er in die Welt kam – Kinografen – Tyskland 1920

Kino-Palæet 6.1

 

26.12.1921

JEG ER SKYLDIG! (A) – I Am Guilty – Skandinavisk Film – USA 1921

World Cinema 1.1

 

MIN MAND ER SKINSYG (A) – Mrs. Leffingwell’s Boots – Fotorama – USA 1918

Kosmorama 8.1

 

VARIETÉ-PRIMADONNAEN (A) – Bouclette – Biorama – Frankrig 1918

Nørrebros Biografteater 5.1

Repremiere Kosmorama 20.3.1922-26.3.1922

 

27.12.1921

EROBREREN (A) – The Conqueror – Fotorama – USA 1917

Vesterbros Teater 1.1

 

29.12.1921

ZORROS KENDEMÆRKE (A) – The Mark of Zorro – United Artists – USA 1920

Palads 4.1 samt Metropolteatret 23.1-26.1

 

1.1.1922

DE SORTE ROSER (A) – Black Roses – Dansk-Svensk – USA 1921

Metropolteatret 7.1

 

2.1.1922

DET STORE ØJEBLIK (A) – The Great Moment – Paramount – USA 1921

World Cinema 11.1

 

STØVLET KATHRINE (A) – Die Erbin von Tordis – Fotorama – Tyskland 1921

Victoria 15.1

 

SYDLANDSKE NÆTTER (A) – Rio Grande – Fotorama – USA 1920

Vesterbros Teater 8.1 samt Kosmorama 23.1-29.1

 

5.1.1922

DE LANDFLYGTIGE (A) – De landsflyktige – Dansk-Svensk – Sverige 1921

Palads 15.1

 

6.1.1922

EN LYKKERIDDER (A) – En lyckoriddare – Dansk-Svensk – Sverige 1921

Panoptikon 17.1

 

7.1.1922

BLANDT SYDHAVSØERNES KANNIBALER (A) – Shipwrecked Among Cannibals – Kinografen – USA 1920

Kino-Palæet (dobbeltprogram) 20.1 samt Kinografen 13.2-19.2

 

PIGEN MED JAZZ-HJERTET (A) – The Girl With the Jazz Heart – Kinografen – USA 1921

Kino-Palæet (dobbeltprogram) 20.1 samt Kinografen 6.2-12.2

 

8.1.1922

MANDEN FRA NEW YORK (A) – The Man Who Lost Himself – Fotorama – USA 1920

Metropolteatret 12.1

 

9.1.1922

MAHARAJAHEN AF ODAPUR (A) – Die Lieblingsfrau des Maharadscha – Continental – Tyskland 1921

Vesterbros Teater 15.1 samt Kosmorama 16.1-22.1

 

12.1.1922

SOL, SOMMER OG STUDINER (A) – Filmcentralen – Danmark 1922

World Cinema 29.1 samt Biografteatret 5.3-26.3

Repremiere Det Lille Teater 30.7.1925-6.8.1925

 

16.1.1922

HAVDYBETS FARER (A) – Girl of the Sea – Dansk-Svensk – USA 1920

Vesterbros Teater 22.1 samt Kosmorama 30.1-5.2

 

LOTTERI-MANDEN (A) – The Lottery Man – Paramount – USA 1919

Victoria 24.1

 

UDENFOR LOVEN (A) – Outside the Law – Dansk-Svensk – USA 1920

Palads 23.1

Repremiere Biografteatret 1.9.1922-7.9.1922

 

17.1.1922

DEN FORBUDTE BY (A) – The Forbiddden City – Dansk-Svensk – USA 1918

Metropolteatret 22.1

 

18.1.1922

MED KNIPPEL OG HVIDE HANDSKER (A) – Officer 666 – Filmcentralen – USA 1920

Panoptikon 1.2

 

21.1.1922

SLOTTET I POITOU (A) – Mademoiselle de La Seiglière – Kinografen – Frankrig 1921

Kino-Palæet 3.2 samt Kinografen 27.2-1.3

 

23.1.1922

FARS SØN (A) – The Son of His Father – Dansk-Svensk – USA 1917

Nørrebros Biografteater 1.2

 

JERNNÆVEN (A) – Die Todesleiter – Fotorama – Tyskland 1921

Vesterbros Teater 29.1

 

24.1.1922

GYLDNE LILY (16) – The Gilded Lily – Paramount – USA 1921

Palads 30.1

Repremiere Biografteatret 11.9.1922-13.9.1922

 

25.1.1922

ÆGTESKABETS LABYRINT (A) – The Furnace – Dansk-Svensk – USA 1920

Victoria 5.2

 

27.1.1922

EVENTYRET PÅ NATKAFÉEN (A) – Love, Honor and Behave! – Dansk-Svensk – USA 1920

Metropolteatret 31.1

 

30.1.1922

BRASILIANERINDEN (A) – Das Rätsel der Sphinx – Fotorama – Tyskland 1921

Vesterbros Teater 5.2

 

ILDKATTEN (A) – The Fire Cat – Kinografen – USA 1921

Kinografen 5.2

 

31.1.1922

DEN LILLE FRUE I DET STORE HUS (A) – The Little Fool – Filmcentralen – USA 1921

Palads 6.2

Repremiere Biografteatret 22.8.1922-24.8.1922, Grand 18.8.1924-23.8.1924, Central 22.4.1926-25.4.1926, Vesterbros Teater 20.12.1928-23.12.1928

 

2.2.1922

DEN STORE GRØNLANDSFILM (A) – Fotorama – Danmark 1922

Panoptikon 16.3

Repremiere Panoptikon 10.5.1924-14.5.1924

 

4.2.1922

GENTLEMANCHAUFFØREN = GENTLEMANCHAUFFØREN PETER NEYLAND (A) – The Game’s Up – Kinografen – USA 1919

Kino-Palæet (dobbeltprogram) 24.2 samt Kinografen 20.4-23.4

 

SAPPHO (16) – Sappho – Kinografen – Tyskland 1921

Kino-Palæet (dobbeltprogram) 24.2 samt Kinografen 20.3-2.4

Repremiere Kinografen 12.10.1922-15.10.1922 + 10.5.1923-13.5.1923

 

6.2.1922

BJERGFYRSTEN (A) – Der Fürst der Berge – Fotorama – Tyskland 1921

Vesterbros Teater 12.2 samt Kosmorama 13.2-19.2

 

