Biografmuseet's Formål:

"At dokumentere i tekst, illustrationer, video og billeder, alle danske biografer, som historien nu har udviklet sig igennem mere end 130 år - fra den første pionerbiograf i 1896 til den sidste nye superbiograf."

Forord | Ris & Ros
Ansvar | Kontakt
 

BIOGRAFER
Oversigt | Status
København | Omegn
Nordsjælland
Vest, Midt & Syd
Bornholm
Møn, Bogø
Lolland & Falster
Fyn, Thurø, Tåsinge
Langeland & Ærø
Sydjylland | Øst
Midt-Vest | Nord

Diverse | Rejse
Drive-In og Open Air

PIONERBIOGRAFER
Oversigt | Kalender
Panorama Kinoptikon
Panorama Hafnia

Biografpionererne
Drejemændene

7OMM FORMATET
Historie | Biografer
Film | Maskiner
3 Falke Bio
Kinopalæet
Imperial Bio

FILM & SYSTEMER:
1895 Bioscop
1952 Cinerama
1953 CinemaScope
1953 Widescreen
1954 Panavision
1954 VistaVision
1955 Todd-AO
1957 Ultra Panavision 70
1958 Cinemiracle
1959 Super Panavision 70
1959 Super Technirama 70
1961 Sovscope 70
1963 7OMM Blow-Up
1966 Dimension 150
1970 IMAX / Omnimax
1972 Pik-A-Movie
1974 Cinema 180
1974 Sensurround
1984 Showscan
2018 Magellan 65

NYHEDER

• 2027 | 2026 | 2025
2024 | 2023 | 2022
2021 | 2020 | 2019
2018 | 2017 | 2016
2015 | 2014 | 2013
2012 | 2011 | 2010
2009 | 2008 | Arkiv

BIBLIOTEK
Stumfilm 1896-1930
Premierer 1911-2020
Filmannoncer
Biografdrift Annoncer
Film- og Kinoteknik
Teknikkalender
Store Lærreder
Holger Pind
Stoleplaner
Interview | Farvel
Filmfestival
Det Store Udland
Olsen Banden
 

Åbnet 1. januar 2005

Copyright © 1985 - 2070 "biografmuseet.dk". Alle rettigheder forbeholdes.
 


Besøg også in70mm.com om 70mm film, Cinerama og alle de store filmformater

in70mm.com
 

Glumsø Biografteater / Glumsø Biograf / Glumsø Bio og Kulturhus

Tilbage til forsiden
Skrevet af: Jan Kronbach-AndersenDato: 24.03.2006
Glumsø Bio og Kulturhus på en kold januardag i 2026. Foto: Thomas Hauerslev

Glumsø Biografteater / Glumsø Biograf / Glumsø Bio og Kulturhus
Østergade 16

Åbnet 17.07.1923 -

Tirsdag d. 17. juli 1923 åbnede Glumsø Biografteater, og med undtagelse af et par mindre moderniseringsperioder har der været vist film uafbrudt siden. I 83 år har et utal af filmruller således kørt over lærredet, hvilket har betydet mange dejlige oplevelser for flere generationers publikum.

• Gå til galleri Glumsø Biograf og kulturhus, 3. januar 2026
• Gå til mere om Glumsø Bio

Det begyndte i De brølende Tyvere. 1. Verdenskrig var kommet på afstand; der var arbejdsløshed, og det var småt i mange henseender, men man besad optimisme og tillid til tiden. Det gjaldt også i stationsbyen Glumsø, beliggende mellem Ringsted og Næstved. Her fik fem af stedets driftige borgere ideen til en biograf og dannede Interessentskabet Glumsø Biografteater. Bevilling opnåedes og der blev bygget. Ikke noget pompøst byggeri, men funktionsdygtigt til formålet og med en særdeles fin akustik. Selv stod Interessentskabet for den daglige drift: Barber Larsen solgte billetter en aften, maskinfabrikant Mathiasen var operatør en anden aften, osv.
 
Læs mere her:

Galleri Glumsø Biograf og kulturhus

Glumsø Bio

Biografer på biografmuseet.dk

Biografer Oversigt

70mm og Storformat Biografer

Stoleplaner - Galle & Jessen's Oversigt over Københavnske biografer i 1950erne

Biografpremierer 1911 - 2020

Film- og Kinoteknik

Stumfilm, Tonefilm og nye Systemer

7OMM, Storformat, Film- og Lydsystemer

Historien om 70mm og De Store Formater

CinemaScope | Widescreen
VistaVision | Todd-AO

"Windjammer" i Cinemiracle

"Dette er Cinerama"!
Vises "i Sensurround"

High-Impact biografdesign

 
Glumsø Bio og Kulturhus med flot stjernehimmel i loftet og biografens bar bagerst til højre i salonen. Operatørrummet ses også til højre for indgangsdørene. Foto: Thomas Hauerslev, den 3. januar 2026.

