| | Pandrup Kino-Teater / Pandrup Kino | Tilbage til forsiden
| Skrevet af: JG, biografmuseet.dk | Dato: 25.01.2025 | Pandrup Kino-Teater - åbningsannonce juni 1923
Pandrup Kino-Teater / Pandrup Kino Bredgade 23
Åbnet 13. juni 1923 Lukket 26. september 1943
Malermester Eiler J. Bielefeldt er fra 1919 indehaver af en ældre tapet- og farvehandel på Bredgade 23 og ved siden af en særdeles talentfuld dekorations- og kunstmaler indenfor hvilket fag, han er uddannet efter i sin ungdom at være begyndt i landbruget. I april 1923 opnår han som 30-årig officielt biografbevilling og påtænker straks at indrette en helt ny sal ’efter nutidsforhold’ fremfor som hidtil gennem de seneste syv måneder at benytte den store sal ovre på Hotel Pandrup.
Således åbner Pandrup Kino-Teater med 130 pladser allerede onsdag den 13. juni med Fyrtårnet og Bivognen i ”Han, hun og Hamlet” kl. 19 og 21, hvor den ledsagende pianomusik noteres værende god, men salen bedre endnu, ja ligefrem smuk, naturligvis dekoreret af direktøren selv, som i øvrigt også er ferm ved klaveret. Det var faktisk netop en bitjans ved filmforestillinger over i Pandrup Biograf-Teater under den forrige direktør, han havde vundet interessen for de levende billeder, men næppe Bielefeldt selv ved tangenterne i juni 1923. Hans nye rolles udfyldes oppe i operatørrummet, der står i forbindelse med privaten, som får trappe ført op direkte fra gyden til højre efter myndighedskrav fem år senere. Dette er udrustet med et Pathé-apparat, der hver gang det var i stykker – og det var ofte – kom til reparation hos urmageren i Vrensted! | Læs mere her:
Biografer på biografmuseet.dk
Biografer Oversigt
Danmarks 70mm og Storformat Biografer
Stoleplaner - Galle & Jessen's Oversigt over Københavnske biografer i 1950erne
Biografpremierer 1911 - 2020
Film- og Kinoteknik
7OMM Film og De Store Formater
Todd-AO, - det sensationelle filmsystem
Mine damer og herrer, "Dette er Cinerama"!
"Windjammer" i Cinemiracle
CinemaScope | VistaVision Super Technirama 70 | Panacolor Dimension 150 | Sensurround
High-Impact biografdesign | Pandrup Kino-Teater i 1923 (public domain)
Foruden det faste antal pladser kan en del gæster også stå op i nogle få år, før dette forbydes og behovet for udvidelse følger i kølvandet. Salen er bygget ind i tapethuset med udvidelse bagved i højre side forsynet med to kakkelovne, hvor der om vinteren fyres op med tørv, hvilket oser ud i salen og ødelægger i rekordfart både lærredet og det første klaver, der kreperer indenfor tolv måneder. Det yderste stykke af forretningen er inddraget til smal, rundbuet indgangsportal og her bagved en tilsvarende vestibule med billetkasse i miniaturestørrelse bestyret af fru Anna og direkte adgang herfra til salen.
Sommerens åbningsprogram spilles i første omgang også torsdag, fredag og søndag aften. Herefter gives som hidtil altid forestillinger på de veltilfredse søndage, men når den høje og den lave aflægger visit, er der fuld tryk på 5-6 ugentlige forestillinger, hvor torsdag altid indgår som fast supplement. Endnu de første år drager direktøren til Vester Hjermitslev en gang om ugen for fortsat der at vise film på hotellet og et yderst primitivt apparat med på slæb.
| | Pandrup Kino-Teater cirka 1942 med trappe til operatørrum og bagerste udgangsdør mod gyden (public domain)
Da Kino-Teatret ti år gammel begynder at tale, kommer nyt apparatur fra Zeiss i Düsseldorf til den fyrstelige sum af 10.000 kroner. Direktørens datter spørges siden til netop første film og husker skælmsk ikke nøjagtig og vil derfor ikke vædde en million, men satser alligevel på ”Skal vi vædde en million” med Marguerite Viby – og det var det selvfølgelig. Den store tonefilmspremiere finder helt nøjagtig sted 2. påskedag den 17. april, som på åbningsdagen giver 800 kroner i kassen til stor beroligelse for direktøren, der slet ikke var sikker på, det kunne svare sig med tonefilm efter forstærket konkurrence fra Aalborg. Hele den foregående sommer havde han holdt lukket i månedsvis. | | Tone- og talefilms-premiere i Pandrup Kino den 17. april 1933
Herfra annonceres typisk blot som Pandrup Kino, hvis forestillinger endnu holder sig beskedent til torsdag og søndag stadig suppleret af en dag ekstra til de største titler. I 1943 kører det så godt for ham, at han får råd til sin store drøm – en langt større sal, som føres længere om bagved. Denne ombygning står i 50.000 kroner og påbegyndes smart ved at blive indledt, mens den gamle endnu spiller. Først de sidste tre måneder deles salen op for at indgå halvt som foyer til den nye, mens forreste del igen indgår i forretningen med udgangspassage imellem fra den nye sal, hvis to ud af tre udgangsdøre fører til venstre gennem gården og tilbage til gyden. Fra passagen er der også trappe op til det nye operatørrum. Resten af forhuset forlænges siden mod venstre. Til en begyndelsen udvides maler- og tapetforretningen, som efter frasalg mange år senere bliver tøj- og skobutik. Sidste film i den gamle sal er ”Forellen” med Bodil Ipsen søndag den 26. september. | | | | | | • Gå til Biografer på biografmuseet.dk | Biografer Oversigt • Gå til København | Omegn | Nordsjælland | Vest, Midt & Syd • Gå til Bornholm | Møn, Bogø, Lolland & Falster • Gå til Fyn, Langeland, Thurø, Tåsinge & Ærø • Gå til Sydjylland | Midt-Vest | Øst | Nord • Gå til mere om Pandrup Biograf-Teater / Pandrup Biograf | Pandrup Kino | | | | | |  • Gå til Pandrup Kino-Teater / Pandrup Kino | | Gå: tilbage - op Opdateret 17-03-2025 | | |