KAZAN (A) – Kazan – Fotorama – USA 1921

Metropolteatret 12.2

 

ØRNEUNGEN (A) – Die Geierwally – Kinografen – Tyskland 1921

Victoria 16.2

 

7.2.1922

ELSKER HVERANDRE (16) – Das Gezeichneten – Fotorama – Tyskland 1922

Palads 13.2 samt Kosmorama 20.2-26.2

 

13.2.1922

JUVELTYVEN (A) – The Mollycoddle – United Artists – USA 1920

Metropolteatret 19.2

 

MILLIONÆR-TYVEN (A) – The Easy Road – Paramount – USA 1921

World Cinema 19.2

 

UNUS - FRIHEDENS FORKÆMPER (A) – Unus, der Weg in die Welt – Fotorama – Tyskland 1921

Vesterbros Teater 19.2 samt Kosmorama 27.2-5.3

 

14.2.1922

BIBELEN – La Sacra Bibbia – Special Film – Italien 1920

1. del (A): Palæ-Biografen (åbningsfilm) 5.3 samt Valby Teater 13.3-25.3, Biografteatret 26.4-4.5

2. del (A): Valby Teater 27.3-6.4

3. del (A): Valby Teater 7.4-12.4

4. del (16): Valby Teater 17.4-20.4

 

EN SOMMERNATSRUS (A) – Midsummer Madness – Fotorama – USA 1920

Palads 20.2

 

17.2.1922

BESKYT DIN DATTER (A) – Sheltered Daughters – Kinografen – USA 1921

Victoria 28.2

 

20.2.1922

DE TRE MUSKETERER (A) – Les trois mousquetaires – Fotorama – Frankrig 1921

1. del: Vesterbros Teater 5.3 samt Kosmorama 27.3-9.4

2. del: Vesterbros Teater 6.3-12.3 samt Kosmorama 10.4-15.4

3. del: Vesterbros Teater 13.3-19.3 samt Kosmorama 17.4-23.4

4. del: Vesterbros Teater 20.3-26.3 samt Kosmorama 24.4-27.4

5. del: Vesterbros Teater 27.3-2.4 samt Kosmorama 28.4-30.4

6. del: Vesterbros Teater 3.4-9.4 samt Kosmorama 1.5-3.5

Samlet version: Colosseum 23.1.1928-28.1.1928 samt Vesterbros Teater 6.2.1928-8.2.1928

 

FORLOVET MED SIN KONE (A) – All the World to Nothing – Dansk-Svensk – USA 1918

Metropolteatret 23.2

 

LYKKENS BAGDØR (A) – Through the Back Door – United Artists – USA 1921

World Cinema 26.2 samt Kosmorama 5.3-11.3

 

21.2.1922

HVEM DØMMER? (A) – Vem dömer? – Dansk-Svensk – Sverige 1921

Palads 1.3

 

25.2.1922

DET INDISKE GRAVMÆLE (A) – Das indische Grabmal – Kinografen – Tyskland 1921

Kino-Palæet 31.3 + 24.4-27.4 samt Kinografen 1.5-17.5

Repremiere Højbro 12.9.1924-21.9.1924 + 7.9.1925-13.9.1925

 

27.2.1922

DEN GLADE CHAUFFØR (A) – Excuse My Dust – Fotorama – USA 1920

Metropolteatret 5.3

 

DEN HJEMLØSE (A) – En vildfågel – Dansk-Svensk – Sverige 1921

World Cinema 5.3 samt Kosmorama 13.3-19.3

Repremiere Højbro 2.11.1923-4.11.1923

 

1.3.1922

ZIGØJNERBLOD (A) – Ilona – Fotorama – Tyskland/Ungarn 1921

Victoria 12.3

 

2.3.1922

MÆRKET PÅ DØREN = DET TREDIE SKUD (A) – The Sign on the Door – Dansk-Svensk – USA 1921

Palads 13.3

 

5.3.1922

TRIXIE FRA BROADWAY (A) – Trixie from Broadway – Fotorama – USA 1919

Panoptikon 16.3

 

6.3.1922

DET LYKKELIGE FORLIS (A) – Lying Lips – Dansk-Svensk – USA 1921

World Cinema 12.3

 

DIAMANTTYVENES KONGE (A) – The Green Flame – Fotorama – USA 1920

Metropolteatret 9.3

 

EN KVINDES SKRIFTEMÅL (16) – Frau Dorothys Bekenntnis – Kinografen – Tyskland 1921

Kinografen 16.3

Repremiere Kinografen 6.10.1922-8.10.1922

 

13.3.1922

KVINDEN, GUD OMVENDTE (A) – The Woman God Changed – Paramount – USA 1921

Victoria 21.3

 

KÆRLIGHEDENS LOV (A) – His Own Law – Fotorama – USA 1920

Metropolteatret 16.3

 

MANDEN FRA SING-SING (A) – The City of Silent Men – Paramount – USA 1921

World Cinema 19.3

 

14.3.1922

CHARLIES PLEJEBARN = CHAPLINS PLEJEBARN = THE KID (A) – The Kid – First NationalàUnited ArtistsàDansk-SvenskàConstantinà Miracle – USA 1921

Palads 10.4 samt Metropolteatret 18.4-9.5, Biografteatret 6.6-18.6

Repremiere Biografteatret 22.6.1925-28.6.1925

Synkroniseret version som ”The Kid - Chaplins plejebarn”: Kino-Palæet 17.7.1957-11.8.1957

1971-version med nykomponeret musik som ”Chaplins plejebarn”: Rialto 14.10.1977-30.10.1977 samt Tivoli Bio 31.10.1977-13.11.1977

Repremiere Vester Vov Vov 26.12.2004-10.1.2005

 

17.3.1922

PIGEN FRA SYDHAVSØEN (A) – Fotorama – Danmark 1922

Panoptikon 5.4

 

20.3.1922

PRÆSTEN I VEJLBY (A) – Fotorama – Danmark 1922

World Cinema 26.3 samt Kosmorama 4.5-14.5

Repremiere Alexandra Teatret 9.6.1925-21.6.1925, Panoptikon 1.8.1925-9.8.1925

 

RÆDSELSNATTEN PÅ KAP MARTIN (A) – Passion’s Playground – First National – USA 1920

Metropolteatret 23.3

Repremiere Biografteatret 8.10.1923-14.10.1923

 

