| | Ole Taudal Poulsen 1950 - 2010 | Tilbage til forsiden
| | Skrevet af: Boye Elimar, Nordisk Films Biografer | Dato: 12.12.2010 | Direktør Boye Elimar, BioCity, og Metropol, Aalborg skriver følgende mindeord over Ole Taudal Poulsen, Vester Havnepromenade 11B, Aalborg, 60 år:
Med Ole Taudal Poulsens bortgang har den danske biografbranche mistet en dedikeret beundrer, en flittig gæst og ikke mindst en uvurderlig krønikeskriver om først de lokale biografers historie og senere en omfattende research og historieskrivning om alle landets biografer.
Hver eneste gang Ole havde færdiggjort en bog, svor han, at det var den sidste, men kort tid efter var han igen i fuld sving med hele sit enorme arkiv bredt ud i stuen til fru Annis stille fortvivlelse, men dog også accept.
Nogle måneder senere havde så også Sjællands, Fyns eller Københavns biografer fået beskrevet deres historie, og det er ikke få væddemål i biografbranchen, der er blevet afgjort på baggrund af Oles ekspertise.
Oles arbejde ved Postvæsenet førte ham rundt i Skandinavien, og han kom ofte forbi mit kontor efter en tur med brochurer og ideer, som han syntes kunne være interessante at kigge nærmere på i Aalborg.
Han var selvfølgelig en af dem, jeg fældede en tåre sammen med, da vi for godt seks år siden lukkede Scala, som var én af Oles yndlingsbiografer. Dog ikke på højde med Lindholm Bio, som siden barndommen havde haft en særlig plads i Oles hjerte. Vi kunne nu godt være venner endda?
Et af Oles sidste projekter var at hjælpe med at få lavet en plancheudstilling med tidernes forgangne Aalborgbiografer på en væg i Metropol.
Heldigvis nåede han at se det færdige resultat og heldigt for alle os, der elsker film og biografer, at han nåede så meget inden hans egen film sluttede. | Læs mere her:
Biografer på biografmuseet.dk
Biografer Oversigt
70mm og Storformat Biografer
Stoleplaner - Galle & Jessen's Oversigt over Københavnske biografer i 1950erne
Biografpremierer 1911 - 2020
Film- og Kinoteknik
Stumfilm, Tonefilm og nye Systemer
7OMM, Storformat, Film- og Lydsystemer
Historien om 70mm og De Store Formater
• CinemaScope | Widescreen • VistaVision | Todd-AO
• "Windjammer" i Cinemiracle • "Dette er Cinerama"! • Vises "i Sensurround"
High-Impact biografdesign | | | | | | Gå: tilbage - op Opdateret torsdag, 15 januar 2026 07:39:39 | | |