| | Sindal Bio | Tilbage til forsiden
| Skrevet af: JG, biografmuseet.dk | Dato: 01.05.2025 | Åbningsprogrammet den 1. april kommer i bredformat ved ”Lady og Vagabonden”. Foto af plakat på B&O Museet, 21.07.2020: Thomas Hauerslev
Sindal Bio Vestergade 7
Åbnet 7. april 1958 Lukket 15. maj 1988
Poul Linderup åbner 2. påskedag 1958 en helt moderne biograf i Sindal som erstatning for den gamle indlogeret på hotel. Biografen ligger tilbagetrukket på en åben plads, hvor direktøren til højre har sin villa hægtet sammen med foyeren indrettet efter alle kunstens regler med både garderobe, kiosk, moderne toiletter og udstillingsmontrer. Filmdistributørerne værner han godt om og tækkes dem ved at pryde glasfacaden med reklamer for de af selskaberne, han handler med og gennem samtlige år til beskuelse for enhver.
En magelig trappe bagved fører ned til salen, der halvt vifteformet med lyse vægge og festlige løbere på gulvene har sit brede scopelærred dækket af et mørkt fortæppe og her foran 225 pladser af vidt forskellig standard. De allerfornemste er Arne Jacobsen-stole iklædt bøffellæder, mens man også nede foran mærker det vilde vesten i form af cowboyrækker. Loft og vægge er malet i lyse farver med lampetter, mens gulvene udenfor stolerækkerne er dækket af løbere. I operatørrummet og hvad angår højttalere er alt installeret af Bang & Olufsen. Der er kun én foreføringsmaskine, men pausen midt i filmen begrænser sig blot til et minuts spoleskift, hvor man i den gamle kunne gå udenfor og smøge den.
Åbningsprogrammet den 1. april kommer i bredformat ved ”Lady og Vagabonden”, der også vises tirsdag efterfulgt af ”En konge i New York” med Chaplin onsdag og torsdag samt det danske lystspil ”Mig og min familie” med Peter Malberg den efterfølgende weekend. Biografen vil fremover spille samtlige ugens dage undtagen mandag, hvor det tidligere var indskrænket til to-tre dage.
I 1982 udskiftes stolene med 201 nye og fra 1985 lukker biografen i vintermånederne, hvor der kun spilles mandag, tirsdag, torsdag og søndag efter et fald i omsætningen på op mod 70% over bare et par år. Fra dengang i starten at vise tre film, er der nu kun én på plakaten hver uge. At Linderup så fylder hele denne med den ni år gamle ”Piger i trøjen 2” er en falliterklæring. ’Den kan slet ikke trække’ måtte Linderup da også erkende i forhold til måske at ville tækkes det lidt ældre publikum, mens langt størstedelen af det øvrige repertoire udgøres af ungdomsfilm. Søndag den 15. maj 1988 vises i den afdeling ”Frækker end politiet tillader 2” med Eddie Murphy som sidste film.
I marts 1989 lejer filminstruktør Ole Henning Hansen sig ind med en diabetesfilm af en halv times varighed og man er klar over, at det nok vil blive den definitivt sidste, der vil blive forevist i salen. Fra 1992 benyttes den af Sindal Skytteforening, der indretter skydebane, mens den pensionerede biografdirektør plaffer lidt af foyeren og bliver boende ved siden af. Sådan står bygningerne også i dag. | Læs mere her:
Biografer på biografmuseet.dk
Biografer Oversigt
70mm og Storformat Biografer
Stoleplaner - Galle & Jessen's Oversigt over Københavnske biografer i 1950erne
Biografpremierer 1911 - 2020
Film- og Kinoteknik
Stumfilm, Tonefilm og nye Systemer
7OMM, Storformat, Film- og Lydsystemer
Historien om 70mm og De Store Formater
• CinemaScope | Widescreen • VistaVision | Todd-AO
• "Windjammer" i Cinemiracle • "Dette er Cinerama"! • Vises "i Sensurround"
High-Impact biografdesign | | | | | • Gå til Biografer på biografmuseet.dk | Biografer Oversigt • Gå til København | Omegn | Nordsjælland | Vest, Midt & Syd • Gå til Bornholm | Møn, Bogø, Lolland & Falster • Gå til Fyn, Langeland, Thurø, Tåsinge & Ærø • Gå til Sydjylland | Midt-Vest | Øst | Nord • Gå til mere om | | | | | | • Gå til Sindal Bio | | Gå: tilbage - op Opdateret 13-04-2025 | | |