22.3.1922

DEN SIDSTE MOHIKANER (A) – The Last of the Mohicans – Fotorama – USA 1920

Victoria 2.4

 

27.3.1922

EROBRINGENS Ø (A) – The Isle of Conquest – Dansk-Svensk – USA 1919

Metropolteatret 2.4

 

KVINDEHJERTER (A) – The Fighting Chance – Filmcentralen – USA 1920

World Cinema 2.4

 

1.4.1922

EFTER ÅNDERNES BUD (A) – What Happened to Rosa – Filmcentralen – USA 1920

Kino-Palæet (dobbeltprogram) 7.4

Repremiere Kinografen 6.7.1922-9.7.1922

 

SKÆBNENS VEJE (A) – Roads of Destiny – Filmcentralen – USA 1921

Kino-Palæet (dobbeltprogram) 7.4

 

3.4.1922

CLEOPATRA (A) – Cleopatra – Fotorama – USA 1917

World Cinema 15.4

 

GADEN VED FLODEN (A) – Dream Street – United Artists – USA 1917

Metropolteatret 9.4

 

HAVETS SKRÆK (A) – Herren der Meere – Kinografen – Tyskland 1922

Kinografen 19.4

 

HENDES IDEAL (A) – A Girl Named Mary – Paramount – USA 1919

Biografteatret 7.4

 

VAR HUN USKYLDIG? (A) – The World and His Wife – Paramount – USA 1920

Victoria 9.4

 

6.4.1922

EN KARNEVALSRUS (A) – Farsangi mámor – Fotorama – Ungarn 1921

Panoptikon 18.4

 

8.4.1922

MARKENS GRØDE (A) – Markens grøde – Fotorama – Norge 1921

Kino-Palæet 23.4

Repremiere Central 31.5.1923-3.6.1923

 

10.4.1922

CHICHINETTE PÅ AKTIER (A) – Chichinette et Cie – Kinografen – Frankrig 1919

Victoria 18.4

 

HJERTETYVEN (A) – Sick Abed – Paramount – USA 1920

Metropolteatret 17.4

 

MISTÆNKT (A) – Under Suspicion – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 15.4

 

11.4.1922

VALFARTEN TIL KEVLAR (A) – Vallfarten till Kevelaar – Dansk-Svensk – Sverige 1921

Palads 18.4

 

17.4.1922

MANDEN FRA ØRKENEN = I DE LOVLØSES LAND (A) – The Man From Funeral Range – Paramount – USA 1918 

World Cinema 23.4

Repremiere Central 4.1.1924-9.1.1924

 

VESTENS RYTTERKONGE (A) – The Cyclone – Fotorama – USA 1920

Vesterbros Teater 23.4 samt Kosmorama 15.5-21.5

 

19.4.1922

DE NYGIFTE OG TENOREN PÅ FØRSTE SAL (A) – Twin Beds – First National – USA 1920

Panoptikon 30.4

 

HANS LILLE PARISERINDE (A) – Peacock Alley – Filmcentralen – USA 1922

Palads 24.4

 

MADAME POMMERAYES INTRIGER (A) – Die Intrigen der Madame de la Pommeraye – Kinografen – Tyskland 1922

Victoria 27.4

 

24.4.1922

EN KVINDE AF FOLKET (A) – Der ewige Kampf – Kinografen – Tyskland 1921

Kinografen 30.4

 

PÅ KANT MED LOVEN (A) – The Silk-Lined Burglar – Fotorama – USA 1919

World Cinema 30.4

 

SKAL EN MAND TILGIVE? (A) – Should a Husband Forgive? – Fotorama – USA 1919

Vesterbros Teater 30.4

 

25.4.1922

JA ELLER NEJ (A) – Yes or No – First National – USA 1920

Palads 1.5

Repremiere Biografteatret 11.8.1922-17.8.1922

 

28.4.1922

LADY HAMILTON = LADY HAMILTONS LIV OG KÆRLIGHEDSEVENTYR (16) – Lady Hamilton – KinografenàFotorama – Tyskland 1921

Kino-Palæet 25.5 + 3.6 samt Kinografen 19.6-2.7

 

POLLYANNA (A) – Pollyanna – United Artists – USA 1920

Victoria 14.5

 

1.5.1922

ANITA FRA ALASKA (A) – The Kingdom of Love – Fotorama – USA 1917

Vesterbros Teater 7.5

 

LÆGENS PLIGT (A) – For Better, for Worse – Paramount – USA 1919

Panoptikon 14.5

 

8.5.1922

DET STUMME VIDNE (A) – The Silent Woman – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 14.5

 

10.5.1922

APACHEN FRA CAFÉ LA RUE (A) – Die Braut des Apachen = Colombine – Dansk-Svensk – Tyskland 1920

Metropolteatret 14.5

 

11.5.1922

DET STJÅLNE NAVN (A) – Reputation – Fotorama – USA 1921

Palads 15.5

 

15.5.1922

HVOR OPRØRSFANEN VAJER (A) – Under the Yoke – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 21.5

 

I STRAMME TØJLER (A) – Hold Your Horses – Filmcentralen – USA 1921

Panoptikon 22.5

 

SPIONEN FRA MEXICO (A) – Headin’ South – Paramount – USA 1918

Metropolteatret 21.5

 

SYV ÅRS ULYKKE (A) – Seven Years Bad Luck – Dansk-Svensk – USA 1921

Victoria 24.5

 

22.5.1922

EN FORSMÅET KVINDES HÆVN (A) – Kildare of Storm – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 28.5

 

KAMPEN OM EN KVINDE (A) – Partners of the Tide – Dansk-Svensk – USA 1921

Metropolteatret 25.5

 

LUFTPIRATERNE (A) – Die Luftpiraten – Kinografen – Tyskland 1920

Kinografen 25.5

Repremiere Kinografen 18.3.1923

 

23.5.1922

STAKKELS SALLY (A) – Bright Skies – Fotorama – USA 1920

Panoptikon 3.6

 

25.5.1922

EN KARNEVALSNAT (A) – Carnival – Kinografen – England 1921

Victoria 5.6

 

26.5.1922

BRODER MIKA = DAMEN MED MASKEN (A) – Das Mädel mit der Maske – Kinografen – Tyskland 1922

Kino-Palæet 6.6 samt Kinografen 3.7-5.7

Repremiere Kinografen 18.12.1922-19.12.1922

 