180 siddepladser + 3 cowboyrækker kunne biografteatret rumme dengang. Men så sad man også skulder ved skulder på bænkeraderne og kom hinanden ved. I det ene hjørne af salen stod en rødglødende kakkelovn, i modsat hjørne fulgte spilledamen ihærdigt med de levende, men stumme billeder, når eksempelvis "Den store Grøndlands Film" efterfulgt af Charles Chaplin var på programmet. Indti 1931 producerede vi stumfilm her til lands, film, der som oftest ledsagedes af akustisk musikakkompagnement på forevisningsstedet, som regel klaver. I Glumsø Biografteater var der i tidens løb flere sådanne pianister tilknyttet. En af dem var Victoria Tønder, forfatteren Lise Nørgaards moster. I sin erindringsbog "Kun en pige" fortæller Lise Nørgaard, hvordan hun flere gange som barn fulgtes med moster Toria til Glumsø Biografteater i Østergade. Da tonefilmen vandt frem, var Interessentskabet atter fremsynet og fik hurtigt installeret lydmaskineri. Det kom dog den nyejer, Bødker Christensen mest til gode, idet Interessentskabet i 1933 solgte Glumsø Biografteater på grund af sygdom. Men det var noget særligt, at en lille provinsbiograf så tidligt kunne spille tonefilm. En billet kostede fra 50 øre til 1 krone på det tidspunkt, og tiden dengang var under 30ernes Økonomiske krise. Alligevel havde filmen sit publikum. Måske man netop gerne gav 50 øre for at komme væk fra hverdagens genvordigheder en stund.
 
 
Glumsø Bio og Kulturhus serverede et overdådigt kagebord inden "Downton Abbey" blev vist , den 3. januar 2026 kl 15:00. Foto: Thomas Hauerslev.

I 1941 købte Øjvind West-Rasmussen Glumsø Biograf, og sammen med sin kone, Ellen West-Rasmussen drev parret biografen i den indtil nu længste periode, 44 år. Øjvind West-Rasmussen var opvokset med sin fars biograf i Glamsbjerg på Vestfyn, og havde som "Biografbarn" kendskab til branchen. Ikke desto mindre var de første ejer år en streng tid på flere måder, fortæller Ellen West-Rasmussen, der fortsat er bosiddende i Glumsø. Det var under 2. Verdenskrig, hvor Danmark var besat af tyskerne. Dertil kom, at landet i begyndelsen af 1940erne havde nogle meget hårde isvintre. Brændsel var dyrt, så hvis ikke aftenens publikum havde indfundet sig i passende antal før spilletid, blev der ikke fyret op i kakkelovnen. Endvidere var biografens vandrør bundfrosne; derfor slæbte rengøringshjælpen en spand vand med fra sin private bopæl i den anden ende af byen. Ydermere måtte ingen biografer vise film af ikke tyskvenlig observans, hvad der reducerede repertoiret væsenligt. Øjvind West-Rasmussen nåede da også at få et par film beslaglagt. Efter krigen var situationen helt ændret, og i de følgende to ti år havde Glumsø Biograf en god periode, selvom konkurrencen fra fjernsynet begyndte at kunne mærkes. I 1966 dannedes en af landets ældste filmklubber, Glumsø Filmklub, på initiativ af bl.a. forfatterne Elsa Gress og Ole Sarvig.
 
 
Glumsø Bio og Kulturhus med flot stjernehimmel i loftet, den 3. januar 2026. Foto: Thomas Hauerslev

Som enke fortsatte Ellen West-Rasmussen Glumsø Biograf nogle år, for så at afhænde biografen i 1985 til en ulønnet Biografgruppe, der med kommunal støtte siden har drevet stedet på foreningsbasis.

Allerede i 1940erne forestod West Rasmussen en modernisering af biografens interiør. I 1985 blev det aktuelt igen, idet aktiviteterne samtidig udvidedes til også at omfatte et kulturhus. En scene og et lille dansegulv blev det til, foruden nye stole og et cafemiljø. Senere installeredes et nyt lydanlæg, men ellers bærer interiøret fortsat præg af fordums dage, hvilket er med til at give en speciel intim og hyggelig atmosfære.

I dag arrangerer biografen, udover de daglige filmforevisninger, også BabyBiff og Filmmaraton, ligesom Børnefilmklubben Oskar er tilknyttet. Som kulturhus gør flere foreninger brug af stedet, bl.a. Musikcafeen, Tamil Foreningen og ungdomsgruppen Kawa. Selv har Kulturhuset i årenes løb foranstaltet mange forskelligartede aktiviteter, lige fra foredrag og direkte fodboldtransmissioner via videokanon til stand up. Et særligt område har hele tiden været musiklivet. F.eks. kabaret, folkemusik, rockfestivals, viseaftener, klassisk musik, jazz, og det meget populære Sodavands-diskotek for de 10-14 årige. Ligesom med filmrepertoiret søger Biografgruppen med Kulturhusets arrangementer, at komme en bred publikumsinteresse imøde - og som sådan er Glumsø Biograf & Kulturhus et farverigt aktiv i egnens kulturliv.

Et arrangement, der siden 1990 har samlet by og land, er det årlige Open Air Film i Glumsø Anlæg. Denne augustaften vises der film på et 100 kvadratmeter lærred, og det er samtidig en folkefest med forskellig underholdning, boder og festfyrværkeri.
 
 
  
  

• Gå til Biografer på biografmuseet.dk | Biografer Oversigt
• Gå til København | Omegn | Nordsjælland | Vest, Midt & Syd
• Gå til Bornholm | Møn, Bogø, Lolland & Falster
• Gå til Fyn, Langeland, Thurø, Tåsinge & Ærø
• Gå til Sydjylland | Midt-Vest | Øst | Nord
• Gå til mere om Tanker om Glumsø Bio
 
 
  
  

• Gå til
Glumsø Biografteater / Glumsø Biograf / Glumsø Bio og Kulturhus
• Gå til
Tanker om Glumsø Bio
 
Gå: tilbage - op
Opdateret lørdag, 03 januar 2026 17:58:42