29.5.1922

BYENS HELT (A) – This Hero Stuff – Dansk-Svensk – USA 1919

Metropolteatret 3.6

 

HELIOTROP (A) – Heliotrope – Paramount – USA 1920

Kinografen 3.6

 

5.6.1922

EKSPEDITRICEN (A) – Fallen Angel – Fotorama – USA 1918

Panoptikon 18.6

 

KEAN (A) – Kean – Kinografen – Tyskland 1921

Kinografen 11.6

 

STRAFFEFANGENS SKÆBNE (A) – Half a Chance – Fotorama – USA 1920

Vesterbros Teater 11.6

 

6.6.1922

GENERAL CUSTERS SIDSTE KAMP (A) – Bob Hampton of Placer – First National – USA 1921

Victoria 16.6

 

7.6.1922

KVINDEHADEREN (16) – Der Stier von Olivera – Kinografen – Tyskland 1921

Kino-Palæet 21.6 samt Kinografen 10.7-19.7

 

12.6.1922

LETSINDIGE RUTH (A) – The Forbidden Room – Fotorama – USA 1919

Vesterbros Teater 18.6

 

NAPOLEONS ELSKERINDE (16) – Gräfin Walewska – Kinografen – Tyskland 1920

Kinografen 18.6

Repremiere Kinografen 18.2.1923

 

17.6.1922

HANS FØRSTE KÆRLIGHED (A) – The Truant Husband – Kinografen – USA 1921

Victoria 25.6

 

18.6.1922

KÆRLIGHEDS-DETEKTIVEN (A) – Nineteen and Phyllis – First National – USA 1920

Metropolteatret 22.6

 

19.6.1922

DEN STÆRKERES RET (A) – The Kid Is Clever – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 25.6

 

DOVENLA’S (A) – Honest Hutch – Filmcentralen – USA 1920

Panoptikon 25.6

 

26.6.1922

DE SORTE RAVNE (A) – Blackbirds – Kinografen – USA 1920

Victoria 2.7

 

EN COWBOY FRA ASFALTEN (A) – Playing the Game – Paramount – USA 1918

Panoptikon 9.7

 

28.6.1922

NÅR MAN ELSKER (A) – La faute d’Odette Maréchal – Dansk-Svensk – Frankrig 1920

Metropolteatret 4.7

 

3.7.1922

ELDORADO (A) – El Dorado – Special Film – Frankrig 1920

Victoria 9.7

 

NATTENS ULVE (A) – Wolves of the Night – Fotorama – USA 1919

Vesterbros Teater 9.7

 

5.7.1922

PRIVATDETEKTIVEN (A) – Maciste poliziotto – Dansk-Svensk – Italien 1918

Metropolteatret 9.7

 

10.7.1922

BETALT MED LIVET (A) – Five Days to Live – Dansk-Svensk – USA 1922

Metropolteatret 16.7

 

HANS SOMMERFERIE-KÆRESTE (A) – His Bonded Wife – Fotorama – USA 1918

Panoptikon 20.7

 

MANDEN FRA DYBET (A) – The Keys of the Righteous – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 16.7

 

PIGEN I DROSKEN (A) – The Girl in the Taxi – First National – USA 1921

Victoria 16.7

 

17.7.1922

JACKIE PÅ EVENTYR = EN LILLE GUT PÅ EVENTYR (A) – Peck’s Bad Boy – First National – USA 1921

Victoria 13.8

 

KÆRLIGHED OG MEKANIK (A) – The Nut – United Artists – USA 1921

Metropolteatret 23.7

 

MIDNATS-RYTTEREN (A) – Peggy, the Will O’ the Wisp – Fotorama – USA 1917

Vesterbros Teater 23.7

 

20.7.1922

EN MYSTISK ÆGTEMAND (A) – A Full House – Paramount – USA 1921

Kinografen 23.7

 

21.7.1922

DAGENS HELT (A) – The Hidden Spring – Fotorama – USA 1917

Panoptikon 30.7

 

24.7.1922

DE MÆRKEDE (A) – The Deep Purple – Fotorama – USA 1920

Vesterbros Teater 30.7

 

DET TAVSE VIDNE (A) – The Sin That Was His – Dansk-Svensk – USA 1920

Metropolteatret 30.7

 

HUN OFREDE ALT… (16) – Frauenopfer – Kinografen – Tyskland 1922

Kinografen 6.8

 

31.7.1922

EN KAMP FOR LIVET (A) – Three Word Brand – Paramount – USA 1921

Metropolteatret 6.8

 

FRU MARIANNES FRIERE (A) – Fru Mariannes friare – Filmcentralen – Sverige 1921

Biografteatret 6.8

 

PIERETTES LIST (A) – A Successful Adventure – Fotorama – USA 1918

Panoptikon 6.8

 

SLÆGTENS FORBANDELSE (A) – The Family Skeleton – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 6.8

 

1.8.1922

VERDENS HJERTE (A) – Hearts of the World – Paramount – USA 1918

Palads 27.8

Repremiere Grand 29.5.1923-3.6.1923, Højbro 26.9.1923-30.9.1923

 

4.8.1922

DEN SORTE KUVERT (A) – Das schwarze Kuvert – Kinografen – Tyskland 1922

Kino-Palæet 10.8 samt Kinografen 28.8-3.9

 

7.8.1922

AVERTÉR! (A) – It Pays to Advertise – Paramount – USA 1919

Panoptikon 14.8

 

DE GRÅ MÆND (A) – For Freedom – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 13.8 samt Kosmorama 14.8-20.8

 

DEN MASKEREDE RØVER (A) – Six Feet Four – Dansk-Svensk – USA 1919

Metropolteatret 13.8

 

DET BØDES DER FOR… (A) – Das Spiel mit dem Weibe – Kinografen – Tyskland 1922

Kinografen 13.8

 

11.8.1922

FARAOS HUSTRU (A) – Das Weib des Pharo – KinografenàParamount – Tyskland 1922

Kino-Palæet 5.9 samt Kinografen (1. del) 2.10-5.10 + (2. del) 9.10-11.10

Repremiere Rialto 12.9.1925-20.9.1925, Højbro 21.9.1925-25.9.1925, Kinografen 16.2.1931-22.2.1931

 

14.8.1922

DET STORE OPGØR! (A) – The Golden Snare – First National – USA 1921

Metropolteatret 20.8

 

EN PARISER-SKANDALE (A) – L’échéance fatale – Fotorama – Frankrig 1921

Nørrebros Biografteater 20.8 samt Kosmorama 21.8-27.8

 

FJELD-PIGEN = VILDMARKENS DRONNING (A) – The Flower of the North – Fotorama – USA 1921

Vesterbros Teater 20.8

 

SAMMENSVÆRGELSEN I GENUA (A) – Die Verschwörung zu Genua = Fiesco – Kinografen – Tyskland 1921

Kinografen 16.8

 

ZIGØJNERSKEN MIARKA (A) – Miarka, la fille à l’ourse – Fotorama – Frankrig 1920

Victoria 20.8

 

15.8.1922

KITTY FRA KENTUCKY (A) – Heart o’ the Hills – First National – USA 1919

Panoptikon 27.8

 

21.8.1922

DEN FALSKE MILLIONÆR (A) – Always Audacious – Paramount – USA 1921

Metropolteatret 27.6

Repremiere Biografteatret 18.12.1922-23.12.1922

 

PRÆRIE-ULVEN (A) – Rough-Riding Romance – Fotorama – USA 1919

Vesterbros Teater 27.8

 

PÅ FORBUDTE VEJE (A) – Borrowed Clothes – Fotorama – USA 1918

Victoria 27.8

 

28.8.1922

ET DRAMA I POLARISEN (A) – Uncharted Sea – Fotorama – USA 1921

Vesterbros Teater 3.9 samt Kosmorama 4.9-10.9

Repremiere Central 17.9.1923-23.9.1923

 

FLAKKEBJERG-DRENGEN = HITTEBARNET (A) – The Heart of Youth – Paramount – USA 1919

Victoria 7.9

 

HANS GODE GENIUS (A) – Fotorama – Danmark 1922

Panoptikon 10.9

 

STORE FORVENTNINGER (A) – FotoramaàKinografen – Danmark 1922

Palads 14.9 samt Kosmorama 2.10-15.10

Repremiere Central 17.11.1924-23.11.1924, Kinografen 9.3.1928-11.3.1928

 

4.9.1922

DEN RØDE PRINS (A) – Die Tragödie eines verschollenen Fürstensohns = Eine versunkene Welt – Kinografen – Østrig 1922

Metropolteatret 10.9

 

MORMON-PRÆSTEN (A) – Riders of the Purple Sage – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 10.9 samt Kosmorama 11.9-17.9

 

6.9.1922

DEN TRÆTTE DØD (A) – Der müde Tod – Kinografen – Tyskland 1921

Kino-Palæet 25.9

 

8.9.1922

VASKERPIGEN (A) – Suds – United Artists – USA 1920

Victoria 24.9

 

11.9.1922

FLODBØLGEN (A) – Conflict – Fotorama – USA 1921

Metropolteatret 20.9

 

JEG VIL HÆVNE! (A) – The Rainbow Trail – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 17.9 samt Kosmorama 18.9-24.9

 

KÆRLIGHEDENS FANGER (A) – Prisoners of Love – Filmcentralen – USA 1921

Panoptikon 24.9

 

TYREBETVINGEREN I CIRKUS SAMASSANI (A) – Il toro selvaggio – Kinografen – Italien 1919

Kinografen 17.9

Repremiere Kinografen 13.4.1923-15.4.1923

 

15.9.1922

DE TRE MUSKETERER (A) – The Three Musketeers – United Artists – USA 1921

Palads 2.10

Repremiere Grand 7.5.1923-13.5.1923, Biografteatret 14.7.1924-20.7.1924, Højbro 6.12.1929-8.12.1929

 

16.9.1922

HAN, HUN OG HAMLET (A) – Filmcentralen – Danmark 1922

World Cinema 22.10 samt Kinografen 6.11-19.11, Biografteatret 26.12-21.1

Repremiere Højbro 12.8.1925-16.8.1925, Panoptikon 23.10.1925-8.11.1925, Central 30.4.1928-6.5.1928

 

18.9.1922

NAPOLEONS DATTER (A) – Die Tochter Napoleons – Kinografen – Tyskland 1922

Kinografen 28.9

 

VAISENHUSDRENGEN (A) – Fotorama – Danmark 1922

Vesterbros Teater 24.9 samt Kosmorama 23.10-29.10

 

21.9.1922

FATTYS MILLIONER (A) – Brewster’s Millions – Paramount – USA 1921

Metropolteatret 24.9

 

25.9.1922

GULDETS FORBANDELSE (16) – Paying the Piper = Money Mad – Paramount – USA 1921

Victoria 5.10

 

MOLLY PÅ GALE VEJE (A) – Molly of the Follies – Fotorama – USA 1919

Panoptikon 8.10

 

SPANIERINDENS KÆRLIGHED (A) – Passion Flower = Love or Hate – First National – USA 1921

Metropolteatret 1.10

 

TIMEGLASSET (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1922

Biografteatret 28.9

 

VÆRTSHUSET VED MOUNT CASTLE (A) – Fotorama – Danmark 1922

Vesterbros Teater 28.9

 

26.9.1922

KREUTZER-SONATEN (16) – Die Kreutzersonate – Kinografen – Tyskland 1922

Kino-Palæet 10.10 samt Kinografen 16.10-22.10

 

29.9.1922

KAPERGASTEN (A) – Fotorama – Danmark 1922

Vesterbros Teater 1.10

 

2.10.1922

DEN HVIDE MAND (A) – White Oak – Paramount – USA 1921

Metropolteatret 8.10

Repremiere Kosmorama 2.3.1923-4.3.1923

 

MÅLET NÅET! (A) – Fotorama – Danmark 1922

Vesterbros Teater 4.10

 

3.10.1922

DER VAR ENGANG (A) – Dansk-Svensk – Danmark 1922

Palads 30.10

Repremiere Højbro 18.6.1923-20.6.1923, Central 17.1.1927-21.1.1927

 

5.10.1922

FRA STORBYENS DYB (A) – The Redemption of Dave Darcey – Fotorama – USA 1916

Vesterbros Teater 8.10

 

6.10.1922

PENGE OG PENGE (A) – Die fünf Frankfurter – Victoria – Tyskland 1922

Victoria 15.10

 

9.10.1922

DØDSSEJLEREN (A) – The Scuttlers – Fotorama – USA 1920

Metropolteatret 15.10

 

SVIGT IKKE DIT BARN! (A) – The Woman and the Law – Fotorama – USA 1918

Panoptikon 22.10

 

UVEJRSNATTEN I SYDHAVET (A) – The Adorable Savage – Fotorama – USA 1920

Vesterbros Teater 15.10

 

11.10.1922

STORMEN (A) – The Storm – Fotorama – USA 1922

Kino-Palæet 10.11 samt Kinografen 27.11-2.12

Repremiere Kino-Palæet 14.5.1924-18.5.1924

 

16.10.1922

EN PRÆRIENS MANDFOLK (A) – Shod with Fire – Fotorama – USA 1920

Vesterbros Teater 22.10 samt Kosmorama 30.10-5.11

 

PHROSO = FALSK SPIL (A) – Phroso – Victoria – Frankrig 1922

Victoria 24.10

Repremiere Biografteatret 2.7.1923-5.7.1923

 

UNGT BLOD (A) – Les ailes s’ouvrent – Frankrig 1921

Nørrebros Biografteater 22.10

 

23.10.1922

DET FORSVUNDNE HUS (A) – Das verschwundende Haus – Kinografen – Tyskland 1922

Kinografen 29.10

 

EN REKLAMEHUSTRU (A) – Her Husband’s Trademark – Paramount – USA 1922

World Cinema 29.10

 

MARIA TUDOR (A) – Maria Tudor – Fotorama – Tyskland 1920

Vesterbros Teater 27.10

 

POTTEPLANTEN (A) – Fotorama – Danmark 1922

Panoptikon 2.11

 

REJSEN TIL AMERIKA (A) – My Boy – First National – USA 1921

Metropolteatret 3.11

 

25.10.1922

SKÆBNEN (A) – Destinée – Victoria – Frankrig 1922

Victoria 5.11

 

30.10.1922

DEN SØMAND HAN MÅ LIDE (A) – Cappy Ricks – Paramount – USA 1921

World Cinema 5.11

 

SKANDALEN I PROVINSEN (A) – Home Talent – First National – USA 1921

Vesterbros Teater 5.11 samt Kosmorama 6.11-12.11

 

STEFAN HÜLLERS ED (A) – Der Eid des Stephan Huller – Kinografen – Tyskland 1921

Kinografen 5.11

 

31.10.1922

FANGEN PÅ ZENDA (A) – The Prisoner of Zenda – Filmcentralen – USA 1922

Palads 7.11 samt Vesterbros Teater 11.12-19.12

Repremiere Grand 23.5.1923-28.5.1923

 

3.11.1922

PRÆSTENS DØTRE (A) – The Turn of the Road – Paramount – USA 1919

Panoptikon 9.11 samt Kosmorama 20.11-26.11

 

4.11.1922

NATTENS SKYGGER (A) – What’s Your Hurry? – Paramount – USA 1920

Metropolteatret 9.11

 

6.11.1922

MANDEN AF STÅL (A) – The Speed Maniac – Fotorama – USA 1919

Vesterbros Teater 12.11 samt Kosmorama 13.11-19.11

 

SHEIKEN (A) – The Sheik – Paramount – USA 1921

World Cinema 12.11

Repremiere Central 18.8.1923-2.9.1923 + 23.1.1924-10.2.1924, Biografteatret 10.9.1923-16.9.1923, Højbro 1.10.1923-14.10.1923 + 15.3.1924-16.3.1924 + 25.2.1925-1.3.1925

Synkroniseret version: Kinografen 6.10.1938-12.10.1938

 

UNDER TO FLAG (A) – Under Two Flags – Fotorama – USA 1920

Victoria 19.11

Repremiere Biografteatret 5.3.1923-10.3.1923

 

7.11.1922

HEKSEN (16) – Häxan – Dansk-SvenskàAtlantic – Sverige 1922

Palads 27.11

Synkroniseret version: Dagmar 3.3.1941-3.4.1941

Repremiere Camera 31.5.1968-27.6.1968

 

10.11.1922

BLANDT NEW YORKS APACHER (A) – Stranger Than Fiction – First National – USA 1920

Metropolteatret 16.11 samt Kosmorama 1.1-4.1

 

DEN SIDSTE AF SLÆGTEN (A) – Fotorama – Danmark 1922

Panoptikon 22.11

 

11.11.1922

AFGRUNDEN (A) – Der Absturz – Kinografen – Tyskland 1922

Kino-Palæet 28.11 samt Kinografen 20.12-31.12

Repremiere Kinografen 23.8.1923-26.8.1923

 

13.11.1922

ANATOLS KÆRLIGHEDSAFFÆRER (A) – The Affairs of Anatol = A Prodigal Knight – Paramount – USA 1922

World Cinema 18.11

 

EVENTYRERSKEN FRA MONTE CARLO (A) – Die Abenteurin von Monte Carlo – Fotorama – Tyskland 1921

1. del: Vesterbros teater 19.11

2. del: Vesterbros Teater 20.11-23.11

3. del: Vesterbros Teater 24.11-26.11

 

15.11.1922

BLACK BEAUTY = FOR SIN BRODERS ÆRE (A) – Black Beauty – Fotorama – USA 1921

Palæ-Biografen (genåbning) 21.11

 

17.11.1922

EN COWBOYS EVENTYR (A) – Fightin’ Mad – Filmcentralen – USA 1921

Metropolteatret 23.11 samt Kosmorama 8.1-14.1

 

20.11.1922

ANNA KARENIN (A) – Anna Karenina – Kinografen – Tyskland 1920

Kinografen 26.11

Repremiere Kinografen 12.3.1923-15.3.1923

 

HANS HØJHED MORER SIG (A) – Son altesse – Victoria – Frankrig 1922

Victoria 26.11

 

MELLEM MUNTRE MUSIKANTER (A) – Filmcentralenà  – Danmark 1922

World Cinema 17.12 samt Kinografen 1.1-14.1, Vesterbros Teater 1.1-10.1

Repremiere Biografteatret 1.9.1923-9.9.1923, Det Lille Teater 18.5.1926-21.5.1926, Kastrup 22.2.1970

 

22.11.1922

FRIE FUGLE = KUNSTNERBLOD (A) – Fotorama – Danmark 1922

Det Lille Teater (åbningsfilm) 3.12

Repremiere Panoptikon 18.7.1924-31.7.1924 + 20.8.1925-26.8.1925

 

MANDEN FRA BJERGENE = HIMMELLODSEN (A) – The Sky Pilot – First National – USA 1921

Palæ-Biografen 28.11

 

23.11.1922

ET LIVLIGT PIGEBARN (A) – Ann’s Finish – Dansk-Svensk – USA 1918

Panoptikon 3.12 samt Kosmorama 18.12-23.12

 

27.11.1922

DRAMAET I CIRKUS CARRÉ (A) – Jimmy, ein Schicksal von Mensch und Tier – Fotorama – Tyskland 1922

Biografteatret 3.12

 

MENNESKEHJERTER (A) – Human Hearts – Fotorama – USA 1922

Victoria 7.12

 

UNDERVANDS-PIRATERNE (A) – Wet Gold – Filmcentralen – USA 1921

Vesterbros Teater 3.12 samt Kosmorama 11.12-17.12

 

28.11.1922

DRONNINGENS ELSKEDE = JARLEN AF ESSEX (A) – Der Graf von Essex – Dansk-Svensk – Tyskland 1920

Palads 4.12

 

REVOLUTIONSHELTEN (A) – Serenade – First National – USA 1921

Metropolteatret 3.12

 

29.11.1922

FAMILIEN ROQUEVILLARD (A) – Les Roquevillard – Kinografen – Frankrig 1922

Kino-Palæet 6.12

 

KORPIGENS EVENTYR (A) – Two Weeks – First National – USA 1920

Kosmorama 10.12

 

4.12.1922

INGENIØRSNILLE MOD NATURKRÆFTER = BROEN (A) – The Iron Trail – United Artists – USA 1921

Vesterbros Teater 10.12

 

KVINDEN, DER FRYGTEDE… (A) – The Fear Woman – Filmcentralen – USA 1919

Panoptikon 12.12

 

LYSET I NATTEN (A) – At the End of the World – Paramount – USA 1921

Kinografen 10.12

 

PRÆRIERYTTEREN (A) – Prairie Trails – Fotorama – USA 1920

Metropolteatret 10.12

Repremiere Biografteatret 7.5.1925-10.5.1925

 

SLÆGTENS YNGSTE (A) – Little Lord Fauntleroy – United Artists – USA 1921

Det Lille Teater 14.12

 

5.12.1922

DAVID COPPERFIELD (A) – David Copperfield – FotoramaàKinografenàNordisk – Danmark 1922

Palads 29.1 samt Panoptikon 19.2-4.3, Kosmorama (sidste film) 5.3-2.4

Repremiere Central 31.10.1923-4.11.1923, Panoptikon 25.2.1924-28.2.1924 + 9.6.1924-15.6.1924 + 4.2.1925-15.2.1925, Højbro 3.12.1926-5.12.1926, Reprise Teatret 8.4.1968-11.4.1968

 

7.12.1922

DA JIMMY BLEV VOKSEN = SVINDLERNE FRA CALIFORNIEN (A) – The Flame of Youth = The Fire of Youth – Kinografen – USA 1917

Kino-Palæet (dobbeltprogram) 13.12

 

MED AMOR VED RATTET (A) – Amor am Steuer – Kinografen – Tyskland 1921

Kino-Palæet (dobbeltprogram) 13.12

Repremiere Kinografen 1.3.1923-4.3.1923

 

8.12.1922

1001 NAT = TUSIND OG EN NAT (A) – Les contes de mille et une nuits – Dansk-Svensk – Frankrig 1921

Victoria 23.12

Repremiere Biografteatret 25.6.1923-1.6.1923

 

11.12.1922

DOLLAR-BRUDEN (A) – The Wonderful Thing – First National – USA 1921

Metropolteatret 17.12

 

EVENTYRET OM HANS OG KÆMPEN (A) – Jack and the Beanstalk – Fotorama – USA 1917

Palæ-Biografen 17.12 + 21.12-22.12

 

SKYGGEN - JOE DEEBS SIDSTE BEDRIFT (A) – Der lebende Schatten = Der Schatten – Kinografen – Tyskland 1918

Kinografen 17.12

 

14.12.1922

VANINA (A) – Vanina oder Die Galgenhochzeit = Vanina Vanini – Kinografen – Tyskland 1922

Kino-Palæet 22.12 samt Kinografen 15.1-21.1

 

15.12.1922

KATHARINA II AF RUSLAND (A) – Katharina die Grosse – Dansk-Svensk – Tyskland 1920

Det Lille Teater 23.12

 

18.12.1922

ET DRAMA PÅ HAVET (A) – The Lotus Eater – First National – USA 1921

Metropolteatret 23.12

 

LØRDAG AFTEN (A) – Saturday Night – Paramount – USA 1922

World Cinema 26.12

 

20.12.1922

PRÆRIENS SØN (A) – True Blue – Fotorama – USA 1918

Vesterbros Teater 31.12 samt Kosmorama 16.2-22.2

 

23.12.1922

BØRNENE FRA PARIS (A) – Les deux gamines – Dansk-Svensk – Frankrig 1921

1. del: Kino-Palæet 16.1 + 20.1 samt Kinografen 8.2-14.2

2. del: Kino-Palæet 17.1-1.2 samt Kinografen 15.2-17.2

 

26.12.1922

KAMELIADAMEN (A) – Camille – Filmcentralen – USA 1921

Det Lille Teater 7.1 samt Kosmorama 12.2-15.2

Repremiere Central 8.10.1923-14.10.1923, Højbro 15.10.1923-18.10.1923

 

MADAM ANDERSSONS KALLE (A) – Anderssonskans Kalle – Dansk-Svensk – Sverige 1922

Victoria 7.1 samt Biografteatret 5.2-11.2

 

PÅ LIVET LØS (A) – When the Clouds Roll By – United Artists – USA 1919

Metropolteatret 31.12

Repremiere Biografteatret 1.8.1924-3.8.1924 + 11.5.1925-17.5.1925

 

27.12.1922

PAPA UNGKARL (A) – The Bachelor Daddy – Paramount – USA 1922

World Cinema 1.1

 

1.1.1923

KAPERKAPTAJNEN (A) – Moran of the Lady Letty – Paramount – USA 1922

World Cinema 7.1

Repremiere Central 11.6.1923-22.6.1923, World Cinema 26.12.1923-1.1.1924, Højbro 14.1.1924-20.1.1924, Biografteatret 4.2.1924-10.2.1924

 

SKUDDET I NATTEN (A) – Wild Honey – Fotorama – USA 1922

Metropolteatret 7.1

 

3.1.1923

DANSERINDEN FRA PARIS (A) – The Rage of Paris – Fotorama – USA 1921

Panoptikon 11.1

Repremiere Central 12.7.1926-14.7.1926

 

8.1.1923

AF SKADE BLI’R MAN… (A) – Experience – Paramount – USA 1921

World Cinema 14.1

 

DE ULYKKELIGE (A) – Les Misérables – Fotorama – USA 1917

Det Lille Teater 21.1

 

EKSPEDITRICEN FRA STORMAGASINET (A) – The Bait – Paramount – USA 1921

Metropolteatret 14.1

 

UNGDOM (A) – Jugend – Victoria – Tyskland 1922

Victoria 14.1

 

11.1.1923

BERLINER-APACHEN (A) – Julot der Apache – Fotorama – Tyskland 1921

Vesterbros Teater 14.1

 

15.1.1923

BLANDT BYENS BØRN (A) – Filmcentralen – Danmark 1922

World Cinema 11.2 samt Kinografen 19.2-25.2

Repremiere Højbro 5.6.1923-7.6.1923

 

ENE MOD ALLE (A) – The Texan – Fotorama – USA 1920

Metropolteatret 21.1

Repremiere Biografteatret 27.9.1923-30.9.1923

 

EN SELFMADE MANDS HISTORIE (A) – Class and No Class – Victoria – England 1921

Victoria 21.1

 

LOVENS SPORHUNDE (A) – The Love Flower – United Artists – USA 1920

Vesterbros Teater 21.1

 

MANDEN BAG SEKSLØBEREN (A) – One Dollar Bid – Dansk-Svensk – USA 1918

Kosmorama 21.1

 

19.1.1923

PAN (A) – Pan – Fotorama – Norge 1922

Panoptikon 28.1

 

22.1.1923

EFTER FORESTILLINGEN (A) – After the Show – Paramount – USA 1921

Biografteatret 27.1

 

EN TUR PÅ LANDET (A) – Down on the Farm – United Artists – USA 1920

Kosmorama 31.1

 

FORSØM IKKE DIN HUSTRU (A) – The Blindness of Divorce – Fotorama – USA 1918

Det Lille Teater 30.1 samt Kosmorama 1.2-7.2

 

KAN KÆRLIGHED DRÆBES? (A) – Die Macht der Versuchung – Kinografen – Tyskland 1922

Kinografen 28.1

 

MANEGENS BØRN (A) – Her Elephant Man – Fotorama – USA 1920

Vesterbros Teater 28.1

 

MRS. BLACKMORES HEMMELIGHED (A) – Courage – First National – USA 1921

Metropolteatret 28.1

 

SMUKKE VEN (A) – The Butterfly Man – Victoria – USA 1920

Victoria 28.1

 

29.1.1923

813 - ARSÈNE LUPINS BEDRIFTER (16) – 813 – Victoria – USA 1920

Victoria 7.2

 

HJERTEBETVINGEREN (A) – The Bonded Woman – Paramount – USA 1922

Royal Teatret 4.2

Provinspremiere: 26.12.1922 – Vesterbros Biografteater Ålborg

 

KÆRLIGHED MÅ DER TIL! (A) – Lessons in Love – First National – USA 1921

Panoptikon 8.2 samt Kosmorama 26.2-1.3

 

MACISTE OG BARNERØVERNE (A) – Maciste und die Tochter des Silberkönigs – Kinografen – Tyskland/Italien 1922  

Kinografen 7.2

 

NEVADAMANDEN = MANDEN FRA NEVADA (A) – The Toll Gate – Paramount – USA 1920

Metropolteatret 4.2

 

STEPPERNES HERSKER (A) – Le roi de Camargue – Fotorama – Frankrig 1922

Vesterbros Teater 4.2

 

30.1.1923

PETER DEN STORE (16) – Peter der Grosse – Fotorama – Tyskland 1922

Palads 5.2

 

31.1.1923

DRENGEN, DER BLEV MAND (A) – Tol’able David – First National – USA 1921

Det Lille Teater 7.2 samt Central 25.3-31.3

 

2.2.1923

HIMMELHUNDEN (A) – Sure-Fire Flint – Kinografen – USA 1921

Kino-Palæet 11.2 samt Kinografen 5.3-11.3

 

5.2.1923

DET STØRSTE AF ALT (A) – Love’s Redemption – First National – USA 1921

Metropolteatret 11.2

 

MANDEN MED STÅLNERVERNE (A) – Der Mann aus Stahl – Fotorama – Tyskland 1922

Vesterbros Teater 11.2

 

6.2.1923

DE FIRE RYTTERE (A) – The Four Horsemen of the Apocalypse – Filmcentralen – USA 1921

Palads 19.2 samt Central 12.3-24.3

Repremiere Højbro 21.6.1923-1.7.1923, Biografteatret 5.11.1923-15.11.1923

 

8.2.1923

MADSALUNE (A) – Fotorama – Danmark 1923

Det Lille Teater 18.2

 

SPAR ES (A) – Pique Ass – Victoria – Tyskland/Ungarn 1922

Victoria 13.2

 

9.2.1923

ATLANTIS (A) – L’Atlantide – Dansk-Svensk – Frankrig/Belgien 1921

Panoptikon 18.2

 

12.2.1923

DAMERNES PARADIS (A) – Zum Paradies der Damen – Kinografen – Tyskland 1922

Kino-Palæet 19.2

 

DEN KLARER JEG! (A) – Leave It to Me – Fotorama – USA 1920

Metropolteatret 18.2

 

20 ÅR EFTER (A) – Vingt ans après – Fotorama – Frankrig 1922

1. del: Vesterbros Teater 18.2

2. del: Vesterbros Teater 19.2-22.2

3. del: Vesterbros Teater 23.2-25.2

4. del: Vesterbros Teater 26.2-27.2

 

VÆDDELØBSHELTEN (A) – Across the Continent – Paramount – USA 1922

World Cinema 18.2

Repremiere Højbro 20.4.1923-22.4.1923

 

14.2.1923

STORMNATTEN (A) – The Man Who Married His Own Wife – Fotorama – USA 1922

Victoria 21.2

 

17.2.1923

SANDHEDEN OM ÆGTEMÆND (A) – The Truth About Husbands – First National – USA 1920

Central (åbningsfilm) 23.2

 

19.2.1923